15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Zvicër, kërcnohet nje kandidate shqiptare. Gazeta zvicerane: Sopate pranë posterit zgjedhor te vajzës nga Kosova

Bernë, 8 mars -Mu ne Diten Nderkombëtare te Gruas gazeta zvicerane Kath shkruan per disa probleme te nje kandidate shqiptare ne pjesen gjermanofone te Zvicres e cila ballafaqohet me kundershtaret e saj politik ne prag te zgjedhjeve komunale.  « Gruaja muslimane nga Kosova dhunohet në fushatë zgjedhore: “Integrimi është thikë me dy tehe” (Muslimin aus dem Kosovo wird im Wahlkampf gemobbt: «Integration ist ein zweischneidiges Schwert») me kete toitull sot gazeta zvicerane Kath shkruan për nje kandidate shqiptare e cila ka folur për këte medium për hallet, problemet e saj gjate fushates zgjedhore e cila ndihet e diskriminuar ndaj se ciles ushtrohet persion dhe kercnimeve vetem pse eshte muslimane, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Majlinda Sulejmani (33) është kandidate për këshillin bashkiak të Shën Margretenit. Rheintalerja me rrënjë kosovare është plotësisht e integruar – por ajo ende sulmohet për shkak të ambicieve të saj politike. Është e vërtetë që emigrantët pritet të integrohen, por ka më pak kërkesa për të thënë, kritikon ajo.

Majlinda Sulejmani (33) ka gjashtë vjet që jeton në St. Margreten SG. Ajo është muslimane dhe i ka rrënjët në Kosovë. Që kur nëna e vetme kandidoi për vendin e lirë në këshillin bashkiak të St. Margrethen, ajo ka qenë viktimë e sulmeve seksiste dhe raciste, siç raportoi St. Galler Tagblatt më 28 shkurt, shrkuan ne fillim Kath, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Sopate pranë posterit zgjedhor te kadadates shqiptare Majlinda Sylejmani

Në luftën për poste politike, Majlinda Sulejmani përballet me politikanin e SVP, Hansruedi Köppel. Sipas raportit, kundërshtarët e saj dyshojnë se ajo, si një familje punëtore me zyra të shumta, do të ishte në lartësinë e detyrës së këshilltares bashkiake. Përveç letrave kritike drejtuar redaktorit, ka edhe sulme që mund të interpretohen si kërcënim, shkruan gazeta. Për shembull sëpata që iu vendos pranë kokës kur iu shkatërrua posteri zgjedhor. Ose telefonata anonime që i kërkonin të tërhiqte kandidaturën.

Të përkushtuar ndaj punës dhe shoqërisë

Majlinda Sulejmani është plotësisht e integruar në shoqërinë lokale, si në aspektin profesional ashtu edhe në atë social. Eksperti i infermierisë në një pozicion udhëheqës është Zëvendës-President i Mitte-Frauen në kantonin St. Gallen, anëtar i komitetit shëndetësor të partisë kantonale dhe këshilltar i autoritetit për mbrojtjen e fëmijëve dhe të rriturve (Kesb). Ajo gjithashtu kryeson partinë Mitte ku jeton. Dhe ajo stërvit të rinjtë në FC St. Margrethen, të cilën ajo bashkë-menaxhon si nënkryetare.

Integrimi po, pjesëmarrja jo
Krahasuar me kath.ch, Majlinda Sulejmani flet për një “situatë fatkeqe”. Edhe pse i përket mesit, prejardhja e saj e migracionit dhe besimi i saj tashmë janë problem për kundërshtarët e saj. Ata u përpoqën të përqendroheshin në çështje të parëndësishme.

“Kjo qasje është një shembull i mirë sesi integrimi është një thikë me dy tehe. Në thelb, emigrantët pritet të integrohen. Por atëherë të lutem mos ji aq i fortë sa të duash të thuash dhe të thuash fjalën”, kritikon ajo.

