4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Xhybleta dhe UNESCO u mbyll gojen islamofobeve dhe racisteve

T’ju përkujtojme se kjo veshje kombetare me xhubletë e me shami daton para 4 mije vitesh e jo nga koha e turqve (para 500 vjetesh) siq manipolojne disa shpifes (raciste) e spekulant tashme te njohur nga shqiptaret me shume si «propagandues» se sa analist te vërtetë!
Shqiptaret e keqinj, racista (jo te gjithe shyqyr, nje pakice) nuk e duan as veshjen e gjysheve e as te nenave te tyre, pse ato mbajne nje shami, derisa UNESCO dhe bota po na nderon dhe po na pranon ashtu siq jemi dhe po na njeh si komb, si popull me tradita dhe kulturen tone me xhubleta, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch
Një veshje tradicionale shqiptare, xhubleta është shpallur si pjesë e trashëgimisë kulturore jomateriale botërore dhe në këtë mënyrë e mbrojtur nga UNESCO, sipas ministres së Kulturës, Elva Margariti.

Xhubleta shqiptare, veshja 4 mijë vjeçare, është marrë nën mbrojtje Organizata e Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë

Xhubleta vishet dhe përdoret tradicionalisht nga gratë në malësitë e vendit, me një histori 4000 vjeçare. (The xhubleta is and is traditionally worn by women in the country’s highlands, with a history dating back 4000 years.) Është në formë zileje me theks në pjesën e pasme dhe varet nga supet me dy rripa. Në mënyrë tipike, fundi përmban 13-17 shirita dhe është bërë prej leshi. Tradicionalisht, gratë e pamartuara mbanin një të bardhë ndërsa gratë e martuara mbanin të zeza.

Xhubleta është artikulli i dytë me origjinë shqiptare që përfshihet në listë pas isopolofonisë, një lloj i muzikës popullore shqiptare nga pjesa jugore e vendit dhe disa pjesë të veriut. Muzika e këtij lloji nuk ka instrumente muzikore dhe përkundrazi përfshin vokale dy, tre ose katër pjesësh që harmonizohen dhe ndërthuren. Këngët dypjesëshe zakonisht këndohen nga femrat, ndërsa katërpjesëshja është më e ndërlikuara.
E tham kete se po degjojme ne disa analiste ne tv te degjeneruara kosovare e injorojne ket veshje vetem pse aty qenka shamia, ose tv e diktuara marrin ne rruge (klasifikojne) vetem ata qytetare te cilet flasin keq per xhublieten, qe ndryshe kjo quhet propagande. Te njetat kritika per xhubleten me shami, sot i degjova edhe nga tv serbe ne Beograd.
Por, ketyre islamofobeve dhe raciste e ju dha pergjigjien me de miri OKB ku shamia (xhubleta) hyre ne UNESCO me perpara se Kosoves.
Thene shkurt, kjo injorance, urrejtje ndaj vetvetes, ndaj shamive te nenave te tyre eshte pasqyre e Kosoves se sotme qe per cdo jave po i ndodhe nga nje e zeze, tragjedi (vrasje, krime, droge, prostitucion, degjenerim..)Peut être une image de 8 personnes, personnes debout et plein air

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...