1.9 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Ylli i kombëtares Jona Dervishi cfare i tha gazetarit ndërkombëtare në Gjenevë për ndeshjen mes Zvicres dhe Turqise. Deklaratat e saj e dridhën Serbinë!

  1. Bernë, 20 qershor -Sot kur po zhvillohet Euro 2020 gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch eshte kthyer pas per kater vite (Euro 2018) kur ish-zëdhenesja e FSK-së, ylli dhe bukuroshja e kombetares Jona Dervishi kishte dridhur Serbine e cila ne nje interviste kishte deklaruar se « eshte koha qe te kemi vetem nje kombëtare ne ballkan, qe vetem nje flamur, ate kuqezi te dalin shqiptaret ne stadiumet evropiane dhe boterore!.. » Kjo interviste e  saj kishte tmerruar mediat serbe, për cfare krijoi reagime te shumta deri në kercnime!

Sone ne stadiumin “Olimpic” në Baku kemi je «cope» Shqiperi kundër Turqise! 

Zvicra sot në orën 18.00 do të ndeshet me Turqinë dhe kërkon fitore për të shkuar më tutje në Euro 2020. Ndeshja luhet në stadiumin “Olimpic” në Baku, ndërsa Zvicra hiqet favorite. Shaqiri sot e ka rastin që të shënojë dhe të bëjë t’i lumtur zviceranët. Ai së bashku me kapitenin Granit Xhaka, me bashkëlojtarë të tjerë.

Se cfare pret bukuruoshja Jona Dervishi sonte (ora 18) nga ndeshja mes Trqise deh Zvcres, ku ne ket te fundit luajne edhe djelmoshat shqiptarë? ajo për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch eshte përgjigjur « sot super ndeshje Turqi – Zvicer! Jemi me zemër me 3 lojtaret tane Shqiptare, packa se i jemi “borxhlinj” partnerve tane strategjik turqve te cileve na jane prane gjithnje ne cdo cast te veshtire, duke i falenderuar fort fort, por cunat sot na detyrojne te bejme tifo per Zvicren dhe mirenjohjen qe na lejon te shohim nje copez shqiperie ne fushe!.. »

Jona Dervishi lëshon “BOMBËN” dhe IRRITON media serbe: “Një ditë do luajmë nën një flamur”

« Thellë në shpirt, jam e bindur se një ditë do të luajmë nën një flamur të vetëm dhe të gjithë futbollistët tanë nga Gadishulli Ilirik, nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia do të jenë në një kombëtare, natyrisht nuk mund ta mendoj Kombëtaren as pa Luginën e Preshevës”, është shprehur Dervishi, ndërsa kjo deklaratë e saj cituar në të gjitha mediet serbe.

Jona Dervishi: Nuk ka bashkim kombëtar pa Luginën e Preshevës

Fitorja e Zvicrës me Serbinë (ne Euro 2018) dhe festimi me simbolin e shqiponjës nga ana e dy futbollistëve Granit Xhakës dhe Xherdan Shqirit ka nxitur reagime të shumte. Së fundimi mediat kryesore serbe kanë sulmuar dhe ish zëdhënsen e Federatës Shqiptare të Futbollit, Jona Dervishin gjarte nje  interviste me gazetarin nderkombëtar ne Gjenevë  duke folur për ndeshjen mes Zvcresd he Serbisë kishtze pohuar se “Nuk ishte një ndeshje normale, por një ndeshje për krenari. Shqiponjat Shqiptare luftuan nën petkun e quajtur ‘Zvicër’! Dhe arritën të fluturonin lart duke i dhënë Serbisë mesazhin se, ne luftojmë me paqe e jo me luftë!..

 

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...