3.3 C
Berne
mardi 23/04/2024

Vizitë në Uashington / Zelensky: Nuk mund të ketë paqe të drejtë me Putinin

Bernë, 21 dhjetor -Volodymyr Zelensky u takua me presidentin amerikan Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë. Pas një konference të përbashkët për media, presidenti ukrainas do t’i drejtohet Kongresit Amerikan. Ne raportojmë vazhdimisht. Volodymyr Zelensky aktualisht është në rrugën e tij për në Kapitol, ku do të mbajë një fjalim para Kongresit Amerikan. Presidenti i SHBA Joe Biden i premtoi më parë homologut të tij mbështetje të qëndrueshme gjatë një konference të përbashkët mediatike, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar mediave boterore

Aucune description disponible.Qeveria amerikane po furnizon Ukrainën me sistemin anti-ajror Patriot. Paketa e fundit e ndihmës kap vlerën e 1.85 miliardë dollarëve. Ky është udhëtimi i parë i presidentit ukrainas jashtë vendit që nga fillimi i luftës së agresionit rus. Avioni me Zelenskin në bord ishte nisur nga Polonia. Për arsye sigurie, ai udhëtoi për në Uashington me një avion të qeverisë amerikane. Ndërkohë, presidenti rus Vladimir Putin u shfaq i sigurt për fitoren në një fjalim të mërkurën. Shefi i Kremlinit dëshiron të rrisë më tej potencialin ushtarak – veçanërisht forcat e armatosura bërthamore.

Biden: Sistemi Patriot nuk po përshkallëzohet, është mbrojtës

Presidenti i SHBA Joe Biden ka premtuar mbështetjen e vazhdueshme të SHBA për presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në udhëtimin e tij të parë jashtë vendit që nga fillimi i luftës. « Ju nuk do të jeni kurrë vetëm, » tha Biden në një konferencë të përbashkët shtypi me Zelenskin në Shtëpinë e Bardhë të mërkurën. “Ne do të qëndrojmë pranë jush për aq kohë sa të jetë e nevojshme”.

Biden theksoi se lufta e Ukrainës kundër sulmuesve rusë ishte « pjesë e diçkaje shumë më të madhe ». SHBA-të do ta dinin « që nëse do të qëndronim pranë dhe do të shikonim sulme të tilla flagrante ndaj lirisë dhe demokracisë dhe parimeve thelbësore të sovranitetit dhe integritetit territorial, bota me siguri do të përballej me pasoja më të këqija. » Biden theksoi gjithashtu se ai « nuk ishte aspak i shqetësuar » për kohezionin perëndimor në mbështetjen e Ukrainës. Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu planifikon të zgjerojë ushtrinë në 1.5 milionë ushtarë

Biden: « Nuk do të jesh kurrë vetëm » – Përmbledhje e konferencës mediatike

Aucune description disponible.Në konferencën për shtyp, Zelenskiy falënderoi Shtetet e Bashkuara për furnizimin e një sistemi të mbrojtjes ajrore Patriot. Kjo do të forcojë « në mënyrë të konsiderueshme » aftësitë mbrojtëse të Ukrainës. Në të njëjtën kohë ai tha me të qeshur se do të donte të kishte më shumë Patriotë.

Biden hodhi poshtë akuzat ruse se shpërndarja e sistemit Patriot përfaqësonte një përshkallëzim të luftës: « Është një sistem armësh mbrojtëse, » tha presidenti. “Nuk po përshkallëzohet, është në mbrojtje”.

Selenski udhëtoi për në Uashington të mërkurën. Ky ishte udhëtimi i tij i parë jashtë vendit që nga fillimi i luftës së agresionit të Rusisë kundër vendit të tij rreth dhjetë muaj më parë. Qeveria amerikane premtoi të mërkurën 1.85 miliardë dollarë ndihmë të re ushtarake për Ukrainën.

