6.9 C
Berne
mardi 5/03/2024

VV nga Zvicra gati për Prishtine: 5 ditë para zgjedhjeve në Kosovë, mbushet aeroplani i parë!

Bernë, 10 nentor -Mobilizim i vertetë i diaspores shqiptare, sidomos nga Zvicra per te votuar me 14 nentor te këtij viti, mobilizm ky qe na perkujton 14 shkurtin. Ne Zvicer jane dhjetra pika te VV. Shtabi i Pikës Obersse-St.Gallen që po organizone fluturimin me 13 nentor njoftojne mergimtaret se « aeroplani eshte mbushur plore, nuk ka me vend!.. »

« Pershendetje nga Pika Obersse-St.Gallen. Aeroplani yne u mbush plote me 112 mergimtare. S’ka me vend!.. Kontaktoni pikat tjera te VV per vende te lira, jane ne dispizicion aeroplane tjere nga Cyrihu, Bazeli, Geneva… » kande deklaruar sot aktivistet e VV nga Pika Obersse-St.Gallen qe organizuan udhetimin me aeroplane Zuirch via Prishtine me 13 shkurt (diten e shtune)

Mobilizim i mire i diasporesh shqiptare për 14 nentor, mobilizm ky qe na e perkujtojne 14 shkurtin

« Këshilli organizativ i fluturimit me aeroplanë me 13 nëntor në rundin e dytë te balotazhit pêr udhtimin për Prishtinë, Pika Obersee-SG e LVV e Qendres në Zvicër, në perberje të Kryetarit të Pikës Ilmi Cakolli, Naim Avduli aktivist dhe donatore, Kushtrim Berisha deputet i SP në kantonin e Schwyz, Argjend Shehu nga departamenti i aktiviteteve dhe logjistikës dhe Fatime Graiçevci e Shpresa Rrahmoni-Ida nga gruaja aktiviste kanë përmbyllur me sukseses realizimit të udhtimit duke e mbushur aeroplanin plote me mërgmitare (aktivist e aneëtare të LVV) për te shkuar drejt Prishtinës me kryer obligimin, për te votuar si si qytetar pro kandidatëve në 12 komuna ku LVV është në balotazh… » kane thënë sot për gazetën zvicerane ne shqip Le Canton27.ch aktivistet e VV me seli ne St.Gallen.

Sipas z.Ilmi Cakollit « është sakrificë e kushtushme duke paguar biletat minimale duke falenderuar donatoreve qe po e ndihmun këtë fluturim me 13 nentor. Edhe ma tutje mergatës i mohihet, me ligje ekzistuse votimi në ambasada e konzulata te Kosovës krejt kjo për mos marrveshjet politike që kanë partit pilitike, e gjitha bashkë të tëra thirren në emër të mërgatës e jemi më mërgatën. Për të bërë ndryshimin duhet te votohet LVV në 12 komuna ku është balotazh.. »

Kosove pritna!.Po vjen diaspora serish!
Gjate uikendit te fundit u nisen aeroplanet e pare drejte Kosoves te mbushur “shpic” me mergimtare per te votuar me 14 nentor.
Deri te dielen e ardhshme do te jene edhe 32 fluturime drejt Kosoves nga Gjeneva, Bazeli dhe Zurichu.. por qindra bashkatdhetar diteve ne vijim do nisem me autobuse e vetura private!..
Eshte kjo mbështetje e fuqishme e radhes nga mërgata për Arben Vitinë,  Alban Hysenin dhe Mimoza Kusari-Lila si dhe t’gjithë kandidatët e tjerë të Lëvizjes Vetëvendosje në gjithë Kosovën, Mërgata është gati, ne po vijmë të votojmë, fitojmë e festojmë…

Me aktivistët e VV u ndame duke i lene duke kenduar: Neno moj, mos ke frike se se ke djemt dhe qikat ne Zvicër e Amerikë!🇺🇸

 

Derniers articles

Siguria e Ballkanit: Pa liderin dhe ish-kryeministrin shqiptar Sali Berishën nuk do te kishte anëtarsim te NATO-s e as feste sot në Kuçovë

Tirane 4 mars -Shqipëria ka inauguruar një bazë ajrore të modernizuar me fondet e NATO-s në Kuçovë, duke forcuar praninë e Aleancës në Ballkan...

Visar Robelli, zgjedhet kryetar i ri i Rrjeti i Bizneseve në Zvicrën Qendrore

Luzern, 1 mars - Në Luzern te Zvicres jane mbledhour anëtarë dhe fararistë  nga mabre Zvicra për të mbajtur kuvendin e kryesise së re...

Ku ishin e ku janë shokët e komandatit legjendar Adem Jashari?

Nga Reshat Sahitaj Të shkruash për figurën e komandantit legjendar Adem Jashari dhe rezistencën si dhe sakrificën e kësaj familjeje është një barrë dhe përgjegjësi...

Shqiperia kryeson në listen e kriminelëve në burgjet e Zvicrës. Aty edhe flamuri kuqezi

Bernë, 4 mars  -Sipas burimeve nga Berna, Zvicra aktualisht ka 89 burgje me 7196 vende. Burgu me i vogel ka 5 të burgosur kurse...

Vazhdon eksodi nga shteti i rremë i Serbisë, serbët janë në panik sepse po ikin edhe nxënësit dhe arsimtarët. Për cdo vit Serbia humbë,...

Beograd, 4 mars -Vërehet nje eksod masiv e qytetareve serb nga e ashtuqujtuar "shteti i Serbise" te cilet  largohen masovikisht te zhgenjyer nga vendi...