20.9 C
Berne
mardi 26/09/2023

Zonja e Parë e Ukrainës, Olena Zelenska, bëri thirrje sot për rivendosjen e ligjit ndërkombëtar dhe të Kartës së OKB-së.

Davos, 17 janar -Zelenska u bëri thirrje liderëve botërorë që të mbështesin propozimin prej 10 pikash të presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy për t’i dhënë fund luftës, njofton gazeta zvicerane ne Shqip Le Canton27.ch

Nefail MALIQI
(Nga i derguari yne special ne samitin  boteror ne Davos)

Zonja e Parë e Ukrainës, Olena Zelenska, bëri thirrje sot për rivendosjen e ligjit ndërkombëtar dhe të Kartës së OKB-së. Duke folur në seancën plenare të hapjes së Takimit Vjetor të 53-të të Forumit Ekonomik Botëror, ajo u tha udhëheqësve botërorë « thellë brenda ne besojmë se nuk ka asnjë problem global që njerëzimi nuk mund ta zgjidhë ».

Zelenska e pyeti tubimin: « Po sikur shuma e ndikimit tonë të mos e tejkalojë agresionin rus? » Ajo vazhdoi duke thënë: “Ndikimi ynë i kombinuar është më i madh se pesha e problemeve tona të kombinuara. Kjo është arsyeja pse është edhe më e rëndësishme tani për të përdorur këtë ndikim kur pushtimi i Rusisë kërcënon një kolaps në shkallë të gjerë të botës siç e njohim ne.

Ajo u kërkoi pjesëmarrësve të imagjinonin se çfarë mund të ndodhte nëse tanket lejohen të godasin stacionet e energjisë bërthamore; çfarë mund të ndodhë me inflacionin ose koston e jetesës nëse dhjetëra miliona ukrainas detyrohen të bëhen emigrantë; ndaj neutralitetit klimatik kur bota nuk mund ta ndalojë Rusinë të djegë qytete të tëra në Ukrainë. « Me fjalë të tjera, çka nëse shuma e ndikimit tonë nuk e tejkalon agresionin rus? » ajo tha.

Zelenska u bëri thirrje liderëve botërorë që të mbështesin propozimin prej 10 pikash të presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy për t’i dhënë fund luftës. Kjo përfshin fundin e armiqësive, rivendosjen e kufijve të Ukrainës me Rusinë, lirimin e të gjithë të burgosurve dhe të dëbuarve, si dhe sigurimin e sigurisë dhe drejtësisë ushqimore dhe energjitike.

.

 

 

Derniers articles

La Suisse est solidaire avec le Kosovo. Berne condamne l’assassinat du policier albanais par des gangs serbes. Elle exige la punition des auteurs de...

Berne, 25 septembre -Les criminels et les terroriste serb, des hommes armés retranchés dans un eglise (monastère) un policier tué: Un policier a été...

Zvicra solidarizohet me Kosoven. Berna denon vrasjen e policit shqiptar nga bandat serbe. Kerkon ndeshkimin e autoreve te ketij krimi

Bernë, 25 shtator -Vrasja e policit shqiptar, Afrim Bunjaku, nga Kosova në veri, nga bandat kriminale dhe terroristët serb po flitet nga mbarë komuniteti...

“Gjyshja lutej para një stalle”- Imzot Arjan Dodaj fjalim përpara Papa Françeskut

Rome, 25 shtator -Share Button Gazeta Blic Imzot Arjan Dodaj, Arqipeshkv të Kryedioqezës së Tiranë-Durrësit ka mbajtur një fjalim në Marsejë përpara Papa Françeskut.Papa...

FIFA dhe OKB (UNODC) rinovojnë Memorandumin e Mirëkuptimit për të larguar krimin nga futbolli

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino dhe drejtori ekzekutiv i UNODC-së, Ghada Waly vazhdojnë marrëveshjen. Të dy organet përsërisin vendosmërinë për të luftuar korrupsionin dhe...

Deputeti nga Gjeneva, Leonard Ferati per policin e vrare: Sot dite zie per «leutrimin» shqiptar Afrim Bunjakun, per dite te bardha per Kosoven!

Deputeti i kantonit te Gjeneves Leonard Ferati ne protesten e fundit para OKB-se ne Gjeneve Gjeneve, 25 shtator -Se shqiptaret jane shembull suksesi dhe integrimi...