0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Zgjedhjet ne Gjeneve: Fabienne Fischer në epërsi, Pierre Maudet i dyti

Rezultatet e para të zgjedhjeve plotësuese për Këshillin e Shtetit të Gjenevës kanë rënë. Kandidati i Gjelbër fiton 36,237 vota, Pierre Maudet 28,029 dhe Cyril Aellen 19,275, njofton gazeta Zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Fabienne Fischer, Pierre Maudet, Cyril Aellen. Këtu është treshja që del në krye të zgjedhjeve plotësuese për Këshillin e Shtetit. Bazuar në rezultatet e votimit postar, të përdorur nga 95% e votuesve, Green ka marrë 36,237 vota, Këshilltari i Shtetit në dorëheqje 28,029 vota dhe PLR ​​19,275 vota.

UDC Yves Nidegger vjen i katërti, me 16,456 vota. Në pozicionin e pestë është Vert’libéral Michel Matter, me 11,512 vota. Ndiqni Morten Gisselbaek (Partia e Punës, 6,006 vota), Olivier Pahud (Swiss Evolution, 1,442 vota) dhe Yann Testa (PBD, 731 vota).
Këto zgjedhje plotësuese u bënë të nevojshme nga dorëheqja e Pierre Maudet, të cilën ai e njoftoi më 29 tetor. Një ditë më parë, Këshilli i Shtetit kishte vendosur të tërhiqte privilegjin e tij të fundit, që është menaxhimi i Departamentit të tij të Zhvillimit Ekonomik. Ky çmim ishte rezultat i një kontrolli të burimeve njerëzore. Dokumenti raportoi vuajtje serioze në punën e punonjësve të departamentit, për shkak të menaxhimit autoritar, madje tiranik të Pierre Maudet, të cilin ai e kundërshton.

Raundi i dytë është caktuar për 28 Mars.

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...