7.9 C
Berne
jeudi 22/02/2024

Zonje jo Kosovo por Kosove! Spahiu kritikon presidenten Osmani: Po i jep argument të artë Daçiqit, s’po vepron si Kurti, Rugova, Gërvalla

Analisti politik Nexhmedin Spahiu, ka kritikuar presidenten e Kosovës Vjosa Osmani, që sipas tij, kur flet anglisht Kosovën e quan ne gjuhen serbe “Kosovo” e jo ne shqip “Kosova”!

Spahiu ka thënë se Osmani dhe shumë të tjerë po i jepin argument “të artë” ministrit të Jashtëm serb Ivica Daçiq, i cili edhe në mbledhjen e fundit të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, e përmendi këtë gjë.

“Ivica Daciq në KS të OKB: « vetë fakti se e quani Kosovo (në gjuhën angleze) e nuk keni emërtim shqip për këtë vend, tregon se nuk është juaja po e jona ». Gjithë tekstet e mia anglisht janë me « Kosova » dhe jo « Kosovo ». Kështu ka shqiptuar dhe shkruar edhe Xhafer Deva , Ibrahim Rugova , Ramush Haradinaj , Albin Kurti, Donika Gërvalla etj. Por presidentja Vjosa Osmani-Sadriu e shumë të tjerë vazhdimisht e shqiptojnë dhe shkruajnë « Kosovo » dhe ja se çfarë argumenti të artë i japin Daçiqit”, ka shkruar analisti Spahiu, në një postim në Facebook.

Spahiu, edhe më herët kishte kritikuar Osmanin, se përkundër që flet gjuhën angleze, ajo nuk i thotë Kosovës “Kosova” në anglisht, por “Kosovo”. Sipas tij, kjo është një ndjenjë inferioriteti. Ndërsa, për kryeministrin Albin Kurti, Spahiu kishte thënë se ai tregon dinjitet sa herë që Kosovën e quan “Kosova” edhe kur flet në anglisht.

 

Derniers articles

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...

Shqiptaret ne Aarburg shenoi 16-vjetorin, Diten e Pamvaresise se Kosovës. Folesit falenderuan edhe Zvicren për mbeshtetje deri tek njohja

Aarburg, 19 shkrut  -Me emrin e Allahut (xh.h) Mëshiruesit, Mëshirplotit Të shtunën në mbrëmje, respektivisht më datë 17 shkurt 2024 në ambientet e Xhamisë...

Tri poezi nga poetja e re Arsinoi Zengo

"Lule shqerka" Do harroj një ditë Mes lotësh e pikëlluar Buzëqeshjen do ta ngrys Mallin do ta shuaj! Lule shqerën do nuhas Poshtë ndënë lëndinë Erën do tja marr Edhe pse ajo...