17.1 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Zgjedhjet ne Kantonin e Gjenevës: Fabienne Fischer u zgjodh në Këshillin e Shtetit, fale edhe votes se shqiptareve

Kandidatja nga te Gjelbertit (Verte) për mjedisin fitoi më shumë se 46,665 vota të Dielën në raundin e dytë, shumë përpara Pierre Maudet. Zgjedhja e tij zhvendos shumicën e ekzekutivit në të majtë. Magjistrati në dorë vjen i dyti me 37,656 vota. Këshilltari i shtetit në largim ka treguar megjithatë se ai do të mbetet « në dispozicion të Kantonit ».

Fabienne Fischer u zgjodh të Dielën në Këshillin e Shtetit të Gjenevës në raundin e dytë të zgjedhjeve plotësuese. Sipas rezultateve të përkohshme, La Verte është përpara Pierre Maudet me më shumë se 8,000 vota, njofton gazeta zvicerane ne Shqip Le Canton27.ch

Fabienne Fischer e cila fitoi 46,665 vota (41,51% të votave) u përshëndet triumfalisht nga aktivistët e saj në Qytetin e Vjetër. Kjo avokate 59-vjeçare, me pak përvojë në politikë, beson se ajo është « personi i duhur për t’i dhënë institucioneve legjitimitetin e duhur ». Ajo thotë se është e interesuar për të gjitha departamentet

Zgjedhja e tij zhvendos shumicën e Këshillit të Shtetit në të majtë. Në Gjenevë, kjo ka ndodhur vetëm një herë. Ishte gjatë legjislaturës 2005-2009. Tashmë duke udhëhequr raundin e parë, ajo filloi si e preferuar me mbështetjen e socialistëve. Kandidati për mjedisin arriti plotësisht qëllimin e së majtës të Dielën.

Derniers articles

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Bernë, 23 mars -Pavarësisht më shumë se 12 orësh negociatash të shtunën nën patronazhin e BE-së, Kosova dhe Serbia nuk arritën të bien dakord...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...

Kryetari i FFK-së Agim Ademi sërish probleme me drejtësinë kosovare. Ai sot pas nje intervisitimi eshte derguar në mbajtje për 48 ore

Prishtinë, 22 maers -Kreu i Federatës së Futbollit të Kosovës Agim Ademi sot ishte ftuar për t’u intervistuar. Ai do të qëndroj në mbajtje...