7.5 C
Berne
lundi 28/11/2022

Wesley Clark dhe Jamie Shea: Thuani thenks Rugovës dhe Racakut qe filluam sot bombardimet mbi Serbi!

Gazetari yne i njohur Nefail Maliqi ne seline e NATO-s në bisede me gjeneralin Wasley Clarc dhe zëdhensin e Alecnes Veria-Atlantike Jamie Shea
Bruksel NATO, 24 mars -«Thuani thenks Rugovës dhe Recakut qe filluam sot bombardimet mbi Serbi!..» keshtu kihste deklaruar Wesley Clark dhe Jamie Shea para 22 vitesh gazetarit te kobmetares Bota sot ne seline e NATO-s i cili  nga selia e Aleances Veritlantike ne Bruksel drejtpersedrejti me koleget e mediave te njohura boteror ndiqte bombardimet mbi caqet serbe per ndalur terrorin, gjenocidin dhe spastrimet etnike te shqiptareve etnik ne Kosove!
Para 48 orëve, me 22 mars komandot e NATO-s kishin dhënë urdhër të bombarojnë Serbinë. Pra, sot e para 22 vjetësh  filluan sulmet ajrore të forcave të NATO-s kundër caqeve serbe në Kosovë dhe në Serbi. Sulmet filluan më 24 mars, 1999, pak para orës 20:00, me urdhër të ish-sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Javier Solana, shkroi gazetari i kombetares Bota sot ne vitin 1999 nga selia e NATO-s i cili ndoqi bombardimet e forcavbe nderkombetare per dy muaj ne Bruksel
Sot, para 22 viteve nisen bombardimet e NATO-s mbi Serbi. Vinte erë baruti dhe lirie!
Stoltenberg befason serbët në Beograd: Ju bombarduam për t'ju shpëtuar! - InfoShqip.comSekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Kofi Anan, më 22 dhe 23 mars 1999 kërkoi që forcat e armatosura jugosllave të ndërprisnin menjëherë ofensivën e tyre në Kosovë. Po më 23 mars, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-së, Havier Solana i dërgoi një letër Sekretarit të Përgjithshëm të OKS-së me anë të së cilës e njoftonte atë për një varg incidentesh të cilat shprehnin një përkeqësim dramatik të veprimeve ushtarake të RFJ-së pas largimit të Misionit Verifikues të OSBE-së në Kosovë.
Gjate asaj koha, para çlirimit, kur NATO bombardonte mbi Serbi, për 2 muaj ditë rresht gazetari shqiptarë nga Gjeneva Nefail Maliqi u ndodhë në selinë e NATO-s ne Bruksel i cili po ashtu “bombardonte” me pyetje nga selia e NATO-s te cilat emetoheshin shpesh edhe ne CNN dhe Euronews atëbotë.
“Ballkanit ende po i vjen ere baruti madje dhe mijera persona ende nuk janë gjetur nga lufta e fundit. Prandaj, mos luani me zjarr! Veriu është Kosove dhe s’ka ndarje te këtij vendit, shteti me te ri ne Evropë. Mos luani me zjarr me këto deklarata për ndarje! Veriu është Kosovë. NATO, dje nuk e bombardoi e as nuk e çliroi Kosovë për ta ndarë sot!”, është ky mesazhi i ish-komandanti suprem i NATO-s, gjenerali Wesley Clark drejtuar Beogradit dhe Prishtinës permes gazetes Bota sot » duke këruar nga ato që të përqëndrohen ne integrimet e vendeve te tyre drejt BE-së dhe Aleances Veritatlanike nëse duan stabilitet dhe paqe afatgjate.
Jamie Shea: Intervenuam pse NATO nuk deshi ta tolerojë Serbinë të bëjë cfarë të dojë me Kosovën
Serben können der NATO-Bombardierung Jugoslawiens nicht vergebenZëdhënësi i NATO-s z. Jamie Shea, gjate nje interviste dhene gaztes Bota Sot  ishte shprehur i qartë se “NATO shpëtoi jo vetëm shqiptarët, por edhe mbarë Evropën nga diktatori Milosheviq..” Ndërhyrja e NATO-së në Kosovë, i parapriu një luftë të ashpër në mes Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe forcave serbe, dhe pas shumë masakrave të kryera ndaj civilëve nga paramilitaret serbë.
Në vazhdim z.Jamie Shea, duke folur për angazhimin e Aleancës Veriatlantike në Kosovë dhe sukseset e këtij misioni paqësor në rajon, pas intervenimit të NATO-s në Kosovë, megjithatë nuk fshehu edhe gabimet ose lëshimet, aty-këtu siç u shpreh ai, që janë bërë nga NATO-ja. Aleanca megjithatë ia kishte arritur qëllimeve të saj në Kosovë për të ndaluar shfarosjen e një popull të tërë nga një regjim i egër serb që kanoste tërë Ballkanin.
Regjimi i egër serb i prirë nga kryekrimineli Milosheviq, aq sa i shte i rrezikshëm për shqiptarët, Kosovën dhe rajonin, aq ishte i domosdoshëm intervenimi i NATO-s dhe prezenca e 50 mijë trupave të Aleancës në Kosovë. Fillimisht trupat e NATO-së numëronin 50. 000 ushtarë dhe vinin nga dhjetëra shtete anëtare të kësaj aleance dhe vendeve aleate. Të parat që kanë zbarkuar kanë qenë njësitet britanike. Misioni ishte i ndarë në pesë zona të përgjegjësisë, që i përkisnin KFOR-it amerikan, anglez, francez, gjerman dhe italian.
Sikur Wesliy Clarac ashtu edhe Jamnie Shea ne bisede me tga ne seline e NATO-s ne Bruksel me thane shume qarte se sikur t’mos ishte angazhimi permanetnt dhe insistimi i presidentit Ibrahim Rugova dhe masakra e Racakut ne nuk do te kishim nderhyre ne Kosovë as per ta bombarduar Srbinë. Prandaj Clarc dhe Shei u dekalruan se: Thuani thenks Rugovës dhe Recakut qe filluam sot bombardimet mbi Serbi!, perkojton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch kane deklaruar zyratret e NATO-s me rastin e 22 vjetorit te nderhyrjes (bormbardimeve) te forcave ndërkombëtare në Serbi!

