22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

VV në Zvicër dyfishon aktivitetet e tyre. Pika e Obersee-St.Gallen prinë. Mobilizohen ta presin kryeministrin shqiptar Albin Kurtin

St.Gallen, 25 Maj -Lëvizja Vetëvendosje në Zvicër ka dyfishuar aktivtet e saj gati në të gjitha kantonet. Pika e Obersee-St.Gallen prinë për shkak aktiviteteve të njëpasnjëshme me mërgimtarët ku aktivistët e saj takohen thuajse çdo javë, njoftonë gazeta zvicerrane Le Canton27.ch

“Sot, patëm dy takime në Rüti dhe Pfäffikon me disa nga aktivistët e Pikës Obersee- St.Gallen. Bisedat tona ishin të orientuara në situatën aktuale në atdhe, sukseset e Qeverisë Kurti 2 dhe pritjet e organizimit të brendshëm në Pikën tonë dhe në grupet punuese…” ka thënë për Le Canton27.ch njëri nga aktivistët e VV në kantonin e St.Gallenit Mr Ilmi Cakolli për çështje të sigurisë dhe veteran i UÇK-së

Në tubimin e fundit të VV Pika e Obersee-St.Gallen janë mbledhur Teuta Sadiku- aktiviste nga Presheva, Fatime Greiçevci aktiviste, Musa Dërmaku- aktivist, Gzim Ramizi- aktivist inxhinier i IT në ETH në Zürich, Naim Avduli -aktivisë e afarist, Argjend Shehu-aktivist etj. . Kryeministri Kurti pritet të qëndrojë për tri ditë rresht në Zvicërr, pos aktiviteteve të tij dipalomatike në Samitin botëror në Davos ai  do të takohet me mërgimtarët afaristë dhe Profesionistë të profesioneve të ndryshme  që janë me prejardhje nga të gjitha trevat shqiptare.

Dy takimet e parapara një në Bernë dhe tjetri në Cyrih jan organizuar nga Qendra e VV-ës në Zvicërr në bashkëpunim me ambasadën dhe konsullatat e Republikës së Kosoves në shtetin Helvetik.

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...