15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Vucic sot ne mesin e shqiptareve ne Luginen e Presheves u tregua egoist! Cfare kerkon për serbët ne Kosovë, ju refuzon shqiptareve ne Serbi dy here me shume se sa serbet ne Veri

Bujanoc, 11mars -Presidenti i serbeve ne Serbi Aleksandar Vuçiq ka qendruar sot ne Luginen e Presheves (qe per Beogradit njihet si « Serbi Jugore », kurse për Prishtinen si « Kosovë Lindore »)  krahine kjo e banuar me shumice shqiptare. Ai ne Bujanoc ka folur për reciprocitetin mes Serbise dhe Kosovës. I pyetur per Asociacionin e Komunave Shqiptare ne Serbi, Vucic eshte përgjgigjur shkurt: « Asociacioni i Komunave Shqiptare në Serbi është marrëzi, jo reciprocitet ». Pra nga kjo deklarate Vucic ka deshmuar politikat antishiptare dhe ambiciet për « Serbine e Madhe » i cili pa turp kerkon dicka për serbët ne Kosovë, te cilen gjë ju refuzon shqiptareve ne Serbi, dy here me shume se sa serbet ne Veri. Ky egoizem i Vucicit nuk eshte mirëprutr nga shqiptaret shumice ne Lugine e Presheves (Serbi Jugore) dy here me shumë se sa serbet ne Veri. Sipas Vucic marrezi nuk qenka te masakrosh dhe te vrasesh femije e gra shqiptare dhe te kërkosh asociacionin e komunave serbe, kurse shqiptareve ne Luginen e Presheves qe nuk kane bere krime e masakra ndaj serbeve, ju refuzohet asociacioni i komunave shqiptare?!, ka shkruan nga Bujanoci korrespondeti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Vucic ne Buajanoc takime seleksionuese, veteme me serbet ne Lugine e banuar me shumice shqiptare

Ragmi Mustafa: Serbia nuk ka kapacitet të sulmojë një vend për kufijt e të cilit përkujdeset NATO - Bota Sot« Nuk kam problem me askënd, të gjithë njerëzit janë të rëndësishëm për mua. Por unë kam një problem me atë që dikur ishte 60-40, papritur ju shkoni 85-15, sa i përket investimit. Dhe tani që komuna investon kaq shumë në komunitetet shqiptare, ne do të investojmë më shumë në ato serbe. Ne do të ndërtojmë fabrika dhe në ato fabrika do të punojnë të gjithë – serbët, shqiptarët dhe romët. Koha e urrejtjes ka kaluar, është koha për të bashkëpunuar dhe punuar së bashku.. » ka thne sot ne Bujanoc Vucic.

Ai i tha një gazetari shqiptar, i pyetur për negociatat në Bruksel, se është thelbësore që të përmbushen marrëveshjet e mëparshme dhe se gjithçka e nënshkruar duhet të përmbushet, mbi të gjitha AKS, citon gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Brukseli duhet ta dijne se ne Serbi (shqipatret) ka nje pakice e diskriminuar dhe ne Kosove nja pakice (serbet)  e priveligjuar!

Sipas presidentit te serbeve ne SerbioVucicit « ky është i vetmi angazhim i marrë. Ajo që do të bëj në të ardhmen është puna ime. Nuk kam asgjë kundër që të më zëvendësoni mua si president. Por nuk është punë e juaja dhe e Kurtit nëse do ta përmbushë atë që është nënshkruar, është edhe çështje e Bashkimit Evropian. Kam nënshkruar 22 parime, dhe me secilën nga ato nënshkrime ka një nënshkrim të BE-së. Kjo po përmbushet »

“Unë, si kryetar aktual i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve, asnjë nga zyrtarët shqiptarë nuk ka marrë ftesë për t’u takuar nesër me presidentin e vendit ku jetojmë”, tha Ragmi Mustafa nga Bujanoci per gazeten zvcerane Le Canton27.ch

Sipas Mustafit “vetëm dialogu mund të zgjidhë problemet aktuale të shqiptarëve në Luginën e Preshevës, në sektorin e shërbimeve publike, drejtësisë dhe arsimit”.

« Nuk e kemi prtiur kete që presidenti Vuçiq, për herë të dytë në Bujanoc, të mendojë se ne shqiptarët nuk ekzistojmë fare në Luginene Preshevës?!.. » ka then ne fund kyretari i KSH-së z.Ragmi Mutafi

Presidenti i serbeve ne Serbi Aleksandar Vuçiq ka qendruar sot ne Luginen e Presheves (qe per Beogradit njihet si « Serbi Jugore », kurse për Prishtinen si « Kosovë Lindore »)  krahine kjo e banuar me shumice shqiptare. Ai ne Bujanoc ka folur për reciprocitetin mes Serbise dhe Kosovës. I pyetur per Asociacionin e Komunave Shqiptare ne Serbi, Vucic eshte përgjgigjur shkurt: « Asociacioni i Komunave Shqiptare në Serbi është marrëzi, jo reciprocitet ». Pra nga kjo deklarate Vucic ka deshmuar politikat antishiptare dhe ambiciet për « Serbine e Madhe » i cili pa turp kerkon dicka për serbët ne Kosovë, te cilen gjë ju refuzon shqiptareve ne Serbi, dy here me shume se sa serbet ne Veri. Ky egoizem i Vucicit nuk eshte mirëprutr nga shqiptaret shumice ne Lugine e Presheves (Serbi Jugore) dy here me shumë se sa serbet ne Veri. Sipas Vucic marrezi nuk qenka te masakrosh dhe te vrasesh femije e gra shqiptare dhe te kërkosh asociacionin e komunave serbe, kurse shqiptareve ne Luginen e Presheves qe nuk kane bere krime e masakra ndaj serbeve, ju refuzohet asociacioni i komunave shqiptare?!, ka shkruan nga Bujanoci korrespondeti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

 

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...