22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

Vetem dy fjal per Donika Gervallen

Shkruan:Shaip Terrnava

Ne vitin 1993 shkova azil ne Gjermani qytetin e Hamburgut.

Une kisha me vete disa dokumentat e burgut qe isha i denuar 3 her kunder regjimit serb.Dhe po ashtu me kto dokumente e kisha te sigurt Azilin.U dashke perkthyes me liqenc dhe shkova te Muhamed Kelmendi pasi qe veq ai kishte liqenc i mori dokumentet i kqyri dhe me tha qe nje rresht kushton 4 DM. Kisha shum flet gati e kur i llogariti u baishin ma shum se 3000 DM.tani qato momente vjen nje shok dhe pa hallin tim em tha hajde shkojm te Donika Gervalla edhe ajo ka liqenc edhe ti ban shum ma lire, citon gazeta zvicerane Le Canton27.ch

SHkuam te Donika na priti mire edhe ja fillum bisedn se per qa jemi ardh e tha ok. I mori e i kqyri krejt dhe me tha se para dy jave smundem me i perkthy i thash ok e per qmim e veta tha kur ti kryj bajm llaf per qmim. Shkoi mbas Dy jave dhe hyra ne zyre dhe na priti shu mire me tha dokumentat ikie te kryme edhe une mendova se me 1000 DM e msheli pazarin dhe e veti sa me bahen u ndal dhe me shikoi ne sy tha qa po thue,pode po du me dit sa te kam borq.
Besomeni ne Zot ju betohem se me tha ti asi borq mue sma kie po na ty tkemi borq se kam lexue aktakuzen e i kam pa se qa paske hjek ti prej rinie neper burgje e shyqyr qe kemi ksi njerzsh e me la pa koment.I ncora 200 mark thash tja la bakshish sem vike keq. Veq qka smu idhnue po prap me fali. Em tha qat kish nevoj LAJMROMU.

Pra, kjo eshte DONIKA GERRVALLA
Shoqeria e ime dhe sikur kjo neve na duhet te na e udheheqin Kosoven.Ju kisha lut qe ta shperndani ket Shkrimin tim qe sa ma shum
Ta shofin dhe ta dijn Kush Asht DONIKA!

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...