7.5 C
Berne
vendredi 31/03/2023

Zgjedhjet ne Gjeneve: Fabienne Fischer në epërsi, Pierre Maudet i dyti

Rezultatet e para të zgjedhjeve plotësuese për Këshillin e Shtetit të Gjenevës kanë rënë. Kandidati i Gjelbër fiton 36,237 vota, Pierre Maudet 28,029 dhe Cyril Aellen 19,275, njofton gazeta Zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Fabienne Fischer, Pierre Maudet, Cyril Aellen. Këtu është treshja që del në krye të zgjedhjeve plotësuese për Këshillin e Shtetit. Bazuar në rezultatet e votimit postar, të përdorur nga 95% e votuesve, Green ka marrë 36,237 vota, Këshilltari i Shtetit në dorëheqje 28,029 vota dhe PLR ​​19,275 vota.

UDC Yves Nidegger vjen i katërti, me 16,456 vota. Në pozicionin e pestë është Vert’libéral Michel Matter, me 11,512 vota. Ndiqni Morten Gisselbaek (Partia e Punës, 6,006 vota), Olivier Pahud (Swiss Evolution, 1,442 vota) dhe Yann Testa (PBD, 731 vota).
Këto zgjedhje plotësuese u bënë të nevojshme nga dorëheqja e Pierre Maudet, të cilën ai e njoftoi më 29 tetor. Një ditë më parë, Këshilli i Shtetit kishte vendosur të tërhiqte privilegjin e tij të fundit, që është menaxhimi i Departamentit të tij të Zhvillimit Ekonomik. Ky çmim ishte rezultat i një kontrolli të burimeve njerëzore. Dokumenti raportoi vuajtje serioze në punën e punonjësve të departamentit, për shkak të menaxhimit autoritar, madje tiranik të Pierre Maudet, të cilin ai e kundërshton.

Raundi i dytë është caktuar për 28 Mars.

Derniers articles

Berna dhe Tirana nënshkruajnë marrëveshje deri në 2026! Financim e digjitalizimit te KQZ me 1.2 milione CHF

Titane, 24 mars -Në kuadër të bashkëpunimit për dixhitalizimit, Tirana ka nënshkruar sot marrëveshje nje marreveshje me autoritet e Bernes deri në 2026 me...

Historike, emri i Kosovës, për herë të parë pas 20 vitesh, nuk permendet ne raportin e OKB-së anti drogë. Ja cfare thuhet për Shqiperine...

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Sipas raportit të OKB-së, Shqipëria dhe Serbia bëjnë kontrabande të hapur të drogës, Kosova nuk përmendet pas 20 vitesh

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Ramazani ne burgun e Scheveningenit / Nga Haga tregojnë se Thaci, Veseli dhe te tjerët a po agjërojnë…

Hagë, 30 mars -Njerezit, ata te komuniteti muslimanë ne lufte e ne burgje kane mbajtur ramazanin. Edhe në luften e fundit perballe Serbise lufëtarete...

Rekord: Diaspora shqiptare nga Zvicra vitin e kaluar ka dërguar në Kosovë rreth 100 milionë CHF

Prishtinë, 30 mars -Diaspora vazhdon të luaj një rol shumë të rëndësishëm në ekonominë e Kosovës. Përgjatë një viti nga mërgimtarët dërgohen para të...