14 C
Berne
jeudi 13/06/2024

Vizita e tenistit serb Gjokoviç në Gjenevë nga euforia në skllotë. Shiu ia nderpret lojën…Megjithatë mundi gejrmanin Hanfmann (85)

Gjenevë, 22 maj -Dueli mes tenssertit serb Novak Gjokoviç dhe Yannick Hanfmann u ndërpre për shkak të shiut, pas skllotes qe u saktkua ne fushën e  Eaux-Vives të Gjenevës ku po zhvllohet turneu  « Geneva open », njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

E ndërprerë nga shiu, ndeshja e parë e Novak Gjokovic në Geneva Open mundi të rifllonte. Serbi, i cili feston ditëlindjen e tij të 37-të këtë të mërkurë, po priste 5-3 kundër gjermanit Yannick Hanfmann (ATP 85) kur një shi ra në Eaux-Vives.

Më herët gjatë ditës, Casper Ruud (ATP 7) u frikësua kur hyri në përleshje. Norvegjezit, numrit 2 i turneut, i nevojiteshin tre sete për të dominuar austriakin Sebastian Ofner (ATP 45) dhe për të arritur në çerekfinale. Pas humbjes së setit të parë, ai u rikuperua duke fituar dy setet e radhës (4-6 6-2 6-2). Nga ana tjetër, amerikani Taylor Fritz (ATP 12), ashtu si Ben Shelton (ATP 15) një ditë më parë, u eliminua nga bashkëkombasi i tij Alex Michelsen (ATP 65) 4-6 6-4 7-5.

Novak Gjokovic ka sukses në hyrjen e tij në garë

Novak Gjokovic është kualifikuar në çerekfinale të Geneva Open. Serb i botës mundi Yannick Hanfmann (85), i cili mposhti Andy Murray në raundin e kaluar, 6-3 6-3.
Fitimi i setit të parë nuk ishte i lehtë për Gjokoviçin. Shumë i frymëzuar nga shërbimi i tij në fillimin e setit – ai humbi vetëm një pikë në tre ndeshjet e tij të para të servisit – serbi kënaqi përballjen e Hanfmann në pikën e tij të tretë të pushimit për të udhëhequr 4-2.

Por nga ky pushim, Gjokoviç u tregua më pak sovran ndaj shërbimit të tij. Ai fillimisht duhej të fshinte dy pika pushimi përpara se të çonte 5-2. Dhe kur erdhi koha për të përfunduar setin, përveç shiut që e ndërpreu lojën për 1 orë, numri 1 i botës hodhi poshtë 5 pikë pushimi para se të fuste në xhep.

Një fillim delikat për setin e dytë
Në fillimin e setit të dytë, Gjokoviç u duk i turpëruar nga fuqia e Hanfmann. Gjermani e shfrytëzoi plotësisht këtë për të kënaqur shërbimin e serbit që në fillim. Duke lënë pas 3-0, Gjokoviç luftoi për të marrë shërbimin e kundërshtarit dy herë radhazi dhe për të kaluar 4-3.

Më saktësisht, Gjokoviç fitoi epërsi ndaj Hanfmann dhe përfundoi me shërbimin e gjermanit në pikën e dytë të ndeshjes.

Derniers articles