12.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Tribune de Genève: Des sacs-poubelles devant le consulat du Kosovo à Genève

Des membres de la communauté déplorent que la diaspora ne puisse participer, depuis la Suisse, aux élections nationales en février.

————————————————————————————————

Des sacspoubelles ont entravé ce lundi lentrée du consulat du Kosovo, àla rue de Lausanne, à Genève. Des membres de la communauté déplorent que la diaspora ne puisse participer, depuis la Suisse, aux élections nationales prévues le 14 février. Revendiquant le vote par correspondance, ils ont collé des slogans sur les sacs comme «Vous prenez notre argent, mais pas nos votes».

Selon le communiqué des protestataires, cité par le média albanais en Suisse Le canton27.ch, la diaspora kosovare est «ignorée et discriminée par la Commission électorale centrale (CEC) à Pristina (capitale du Kosovo), dirigée par un ami de lancien président du Kosovo Hashim Thaci». Ils protestent ainsi en Suisse en raison des conditions trop strictes de vote prévues par la CEC: «Le Kosovo a des ambassades et des consulats en Suisse, mais nous ne sommes pas autorisés à voter dans ces endroits, comme cela se fait dans tous les pays européens.»

Tribune de Genève (Le Canton27.ch)

https://www.tdg.ch/des-sacs-poubelles-devant-le-consulat-du-kosovo-a-geneve-590751382751

 

Derniers articles

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Bernë, 23 mars -Pavarësisht më shumë se 12 orësh negociatash të shtunën nën patronazhin e BE-së, Kosova dhe Serbia nuk arritën të bien dakord...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...

Kryetari i FFK-së Agim Ademi sërish probleme me drejtësinë kosovare. Ai sot pas nje intervisitimi eshte derguar në mbajtje për 48 ore

Prishtinë, 22 maers -Kreu i Federatës së Futbollit të Kosovës Agim Ademi sot ishte ftuar për t’u intervistuar. Ai do të qëndroj në mbajtje...