Ju dëshironi pesë dhe Weggli, por kjo nuk funksionon. Në letrat kritike drejtuar redaktorit dhe në rrjetet sociale, diskutohen gjëra që nuk duhet të kenë vend në një fushatë zgjedhore për një vend në këshillin bashkiak, mendon ajo. Për shembull: «A do ta pyesnit ndonjëherë një baba nëse kishte kohën dhe burimet e nevojshme për një zyrë politike? Vështirë se ka gjasa. »

Veshje elegante si pengesë? Fotot në llogarinë e saj në Instagram tregojnë një grua brune, flokë të gjatë, qerpikë të gjatë, buzë të plota, grim profesional.

E pyetur nëse ishte thjesht shumë moderne apo shumë elegant për banorët e Luginës së Rhein, Majlinda Sulejmani tha jo. Shumica e njerëzve në St.

Në artikullin e saj të 28 shkurtit, St. Galler Tagblatt shkruante se Sulejmani kishte rregulluar pamjen e saj në Instagram për shkak të kritikave; pamja e saj është bërë më shumë politike, më shumë deklarata, më pak modë. Sulejmani e mohon këtë. « Unë do t’i mbaj llogaritë e mia saktësisht të njëjta si më parë. »

Fotografitë që nuk janë më të përditësuara – për shembull nga ngjarjet ose takimet e vitit të kaluar – fshihen rregullisht. Megjithatë, në vitet e fundit, asaj i është dashur të mësojë një gjë: pasi të jesh në qendër të vëmendjes, duhet të mendosh dy herë për atë që zbulon për veten në media.

Akuza: Përkatësi partiake jashtë përllogaritjes
Pse pjesëmarrja në një parti të moderuar si qendra, e formuar nga vlerat e krishtera dhe tradicionale, nuk mbron nga sulmet? Sulejmani mendon se çdo gjë mund ta shikosh nga një këndvështrim negativ dhe të flasësh keq. Ajo tashmë ishte bërë anëtare e Young CVP në moshën 16-vjeçare. “Megjithatë, tani jam akuzuar se i përkas qendrës për kalkulim të pastër. Për të marrë më shumë vota”.

Sulejmani thotë se shumica e akuzave nuk kanë të bëjnë me fenë apo origjinën e saj. Ajo e përshkruan veten si një muslimane e devotshme, « shumë i frikësuar nga Zoti » dhe në të njëjtën kohë shumë liberale, e cila nuk e praktikon fenë e saj intensivisht. Ajo miraton ndalimin e burkës. Ajo kundërshton me forcë kërkesën që gratë të mbulohen. « Unë jam absolutisht kundër grave që duhet të mbulohen në publik. »

 

Mbani sulmet në distancë
Majlinda Sulejmani thotë se përpiqet të mos i lërë sulmet tek ajo. Ajo e ndihmon sjelljen e saj të matur dhe faktike.Natyrisht që në fillim ajo u trondit. « Por sa më gjatë të mendoj për sulmet delikate, aq më të pabaza dhe të parëndësishme më duken ».

Ata i treguan se ishte në rrugën e duhur dhe se fshati Shën Margreten kishte nevojë për një si ajo në këshillin bashkiak. Ajo ndihet mjaft e mbështetur nga partia e saj. Dhe pavarësisht sulmeve, ajo ndjeu edhe mbështetjen e njerëzve të Shën Margretenit.

Mbështetje në popullatë
Ajo shpeshherë afrohet nga njerëz në rrugë ose i shkruajnë përmes rrjeteve sociale, thotë Majlinda Sulejmani. “Shumë më dëshirojnë forcë dhe më inkurajojnë në planet e mia. Kjo më jep shumë forcë”. Ajo është në gjendje të mirë që – nëse zgjidhet – mund t’ia kthejë këtë popullit të Shën Margretenit “me shumë përkushtim dhe zell në këshillin bashkiak”.

Zgjedhjet e pjesshme për vendin vakant në këshillin bashkiak do të zhvillohen të dielën e ardhshme.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...