22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

Zbulohet një kodër me 100 tonë ari ne Turqi (6 miliard euro)

Bernë, 19 dhjetor -Lajm i mirë për Turqinë!: Një depozitë prej 3.5 milionë ons ari (99 ton ose 6 miliardë dollarë me çmimin aktual) është zbuluar në Turqi, shrkuan gazeta zvicereane ne ship Le Canton27.ch

Agjencia shtetërore e lajmeve e Turqisë, Anadolu, ka zbuluar se një depozitë e madhe ari është zbuluar në një vend minierash në Sögüt, në perëndim të vendit. Rezervat e tij vlerësohen në 3.5 milionë ons (99 ton!), ose një vlerë prej rreth 6 miliardë dollarësh sipas çmimeve aktuale të metalit të çmuar, çka do ta bënte atë një nga 5 depozitat më të mëdha në botë. Ky ar duhet të nxirret dhe të hidhet në treg në dy vitet e ardhshme, thotë agjencia.

Çmimi i një ons ari aktualisht është rreth 1900 dollarë. Ministri turk i Energjisë dhe Burimeve Natyrore Fatih Donmez tha në shtator se Turqia prodhoi 38 milion ton ar në 2019 dhe synon të arrijë të paktën 44 tonë deri në vitin 2020. “Qëllimi ynë deri në vitin 2020 është qëllimi ynë deri tani. Pesë vjet është të arrijmë një prodhim prej 100 tonësh në vit”, kane shkruar mediat boterore.

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...