24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

WEF ne Davos demanton mediat serbe. Beogradi dhe mediat serbe po rrejne sa “Serbia e madhe”

Bernë, 13 janar -Mediat serbe serish paska spekuluar rreth pjsemarrjes se tre kyremnsitaravb eshiptare ne Davos, qe sipas tyre WEF Kosoven e paska paraqitur ne « liste me fusnote… »
Për dallim nga mediat serbe, organizatoret ne WEF thone ndryshe. Ne bisede me zyratet e Forumit Boteror Ekonomik (WEF) kane demantuar mediat serbe gjoja Kosova ne Davos prezentohet me fusnote. Na Lista e pejsemarresve aty nuk ka fusnonte, ashtus si genjejne mediat serbe Beogradi dhe mediat serbe sa “Serbia e madhe”,  raprton gazeta zvicerane « Le Canton27.ch
Per kete deshmon edhe kjo liste (shiko foton POSHTE) e pjesemarresve te Samitit, qe ka siguruar gazeta zvicerane Le Canton27.ch
Tre kyeministra shqiptare në Samitin boteror në Davos të Zvicrës (Foto)
Gazeta zvicewrane Le canton27.ch  la sigutruar listen e psejemarresve ne Samitin boterore qe do te mbahet ne Davos te Zvcres (16-20 janar) ku do të mbledhë më shumë se 2700 liderë nga 130 vende, duke përfshirë 52 krerë, burrështetas shtetesh/qeverish. Davosi do te beje koke me koke edhe lidret nga ballkani si : Albin Kurti, Edi Rama, Dritan Abazovic, Kyriakos Mitsotakis, Dimitar Kovačevski, Aleksandrr Vucic…
Për fund, krerët e shtetit zviceran në Davos nga 50 takime me personalitete botërore, do të takojne vetëm një lider nga ballkani, kryministrin e Kosovës Albin Kurtin.
Ja ktu poshte eshte lista e personaliteve boterore, pjesemarresve ne Samitin e WEF,  pra edhe Kosova pa fusnote…
https://upload.gscdn.nl/uploads/15614037a1_WEFlijst.pdf
Aucune description disponible.

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...