4.2 C
Berne
lundi 27/03/2023

Vetem dy fjal per Donika Gervallen

Shkruan:Shaip Terrnava

Ne vitin 1993 shkova azil ne Gjermani qytetin e Hamburgut.

Une kisha me vete disa dokumentat e burgut qe isha i denuar 3 her kunder regjimit serb.Dhe po ashtu me kto dokumente e kisha te sigurt Azilin.U dashke perkthyes me liqenc dhe shkova te Muhamed Kelmendi pasi qe veq ai kishte liqenc i mori dokumentet i kqyri dhe me tha qe nje rresht kushton 4 DM. Kisha shum flet gati e kur i llogariti u baishin ma shum se 3000 DM.tani qato momente vjen nje shok dhe pa hallin tim em tha hajde shkojm te Donika Gervalla edhe ajo ka liqenc edhe ti ban shum ma lire, citon gazeta zvicerane Le Canton27.ch

SHkuam te Donika na priti mire edhe ja fillum bisedn se per qa jemi ardh e tha ok. I mori e i kqyri krejt dhe me tha se para dy jave smundem me i perkthy i thash ok e per qmim e veta tha kur ti kryj bajm llaf per qmim. Shkoi mbas Dy jave dhe hyra ne zyre dhe na priti shu mire me tha dokumentat ikie te kryme edhe une mendova se me 1000 DM e msheli pazarin dhe e veti sa me bahen u ndal dhe me shikoi ne sy tha qa po thue,pode po du me dit sa te kam borq.
Besomeni ne Zot ju betohem se me tha ti asi borq mue sma kie po na ty tkemi borq se kam lexue aktakuzen e i kam pa se qa paske hjek ti prej rinie neper burgje e shyqyr qe kemi ksi njerzsh e me la pa koment.I ncora 200 mark thash tja la bakshish sem vike keq. Veq qka smu idhnue po prap me fali. Em tha qat kish nevoj LAJMROMU.

Pra, kjo eshte DONIKA GERRVALLA
Shoqeria e ime dhe sikur kjo neve na duhet te na e udheheqin Kosoven.Ju kisha lut qe ta shperndani ket Shkrimin tim qe sa ma shum
Ta shofin dhe ta dijn Kush Asht DONIKA!

Derniers articles

Fabienne Fischer: Shqiptarët e kantonit të Gjenevës nuk janë vetëm shembull integrimi, por edhe ambasadorë të vendit të tyre

Këshilltarja e Shtetit znj. Fabienne Fischer në bisedë me kryeredaktoren e gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch Intervistë me znj. Fabienne Fischer, këshilltare shtetërore, departament...

Deputeti zviceran Emmanuel Deonna: Kosovarët meritojnë më shumë njohje në Gjenevë dhe Zvicër

Deputeti zviceran Emmanuel Deonna në bisedë me kryeredaktorin e gazetës zvicerane-shqiptare Le Canton27.ch Emmanuel Deonna, deputet i Këshillit të Madh të Gjenevës, është një kandidat...

Fabienne Fischer: Les Albanais du canton de Genève ne sont pas seulement un exemple d’intégration, mais aussi des ambassadeurs de leur pays

Conseillère d’Etat Mme. Fabienne Fischer en conversation avec la rédacteur en chef du journal suisse en albanais Le Canton27.ch Interview avec Mme. Fabienne Fischer, Conseillère...

Le député suisse Emmanuel Deonna: Les Kosovars méritent plus de reconnaissance à Geneve et en Suisse

Le député suisse Emmanuel Deonna en conversation avec le rédacteur en chef du journal suisse albanais Le Canton27.ch Emmanuel Deonna, député au Grand Conseil genevois,...

Nga intervista ekskluzive me ambasadorin amerikan Christofer Hill / Ja cfare thoshte ai dikur për Serbinë, Kosovën dhe Luginen e Presheves dhe cfare sot.. 

Ambasadori amerikan Christofer Hill në bisedë me redaktorinm e gazetes zvicerane ne shqip Le canton27.ch   Bernë, 27 mars -Para 24 vitesh, pikrisht me 6 shkurt...