1.4 C
Berne
jeudi 30/11/2023

Kosovaret e Zvicres e surprizojne Vucicin. Ata e “presin” me flamurin e “Shqipërisë natyrale” në Davos

Davos,  17 janar -Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka mbërritur në Davos me nje delegacion dhjete anetaresh, per te marre pjese ne Forumin Ekonomik Botëror Davos. Ne kete sanit boteror po ashtu jane ftuar edhe personalitete nga ballkani, perfshire ketu tre kryeministra sgqiotare Albin Kurti (Kosove), Edi Rama (Shqiperi) dhe Dritan Abazovic nga Mali i Zi, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch si nje medium i vetem albanofon qe po ndjek punimet e WEF perseafrmi ne Davos

Në hotelin në Davos ku po mbahet Forumi Ekonomik Botëror, përballë hotelit (ne Klosters, 11 km afer Davosit) ku eshte vendosur presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, është varur flamuri i “Shqipërisë Natyrale”, raporton një reporter Le Canton27.ch nga Davosi.

Nje kosovar, qe ka desht te mbetet anonim gazetes Le Canton27.ch i ka thene duke qeshur se “krejt normal, ne e pritem me flamurin tone kombetar, marre mos me ja bere nje serprize nipin tone…”

Vuçiç do të qëndrojë deri në datën 20 në Davos, ku do të ketë takime të shumta dypalëshe me zyrtarë botërorë, perfshire ketu edhe kryeministrin nga Tirana Edi Rama per shkak se i “lidh”  i ashtuquajturi “otvoreni ballkan” qe tubon vetem vendet sllave.

Burimet e gazetes Le Canton27.ch mesojne se nje takim i till i Vucicit me kryeministrin shqiptar nga Kosova Albin Kurti ka shume pak gjasa te ndodhe,  per shkak acarimit te maredhenive,  pas tensionimeve te situates se diteve te fundit ne Veri te Kosove me provokime dhe barrikadimin e rrugeve nga serbet duke privuar mijera njerez nga e drejta e levizjes se lire, per dy jave dite.

 

Derniers articles

Delegacioni shqiptar në AP të Interpol-it në Vienë takohen me sekretarin e përgjithshëm të Interpol-it Jürgen Stock

Viene, 29 nentor (Interpol) -Në kuadër të punimeve te Asamblese së Përgjithshme te Interpol-it që po zhvillohen në Vienë ku jane tubuar mbi një...

Poetja e re Cerazela Kondi vjen me tri poezi te reja nga libri i ardhshem i saj

Nga nektari i poezisë - Cerazela Kondi Ku je? Jam aty ku ti kurre nuk kerkove. Atje ku ti humbe. Jam loti qe ti nuk qave. Jam vuajtjet qe ti kurre si...

Presheva bëhet edhe me një kuadër në perendim. Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi

Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi. Ajo posa ka diplomuar në Fakulltetin e Steyr, që quhet Controlling, Rechnungswesen...

Specialja nga Haga nuk e komenton protesten. Ata thone se dihen qendrimet tona: Ne nuk jemi kunder UCK-se por individeve!

Hagë, 30 Nëntor -Vizita e djeshme e kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, nuk u prit mirë nga nje grup i vogël në Kosovë. PSD...

Dretjuesit e Interpol-Tirana në Asamblenë e Përgjithshme në Vienë flasin për Le Canton27.ch pas takimit me krerët e Interpolit

Pëllumb Seferi, drejtor i departamentit te policise se shtetit shqiptarë për Marëdhenieve nderkombëtare, në bisede me gazetarin Nefail Maliqin, te derguarin tonë tone ne...