15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës shteti, tha presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, në një intervistë për mediat amerikano-latine.

Udhëheqësi ukrainas shprehu edhe një herë dyshimin se Rusia do të përdorë armë bërthamore për shkak të “dashurisë së Putinit për veten dhe jetën e tij”.

Sipas Zelensky, Putin nuk është gati të rrezikojë jetën e tij.

“Por ky nuk është një parashikim i motit, kështu që është e vështirë të thuhet”, shpjegon Zelensky, duke shtuar se probabiliteti që Rusia të përdorë armët e saj bërthamore është shumë më i ulët se probabiliteti i mospërdorimit të tyre.

Zelensky shpjegon gjithashtu vendimin e Kremlinit për të dërguar armë bërthamore në Bjellorusi nën pretekstin e mbrojtjes nga NATO, me dëshirën e Putinit për të demonstruar diçka në botën e jashtme.

« E gjithë kjo i përket hapave të tillë politikë. Ai vazhdimisht po tregon diçka. Më shumë i ngjan manekinit sesa presidentit. Putin vazhdimisht po i demonstron diçka gjithë botës dhe mendon se është kënaqësi që të gjithë të jetojnë në një lloj frike”, tha Zelensky.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...