2.7 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Viola Von Cramon: Vendimi për liberalizimin e vizave për Kosovën deri në fund të vitit

Bruksel, 24 tetor -Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, ka deklaruar se vendimi për liberalizimin e vizave për Kosovën pritet në mes të nëntorit ose në fillim të dhjetorit dhe shprehu besimin se vendimi do të jetë pozitiv, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Në një konferencë për media në Prishtinë më 24 tetor, ajo shprehu shpresën se nuk do të ketë kushte të reja për Kosovën sa i përket marrjes së regjimit pa viza.

« Vendimi do të merret diku nga mesi i nëntorit ose në fillim të dhjetorit. Por pyetja është nëse do të ketë një sistem të ri kushtëzimi – i cili do të ishte krejtësisht i padrejtë – apo do të marrim përfundimisht një datë (për marrjen e liberalizimit të vizave).  » ajo tha.

Përfaqësuesi i Francës tha në takimin e Grupit Punues për Viza më 13 tetor se vendi i tij dëshiron që liberalizimi i vizave për Kosovën të lidhet me Sistemin Evropian të Autorizimit të Udhëtimit dhe Informacionit (ETIAS), ku zyrtarët evropianë kanë kërkuar prej kohësh për një qeverisje më të mirë në kontrollin e njerëzve që hyjnë në BE.

Nëpërmjet sistemit të autorizimit të udhëtimit ETIAS, informacioni i nevojshëm do të mblidhet dhe përditësohet për të vërtetuar se personi nuk përbën kërcënim për sigurinë. ETIAS duhet të aktivizohet në fillim të vitit të ardhshëm dhe sipas planit do të jetë plotësisht funksional në fund të vitit 2023.

Von Kramon nënvizoi se Kosova i ka plotësuar të gjitha kriteret për marrjen e regjimit pa viza dhe tha se vendimi për këtë çështje po vonohet, gjë që është “e padrejtë” për qytetarët e Kosovës.

Qytetarët e Kosovës janë të vetmit në Ballkanin Perëndimor që nuk mund të udhëtojnë në zonën Shengen pa vizë.

Propozimi franko-gjerman, « mundësi e mirë »

Raportuesja për Kosovën në PE foli edhe për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, gjegjësisht vlerësoi se duhet të përkrahet propozimi i Francës dhe Gjermanisë. Ajo ka thënë se propozimi synon ta “shtyjë” Prishtinën në rrugën evropiane.

« Dua të komentoj nismën e re franko-gjermane. Ju mund të shihni se ka zhvillime të reja. Është një frymë e re në të gjithë procesin. Ne e shohim se nga njëra anë dhe nga ana tjetër, si në Beograd ashtu edhe në Prishtinë. njerëzit e kanë kuptuar se është koha, se është momenti për të arritur, nëse jo një marrëveshje përfundimtare, të paktën një paketë që do të ishte e pranueshme për të dyja palët”, tha ajo.

Në opinion qarkullojnë informacione se Franca dhe Gjermania u kanë dhënë liderëve në Prishtinë dhe Beograd një propozim se si të zgjidhet mosmarrëveshja e kahershme mes dy vendeve.

Viola von Kramon u bëri thirrje autoriteteve të Kosovës që të shqyrtojnë me kujdes propozimet e Gjermanisë dhe Francës dhe shtoi se është « një mundësi e shkëlqyer për të dyja palët që të avancojnë drejt integrimit evropian ».

Ky propozim u mbështet publikisht nga Shtetet e Bashkuara

I dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, vlerësoi se “çfarëdo që të propozojnë shtetet evropiane në lidhje me dialogun, duhet marrë seriozisht”.

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani tha më 21 tetor se në javët në vijim do të mbahen takime me ekipet e kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe presidentit francez Emmanuel Macron për të marrë më shumë detaje rreth propozimit franko-gjerman.

ETIAS – Sistemi Evropian i Informacionit dhe Autorizimit të Udhëtimit

Ka shumë vende që nuk janë në Bashkimin Evropian (BE), qytetarët e të cilëve mund të hyjnë në Zonën Shengen të BE-së pa pasur nevojë për vizë. Konkretisht, aktualisht janë 63 vende që nuk janë në BE, por janë pa viza.

Shtetasit e këtyre vendeve lejohen të shkojnë në vendet e zonës Shengen për qëllime biznesi ose udhëtimi deri në 90 ditë. Gjatë këtyre 90 ditëve, këta vizitorë nuk lejohen të punojnë apo studiojnë, por mund të merren me aktivitete biznesi dhe turistike.

Për më tepër, shqetësimet e fundit të sigurisë me terrorizmin dhe krizën e emigrantëve kanë kërkuar një menaxhim më të mirë se kush po hyn në kufijtë e BE-së. BE-ja ka deklaruar vazhdimisht qëllimin e saj për ta bërë udhëtimin brenda kufijve të saj një përvojë më të sigurt.

Për të reduktuar procedurat dhe kohën e pritjes, si dhe për të adresuar shqetësimet e sigurisë, Komisioni Evropian (KE) ka dalë me një zgjidhje – ETIAS.

Ky artikull do të përmbajë të gjithë informacionin që ju nevojitet në lidhje me këtë sistem të ri dhe nëse kualifikoheni për të.

Çfarë është ETIAS?

ETIAS do të thotë Sistemi Evropian i Informacionit dhe Autorizimit të Udhëtimit. Është një sistem tërësisht elektronik që lejon dhe mban gjurmët e vizitorëve nga vendet që nuk kanë nevojë për vizë për të hyrë në Zonën Shengen. Në një farë mënyre, ai i ngjan Sistemit Elektronik të SHBA për Autorizimin e Udhëtimit (ESTA), i cili shërben për një qëllim të ngjashëm.

Procedurat ligjore për kalimin e ETIAS kanë nisur në vitin 2016 dhe sistemi pritet të jetë plotësisht funksional në nëntor 2023.

ETIAS do t’i nënshtrohet një kontrolli të detajuar sigurie të secilit aplikant për të përcaktuar nëse ata mund të lejohen të hyjnë në ndonjë vend të Zonës Shengen. Ndërsa qytetarët e vendeve që nuk kanë nevojë për vizë për qëllime udhëtimi deri në 90 ditë në BE, nuk kanë nevojë të kalojnë një proces të gjatë aplikimi për vizë, ETIAS do të sigurohet që këta njerëz të mos përbëjnë një kërcënim sigurie. Ky sistem i autorizimit të udhëtimit do të mbledhë, monitorojë dhe përditësojë informacionin e nevojshëm në lidhje me vizitorët për të përcaktuar nëse është e sigurt për ta të hyjnë në vendet e Shengenit.

ETIAS, përveç përdorimit për qëllime biznesi dhe turistike, do t’i lejojë njerëzit të vizitojnë vendet e Shengenit për arsye mjekësore dhe tranziti. Gjithashtu, do të jetë i detyrueshëm për të gjitha vendet që janë pa viza Shengen.

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...