15.1 C
Berne
vendredi 2/06/2023

COVID-19: Zvicra heq nga lista disa vende “me rrezik”

Bernë, 8shtator -Zvicra regjistron 191 raste të reja të ndotjes ditore Covid-19 në 24 orë, sipas shifrave nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (OFSP) të botuara të hënën. Në 24 orët e kaluara, dy persona janë shtruar në spital dhe një vdekje është raportuar, njofton gazeta zvicerane ne gjuhen shqqipe « Le Canton27.ch »

Kështu 4609 teste janë kryer gjatë 24 orëve të fundit. Me 444 raste të reja të Dielën, 425 të Shtunën, Zvicra kishte kaluar shenjën e 400 rasteve të reja në 24 orë të Premten e kaluar (405) për herë të parë që nga pranvera. Gjatë shtatë ditëve të fundit, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 2,294, shrkuan ATS, transmeton gazeta zvicerane ne gjuhen shqqipe « Le Canton27.ch »

191 ndotje të reja në 24 orë

Që nga fillimi i pandemisë, numri i përgjithshëm i vdekjeve tani qëndron në 1,734 – 7 gjatë 7 ditëve të fundit – dhe numri i njerëzve të shtruar në spital ka arritur në 4,597 – 28 gjatë 7 ditëve të fundit. Në total, 44,592 raste të ndotjes Covid-19 janë konfirmuar në laborator nga 1,103,149 teste të kryera në Zvicër dhe Lihtenshtajn.

Vendi ka 1,641 njerëz në izolim dhe 4,924 njerëz në kontaktet e tyre janë bërë në karantinë. Ka edhe 7,559 njerëz të tjerë që kthehen nga një udhëtim nga një vend në rrezik dhe të cilëve gjithashtu iu desh të kalonin nëpër kutinë e karantinës.

Të huajt që nuk përfitojnë nga lëvizja e lirë e njerëzve që dëshirojnë të hyjnë në Zvicër nga një vend në rrezik dhe që nuk bien brenda fushës së përjashtimeve të parashikuara nga Urdhëresa 3 COVID-19 mbeten subjekt i kufizimeve të hyrjes. Kufizimet e hyrjes në Coronavirus u hoqën më 15 qershor 2020 për vendet e Shengenit dhe vendet anëtare të BE-së, si dhe për mikro-shtetet evropiane të Andorrës, Selisë së Shenjtë, Monakos dhe San Marino dhe 20 korrik 2020 për dymbëdhjetë shtete të treta. Kërkesat e zakonshme të hyrjes ri-aplikojnë për hyrje nga këto shtete.

Që nga 3 gushti, njerëzit nga vendet në rrezik që kanë një partner në Zvicër mund të hyjnë në vend për sa kohë që ata mund të provojnë këtë marrëdhënie. Direktiva SEM e 31 gushtit 2020 gjithashtu përmban detaje mbi udhëtimin tranzit me avion, mbi hyrjen në Zvicër për të siguruar ndihmë për një anëtar të familjes dhe për përpunimin e vizave të lëshuara në një vend në rrezik. .

Derniers articles

Po na vijnë në Zvicer ambasadorët e rinj nga Tirana. Mustafa Nano propozohet në Bernë, Vasilika Hysi në Gjenevë (OKB)

Gjenevë/Tiranë, 31 maj -Qeveria ka gati emrat e ambasadorëve të rinj të Shqipërisë që do të marrin postet e tyre në përfundim të mandateve...

Diaspora shqiptare në Zvicër të shqetësuar, sy e veshë kah Kosova: Dje Miloshevic na imponoi luftën, sot Vucic, po na imponon të veshim sërish...

Bernë, 30 maj -Po bëhen gati një javë qe kur në veriu i Kosovës po « vlon » nga protestues ebanda krimIninale nga Seriba...

Një tjetër shqiptar në Zvicër godet gruan e vetë me thikë. Kjo ndodhi në Gjenevë…

Gjenevë, 30 maj -Nje pas pas nje varsje me thike t enje shipatre ne Zvcer (Vevey) rasti tjeter ka ndodur sot ne Gjenevë, respktivisht...

Teniseri me origjine shqiptare Novak Gjokoviç mund te diskualifikohet ose te pezullohet pas provokimeve të tij në Roland-Garros

Dje Austarlia, sot Kosova, rrespektivisht racizmi i tij ndaj shqiptareve  po e zbeh imazhin dhe repuatcionin e tenserit serb ne bote, per te cilin...

Zvicra reagon pas sulmeve ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri, bën thirrje të kthehet qetësia në rajon

Bernë, 30 maj -Zvicra ka reaguar pas sulmeve të protestuesve serbë në Zveçan ndaj ushtarëve të NATO-s, ku ditën e hënë serbët lënduan 30...