Zelensky: « Ne do të fitojmë »

Tani është radha e Volodymyr Zelensky. Ai e konsideron vizitën e tij në Uashington « historike » pasi SHBA dhe Ukraina tani janë bërë partnerë dhe aleatë të vërtetë. Ai falënderoi SHBA-në për mbështetjen e madhe, veçanërisht paketën e fundit të ndihmës prej 2 miliardë dollarësh dhe ndihmën totale prej 45 miliardë dollarësh deri më tani. “Çdo dollar është i rëndësishëm për mbrojtjen e lirisë”, thotë Zelenski. Çdo dollar është një investim në stabilitetin e rendit ndërkombëtar.

Sipas Zelensky, sistemi i mbrojtjes ajrore Patriot i përfshirë në paketën e re të ndihmës do të mbrojë hapësirën ajrore të Ukrainës nga « sulmet e mëtejshme terroriste » të ushtrisë ruse në infrastrukturën ukrainase. Ashtu si presidenti amerikan Biden, Zelenski thotë se shpërndarja e sistemit kundërajror Patriot nuk paraqet një përshkallëzim. Sepse bëhet fjalë për një sistem armatimi për mbrojtje. Megjithatë, Rusia e sheh atë shumë ndryshe.

Viti i ardhshëm do të jetë shumë i rëndësishëm për Ukrainën. Ai pati një shkëmbim shumë të mirë me Biden për hapat e ardhshëm strategjikë, thotë Selenski. “Ne ndajmë të njëjtat vlera”. Dhe më tej: “Ne do të fitojmë. Po, jam i sigurt që do të fitojmë”.

“Nuk mund të ketë paqe të drejtë me Putinin”

“Të uroj paqe”, u përgjigj Zelenski në anglisht kur u pyet se cili ishte mesazhi i tij për popullin amerikan. Ai dëshironte që njerëzit në Shtetet e Bashkuara të mund t’i shihnin fëmijët e tyre të gjallë dhe të rriteshin, që të shihnin se si ata shkuan në universitet dhe kishin fëmijët e tyre. Paqja është gjëja më e rëndësishme. “Ne vërtet po luftojmë për një fitore të përbashkët kundër kësaj tiranie”, thotë.

Kur u pyet se si mund të përfundonte lufta, Zelensky tha: « Nuk ka paqe të drejtë në një luftë brutale që na është detyruar ». Ukraina nuk do të përkulet para asnjë diktati nga Rusia. Ukraina synon të rivendosë integritetin territorial. Dhe ajo do të mbrojë lirinë e popullit të tij.

Derniers articles

Oskar Freysinger, në gërsherë, ju ehste nënshtruar një operacioni të madh për ish të zgjedhurin e UDC-së (SVP)

Bernë, 23 prill -Ish foshnja Valais e tmerrshme e UDC iu nënshtrua një operacioni të madh në zemër më 17 prill, në spitalin e...

Migracioni dhe krimi i organizuar, tema kyqe e takimit te djeshëm në Bazel të pesë ministrave të Punëve të Brendshme të vendeve gjermanofone

Bazel, 23 prill -Me ftesë të këshilltarit federal Beat Jans, ministrat e brendshëm e pesë të vendeve me gjermanpfone si gjuhë zyrtare u takuan...

Mira Murati bëhet zyrtarisht pjesë e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë

Shefja e shërbimeve teknologjike të OpenAI, Mira Murati dhe poeti i njohur nga Kosova, Lulzim Tafa, janë pranuar sot si anëtarë të jashtëm të...

Çipa rreth Investigimi i RAI3: Një detaj është implikimi i sekretarit të përgjithshëm të Kryeministrisë. Duhet sqaruar nëse ai ka…

Duke komentuar materialin e transmetuar nga emisioni investigativ më i rëndësishëm italian, “Report”, Aleksandër Çipa, drejtor i News 24 i ftuar në “Open”, tha...

Ne Festivalin e 24-të të filmit ne Gjermani qe fillon neser, në mesin e 100 filmave nga mbare bota, aty edhe filmat nga Kosova...

Bernë, 23 prill -Çdo vit, goEast e transformon kryeqytetin e shtetit Hessian Wiesbaden në një nga vendet më të rëndësishme ndërkombëtare për kinemanë nga...