14 C
Berne
jeudi 13/06/2024

Zbulohet data dhe vendi i ceremonisë së ndarjes së çmimeve të Topit të Artë (the Ballon d’Or) 2024. Ne ceremoni do jete edhe ky gazetar shqiptar

Gjeneve, 6 qershor -Ceremonia për çmimin më prestigjioz në botën e futbollit do të zhvillohet të hënën më 28 tetor në Théâtre du Châtelet në Paris. Medsohet se aty do ejte edhe nje agzetar shqiptare, ai eshte redaktori i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch i cili njëkohesisht eshtë edhe korrespondentii i vetëm shqiptar nga Selia e UEFA-s dhe FIFA-s

Ceremonia për çmimin e Topit të Artë 2022 është më pranë se sa mendohej.

“France Football” ka bërë të ditur datën dhe vendin ku do të mbahet kjo ceremoni gala.

Është vendosur që ky event të mbahet më datën 17 tetor në Paris, në “Theatre du Chatelet”. Favoriti kryesor për të fituar këtë trofe është Karim Benzema, sulmuesi i Real Madrid. Ronaldo dhe Messi përballen sërish, zbulohet data e çmimit më prestigjoz në botën e futbollit.

Pas partneritetit të shpallur në fund të vitit të kaluar midis UEFA-s dhe Groupe Amaury, pronar i kompanive mediatike France Football dhe L’Équipe, për të bashkëorganizuar Topin e Artë të njohur nga viti 2024, data dhe vendi i ceremonisë së ndarjes së çmimeve të këtij sezoni. janë zbuluar.

Si pjesë e marrëveshjes, Groupe Amaury mbetet pronar i markës Ballon d’Or® dhe do të vazhdojë të mbikëqyrë sistemin e votimit, i cili do të mbetet i pandryshuar dhe i pavarur. UEFA do të kontribuojë me ekspertizën e saj të futbollit, do të tregtojë të drejtat tregtare globale dhe do të organizojë gala vjetore të çmimeve, njfton nga selia e UEFA-s gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

BASHKOHEMI NE MË 28 TETOR

Çmimet më prestigjioze individuale të futbollistëve në botë, krijuar nga France Football në 1956, janë rikthyer për edicionin e tyre të 68-të.

Që nga ky sezon, France Football bashkëpunon me UEFA-n për bashkëorganizimin e Topit të Artë.

Kush do të pasojë Aitana Bonmatín dhe Lionel Messin? Mësoni më 28 tetor drejtpërdrejt nga Théâtre du Châtelet në Paris.

DY TROFE TE RI

Trofeu i trajnerit të vitit për meshkuj (klubi ose ekipi kombëtar) Trofeu i trajnerit të vitit për femra (klubi ose ekipi kombëtar)

TË NOMINUARIT DO TË ZBULOHEN MË 4 SHTATOR

Të nominuarit për Topin e Artë për meshkuj dhe femra, trofeun Kopa (lojtari më i mirë i ri), trofeun Yashin (portieri më i mirë), trofeun Gerd Müller (sulmuesi më i mirë në klub/skuadrën kombëtare), Klubi i vitit për meshkuj Trofeu, trofeu i klubit të vitit për femra, trofeu i trajnerit të vitit për meshkuj dhe trofeu i trajnerit të vitit për femra do të zbulohen më 4 shtator.

Derniers articles