15.6 C
Berne
lundi 5/06/2023

Vlerësimi i Policisë Ushtarake të Ushtrisë Zvicerane nga Republika Çeke, Maqedonia e Veriut dhe Sllovenia

Bernë, 15 mars –Me kërkesë të Republikës Çeke, së bashku me Maqedoninë e Veriut dhe Slloveninë, dhe me marrëveshje të autoriteteve zvicerane, më 15 mars 2023 bëhet vlerësimi i policisë ushtarake si pjesë e Organizatës për Siguria dhe Bashkëpunimi në Evropë (OSBE-Évaluation de la police militaire de l’Armée suisse par la République tchèque, Macédoine du Nord et la Slovénie) njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ndërhyrja do të zgjasë maksimumi dymbëdhjetë orë. Ekipi i verifikimit do të marrë informacion në lidhje me policinë ushtarake si dhe një pasqyrë të aktiviteteve dhe detyrave të tyre në vende të ndryshme.

Në përputhje me dispozitat e Dokumentit të Vjenës 2011, ky vlerësim i jep çdo shteti pjesëmarrës të OSBE-së mundësinë për të marrë informacion në vend për të verifikuar nëse janë respektuar masat e dakorduara për ndërtimin e besimit dhe sigurisë.

Ekipi vlerësues do të mund të lëvizë lirshëm brenda sektorit të përcaktuar në shoqërinë e personelit ushtarak zviceran. Objektet e ndjeshme përjashtohen nga vlerësimi.

Derniers articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...