Derniers articles

Lazim Destani për 28 Nëntor EBA: Dubai e bëri kuq qiellin me flamurin tonë kombëtar në ndërtesën më të lartë në botë Burj Khalisa...

Humanisti dhe biznesmeni i njohur boteror z.Lazim Desatni i shoqeruar nga ambasadori shqiptar në Emirateve te Bashkuara Arabe z.Emal Dredha, para Burj Khalisa ne...

Thaci, Selimi dhe të tjerët..festuan 28-Nëntorin, Ditën e flamurit në burgun e Scheveningenit. Ja cfarë thonë nga Haga..

Hagë, 28 Nëntor -Sikur shqiptaret ne ballkan dhe diaspore edhe ish-krerët e UÇK-së sot w kanë festuar 28-Nentorin, Diten e flamurit në Hagë. Njësia e...

Imami shqiptar në Zvicër Rijad Aliu me tirqi dhe 300 plisa feston Ditën e Flamurit

Gjenvë, 28 Nëtnor -Si ne Shqiperi, Kosovë e mbare shqiparët në ballkan edhe diaspore gjate uikendit te fundit  ka shenuar Ditën e Pamvresisë së...

NËNTORI KOMBËTAR🇦🇱

SHKENDIJE BERISHA-PACOLLI A është nëntori muaji kur ne shqiptaret (që jetojmë në mërgatë) ndjehemi më të afërt me njeri tjetrin, të mbërthyer nga një eufori...

Ekspoze e prof.dr.Musa Limanit ne Berne te Zvicres ne konferencen e diaspores

“Proceset integruese ekonomiko-shoqërore, sfidë kryesore e shqiptarëve në Mileniumin e Ri”, mbajtur në Konferencën shkencore me temë: Sfidat e botës shqiptare në Mileniumin e...