0.4 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Zgjedhjet ne Kantonin e Gjenevës: Fabienne Fischer u zgjodh në Këshillin e Shtetit, fale edhe votes se shqiptareve

Kandidatja nga te Gjelbertit (Verte) për mjedisin fitoi më shumë se 46,665 vota të Dielën në raundin e dytë, shumë përpara Pierre Maudet. Zgjedhja e tij zhvendos shumicën e ekzekutivit në të majtë. Magjistrati në dorë vjen i dyti me 37,656 vota. Këshilltari i shtetit në largim ka treguar megjithatë se ai do të mbetet « në dispozicion të Kantonit ».

Fabienne Fischer u zgjodh të Dielën në Këshillin e Shtetit të Gjenevës në raundin e dytë të zgjedhjeve plotësuese. Sipas rezultateve të përkohshme, La Verte është përpara Pierre Maudet me më shumë se 8,000 vota, njofton gazeta zvicerane ne Shqip Le Canton27.ch

Fabienne Fischer e cila fitoi 46,665 vota (41,51% të votave) u përshëndet triumfalisht nga aktivistët e saj në Qytetin e Vjetër. Kjo avokate 59-vjeçare, me pak përvojë në politikë, beson se ajo është « personi i duhur për t’i dhënë institucioneve legjitimitetin e duhur ». Ajo thotë se është e interesuar për të gjitha departamentet

Zgjedhja e tij zhvendos shumicën e Këshillit të Shtetit në të majtë. Në Gjenevë, kjo ka ndodhur vetëm një herë. Ishte gjatë legjislaturës 2005-2009. Tashmë duke udhëhequr raundin e parë, ajo filloi si e preferuar me mbështetjen e socialistëve. Kandidati për mjedisin arriti plotësisht qëllimin e së majtës të Dielën.

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...