4.3 C
Berne
mercredi 30/11/2022

Zvicra burg të përjetshëm për vrasësin kosovar

Bernë, 28 shtator -Vrasësi i dyfishtë von Hausen u refuzua në Gjykatën e Lartë, ai duhet të vuajë burgim të përjetshëm. Ashtu si Gjykata e Qarkut në Brugg, edhe Gjykata Supreme e Aargaut e dënoi kosovarin për vrasje të shumta, njfton gazeta zvicerane Le canton27.ch duke ju rferuar buimeve te Ministrise Publike kantonale.

Më 8 janar 2018, një kosovar atëherë 54-vjeçar vrau gruan dhe motrën e saj në Hausen dhe Gjykata e Qarkut në Brugg e dënoi me burgim të përjetshëm. Në Gjykatën e Lartë ai foli për një aksident. Por avokati i tij mbrojtës papritur mori një tjetër drejtim me fjalën e tij përmbyllëse

Gjykata e Lartë konfirmoi vendimin e Gjykatës së Qarkut Brugg dhe e shpalli autorin fajtor për vrasje të shumta. Burri duhet të shkojë në burg të përjetshëm. Siç shkruan Aargauer Zeitung, Gjykata e Lartë vendosi edhe një masë ambulatore për të shoqëruar dënimin me burg.

Po ashtu, kosovari do të dëbohet nga vendi për një periudhë 15-vjeçare. Ai duhet t’u paguajë paditësve privatë gjithsej më shumë se 200.000 franga si kompensim dhe dëmshpërblim.

Siç ka raportuar ArgoviaToday, atëherë 54-vjeçari nga Kosova ka goditur me thikë gruan dhe motrën e saj katër vite më parë. Gjykata e Qarkut Brugg e dënoi atë me burgim të përjetshëm për vrasje të shumta.

Nga ana tjetër, 54-vjeçari i atëhershëm u mbrojt. Sipas tij, ngjarja ka qenë aksidentale. Dy javë më parë, kosovari u deklarua për vrasje nga pakujdesia në vend të vrasjes para gjykatës më të lartë dhe kërkoi dënim maksimal prej gjashtë vjetësh.

Me kërkesën, ai tani është kundërshtuar në Gjykatën e Lartë. Pas përgatitjes së aktgjykimit me shkrim të arsyetuar, palët kanë 30 ditë për të ankimuar vendimin në gjykatën federale.

Derniers articles

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...

Shkolla shqipe në Nyon bashkë me shqiptarë e zviceranë festuan Ditën e Flamurit dhe 110-vjetorin e pamvarësisë

Nyon, 29 nentor -Si në Shqipëri, Kosovë e mbarë shqiparët në ballkan edhe diasporë gjatë uikendit të fundit kanë shënuar Ditën e Pavaresisë së...

Gazetat zvicerane: Dua Lipa, Ylli botëror i muzikës nga Kosova merr pasaporten shqiptare.

Berne, 28 nentor -Këngëtarja britanike Dua Lipa tashmë ka nënshtetësi shqiptare. Këtë ia ka paraqitur presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj. “Ajo na bëri krenarë”- Dua...

Zyrtare: Zvicra pranon 8,500 punëtorë të rinj nga vendet e treta si Kosova, Shqipëria, Serbia, Maqedonia..

Bernë, 29 nentor -Ekonomia zvicerane duhet të jetë në gjendje të vazhdojë të rekrutojë fuqinë punëtore të kualifikuar që i nevojitet në 2023. Kështu,...

Këngëtarja boterore Dua Lipa bëhet me nënshtetësinë shqiptare

Tirane, 28 Nentor -Këngëtarja kosovare me famë botërore Dua Lipa ka marrë nënshtetësinë shqiptare. Lajmi u bë i ditur nga Presidenca në Shqipëri dhe...