24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Kosovaret e Zvicres e surprizojne Vucicin. Ata e “presin” me flamurin e “Shqipërisë natyrale” në Davos

Davos,  17 janar -Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka mbërritur në Davos me nje delegacion dhjete anetaresh, per te marre pjese ne Forumin Ekonomik Botëror Davos. Ne kete sanit boteror po ashtu jane ftuar edhe personalitete nga ballkani, perfshire ketu tre kryeministra sgqiotare Albin Kurti (Kosove), Edi Rama (Shqiperi) dhe Dritan Abazovic nga Mali i Zi, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch si nje medium i vetem albanofon qe po ndjek punimet e WEF perseafrmi ne Davos

Në hotelin në Davos ku po mbahet Forumi Ekonomik Botëror, përballë hotelit (ne Klosters, 11 km afer Davosit) ku eshte vendosur presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, është varur flamuri i “Shqipërisë Natyrale”, raporton një reporter Le Canton27.ch nga Davosi.

Nje kosovar, qe ka desht te mbetet anonim gazetes Le Canton27.ch i ka thene duke qeshur se “krejt normal, ne e pritem me flamurin tone kombetar, marre mos me ja bere nje serprize nipin tone…”

Vuçiç do të qëndrojë deri në datën 20 në Davos, ku do të ketë takime të shumta dypalëshe me zyrtarë botërorë, perfshire ketu edhe kryeministrin nga Tirana Edi Rama per shkak se i “lidh”  i ashtuquajturi “otvoreni ballkan” qe tubon vetem vendet sllave.

Burimet e gazetes Le Canton27.ch mesojne se nje takim i till i Vucicit me kryeministrin shqiptar nga Kosova Albin Kurti ka shume pak gjasa te ndodhe,  per shkak acarimit te maredhenive,  pas tensionimeve te situates se diteve te fundit ne Veri te Kosove me provokime dhe barrikadimin e rrugeve nga serbet duke privuar mijera njerez nga e drejta e levizjes se lire, per dy jave dite.

 

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...