16.9 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Zvicër, 40 viktima! Policia arreston tre serbe. Ata shfrytëzonin pastrueset në Gstaad

Bernë, 23 dhjetor -Rreth tre vjet pasi u ekspozua shfrytëzimi i grave si punëtore në një resort luksoz në Bernese Oberland, tre organizatorë të dyshuar me rrënjë serbe duhet të përgjigjen para drejtësisë. Jane arrestuan që të tre një grua 64-vjeçare, një burrë 71-vjeçar dhe një grua tjetër 43-vjeçare, njofton gazeta Le canton27.ch duke ju referuar agjencisde se lajmeve zvicerane ATS/SDA.

Paraqitjet janë mashtruese: pas fasadave të shtëpive të stilit të Gstaad, gratë u shfrytëzuan si skllavet më të lira të pastrimit për vite me radhë. Organizatorët e një çështjeje veçanërisht të madhe tani po shkojnë në gjykatë. Bëhet fjale per abuzime te 40 viktimave.

Tani për tani rajoni i Gstaad po prezantohet nga ana e tij e kartolinave. Fshatrat janë të mbuluara me borë, qielli është blu, shpatet janë tërheqëse dhe shtëpitë madhështore të të pasurve dhe të famshëmve janë zbukuruar për sezonin festiv. Por në prapaskenat e bukura, biznesi i pistë me pastrues të lirë ka qenë prej kohësh i përhapur.

Një rast i madh u zbulua tre vjet më parë. Në qendër të këtij trafikimi shfrytëzues të qenieve njerëzore është një familje me rrënjë serbe. Ajo akuzohet se ka shfrytëzuar dyzet gra me origjinë serbe si pastruese dhe dado në Saanenland që nga viti 2013.

Gratë ndërmjet moshës 29 dhe 53 vjeç u joshën në Zvicër me premtimin e punës së lehtë për t’u bërë, të mirëpaguar dhe perspektivën e një leje pune në Zvicër.

Sidoqoftë, në rajonin fisnik të pushimeve të Gstaad-it, atyre iu desh të punonin me ngarkesa të mëdha pune pa leje pune me pagat e urisë, nuk u lejuan të lëviznin lirshëm dhe jetuan në kushte të pasigurta. Flinim në dyshekë në dysheme ose në shezllone. Higjiena ishte minimale.

Gratë rregullisht janë fyer, poshtëruar, kërcënuar dhe vënë nën presion masiv, siç shkruan prokurori publik dhe policia e kantonit të Bernës në një deklaratë të mërkurën. Dhe së fundi, por jo më pak e rëndësishmja, gratë duhej të ishin të disponueshme gjatë gjithë kohës midis detyrave të tyre.

U arrestuan tre organizatorët, një grua 64-vjeçare, një burrë 71-vjeçar dhe një grua 43-vjeçare. Gruaja e moshuar tani është në burg të hershëm. Dy të akuzuarit e tjerë janë liruar nga paraburgimi. Të tre kanë pranuar pjesërisht dhe do të dalin para drejtësisë. Prezumimi i pafajësisë zbatohet deri në marrjen e një vendimi përfundimtar.

Derniers articles

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë...