12 C
Berne
lundi 25/10/2021

Xhaka heq shiritin i jep Shaqirit! Shqiptaret nuk e lënë të vetëm NATI-n pa “Zot shtëpie”- Kapiten! Xherdani mbetet xherdan, lider i Zvices!🇨🇭🇦🇱

Lausanne, 5 tetor  -Ne mungese te Xhakës, Xherdan Shaqiri do të jete “bajraktar” i ndeshjes se ardhshme,  do të mbajë shiritin e kapitenit. Ai është gjithashtu penalizuesi i caktuar. Tek shqiptaret nje prover popullor thote: Miku i mire shifet ne dite te veshtira. Shaqiri jo vetëm nje trashëgimtar i mirë e profesional, por edhe NATI-me fat që ka kush t’i prije, shkruan gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Xhaka heq shiritin i jep Shaqirit! Shqiptaret nuk e lenë NATI-n pa Zot shtëpie. Xherdani mbetet xherdan (gur i qmueshem)  lider i Zvicrës!

Xherdan Shaqiri nuk luajti asnjë minutë të vetëm të kualifikueseve që çuan në Euro 2020, ku shkëlqeu me Zvicrën.. Ai tani duhet të zëvendësojë Xhakën e dëmtuar për të udhëhequr ekipin kombëtar rrugës për në Katar në kualifikimin për Kupën e Botës 2022

Lojtarët e ekipit zviceran parakaluan këtë të hënë në hollin e Royal Savoy në Lozanë. Skuadra po stërvitet të hënën vonë në La Pontaise, para ndeshjeve kualifikuese për Kupën e Botës kundër Irlandës së Veriut dhe Lituanisë.

Ishte rikthimi në shkollë të hënën për lojtarët ndërkombëtarë të ekipit zviceran. Po binte shi edhe jashtë hotelit Royal Savoy në Lozanë. Një mot i zymtë i përshtatur situatës sportive të lojtarëve të ekipit kombëtar. Kualifikimet e ardhshme të Kupës së Botës, kundër Irlandës Veriore në Gjenevë të Shtunën dhe Lituanisë në Vilnius tre ditë më vonë, po formohen po aq të pakëndshme. Skuadra e Murat Yakin duhet të marrë të gjashtë pikët në mënyrë që të mbajë ritmin me drejtuesit italianë.

Lëndimet e sulmuesit të Benficas, Haris Seferovic dhe Arsenalit, mjeshtrit të lojës Granit Xhaka do të rëndojnë rëndë. Kapiteni i dha shiritin e krahut Xherdan Shaqirit pasi këputi një ligament. Lojtari i ri Olympique Lyonnais e filloi një sezon të shkëlqyer në Ligue 1. Jo vetëm që Balois arriti një gol dhe një asistim, por me 363 minuta të kaluara në fushë, ai më në fund rifitoi një kohë të rëndësishme loje.

I munguar në shtator, Xherdan Shaqiri pritet me padurim me Zvicrën për dy takimet e ardhshme. Ai do të ndihmohet nga Denis Zakaria, i cili është në formë të shkëlqyer. Ai e dëshmoi atë në fitoren 3-1 të Gladbach kundër Wolfsburg. Gjenevani i kishte lejuar bashkatdhetarit të tij Breel Embolo të shënonte. Dita e mirë me diell shifet qysh ne mëngjes, edhe ekipi i NATI-t duke se eshte ne forme, ka filuar mire dhe keshtu besojme se do ta mbarojne mire, me sukses!,  shkruan në fund gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Derniers articles

Gazetat zvicerane e konsiderojne incident diplomatik skandalin e Serbise me boksieret e Republikes se Kosoves

Berne 24 tetor -Incident diplomatik: Serbia i shtyn boksierët kosovarë (Incident diplomatique: La Serbie refoule les boxeurs kosovars), me ket titull Blick.ch ka shkruar per skandalin...

Skandali/ Serbia ndalon boksierët kosovarë, Shqipëria braktis botërorin

LNjë skandal i vërtetë ka ndodhur ditën e sotme në kufirin Kosovë-Serbi ku këta të fundit kanë ndaluar delegacionin e boksierëve dardanë të hyjnë...

Dita Ndërkombëtare të OKB-së/ Nefail Maliqi ne OKB: Shqipëria 65 vjet anetare e saj, faktor stabiliteti në rajon. Kosova drejt anetarësimit..

Benrë, 24 tetor -Sot eshte dita Nderkombëatre e Organizates se Kombeve te Bashkuara. Kombet e Bashkuara është Organizata Ndërkombëtare është më e madhe dhe...

Nenshkruhet marrëveshje e re mes Bernës dhe Prishtinës. Zvicra ndihmon studentët kosovarë me 160.000 CHF

Nga ardhja e Albin Kurtit ne krye te Qeverise se Kosovës, Zvicra ka nenshkruar nje sër marrëveshjes jo vetëm per studentet, por edhe ne...

Ditë e Madhe, vizitë Xhaminë Jumeirah në Dubai në ditën e xhumasë

Dubai, 16 tetor -Falemnderimi i takon Allahut (xh.h) qe na e mundesoi dhe na gezoi ta vizitojme nje grup gazetaresh nga Zvicra Xhaminë e...