11.2 C
Berne
mardi 16/04/2024

Vrasesit shqiptar, Zvicra 16.5 vjet burg

Bernë, 16 dhjetor -Një qërim hesdapesh, tre plumba në shpinë të kundërshtarit të tij: 16 vjet e gjysmë burg. Dënimi u konfirmua nga Gjykata e Apelit e Kantonit të Cyrihut të mërkurën për Jeton, një 30-vjeçar i cili u arrestua në vitin 2015 pasi vrau rivalin e tij pranë një pompe karburanti në Cyrih-Affoltern, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuat burimeve te Minstirise Publike te kantonit te Ziurichut. 

Për gjyqtarët, nuk kishte asnjë dyshim për fajin e burrit. Vepra është afër vrasjes”, tha kryetari i trupit gjykues. Vetëmbrojtja, e pretenduar nga avokati i Jetonit, nuk arriti të bindë.

« Kushdo që dorëzon një armë vdekjeprurëse në një mjedis shumë kriminal dhe të dhunshëm, e di se duhet të presë që ajo të përdoret, » vuri në dukje gjykata.

Për më tepër, sherri i dhunshëm që i parapriu të shtënave nuk ka mjaftuar për t’i bërë gjyqtarët të besojnë se plumbat janë shkrepur në mbrojtje të vdekjes së sigurt. Megjithatë, gjykata nuk ka urdhëruar internimin, siç ka kërkuar prokuroria.

“Mund të flasim për delikuencën e tij me orë të tëra, gjithçka shkon në fëmijërinë e tij. Ai duhet të ndryshojë tërësisht jetën e tij”, tha prokurori.

Një psikiatër ishte shprehur kundër internimit. Më tej, gjyqtarët vendosën se nuk janë plotësuar kushtet ligjore për të vendosur një sanksion të tillë.

Derniers articles

Lavdi dëshmorëve të parë të prillit të vitit 1981 (Naser Hajrizi dhe Asllan Pireva) me rastin e 43-vjetorit rënies

Shkruan: Ilmi CKOLLI Në vazhdimësinë e përpjekjeve, luftërave dhe qëndresës shekullore të popullit shqiptar për liri, pavarësi dhe bashkim kombëtar, demonstratat e pranverës së vitit...

Fillon në Nju Jork gjyqi historik penal i Donald Trump / Falsifikimi i dokumenteve

New York, 15 prill -Donald Trump të hënën u bë ish-presidenti i parë në historinë e Shteteve të Bashkuara që përballet me drejtësinë penale....

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, me këmbë të arta që po ben krenar zviceranët dhe shqiptarët

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....