6.6 C
Berne
dimanche 24/09/2023

Berna: Nga nesër, serbët dhe shqiptarët nuk do mund të hyjnë në Zvicër pa vaksinuar!

Bernë, 24 shtator -Qytetaret nga Serbia dhe Shqiperia nuk do t emund te hjyne ne Zvcer nga e henja e aredhsme, nese nuk jane te vaksinuar, kane njoftuar sot autotitetet nga Berna zyrtare  për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ketop masa kunder serbeve dhe shqiptareve i ka konfrimuar edhe Sekretariati Shtetëror për Migracionin e cila Shqipërine dhe Serbinme i ka vene në « listën e vendeve në rrezik » i cili vendim hyne ne fuqi nga e hena (27 shtator) e ardhshme.

Sipas Sekretariati Shtetëror për Migracionin (SEM)  lista do të përfshijë perveq Shqipërinë dhe Srbine edhe  Armeninë, Azerbajxhanin, Brunein dhe Japoninë, por jo edhe Kosdova dhe Maqedonia Veriore (shiko listen si me poshte)

Zyrtaret nga SEM kane nftuiar Le canton27.ch se  këto masa strikte mund te perjashthen rastet « exceptionnel », raste urgjent si:  vdekjen e të afërmve, thirrjen në gjykatë ose vizitat urgjente tek autoritetet. Kurse për ata që janë vaksinuar, asgjë nuk ndryshon. Ata mund të hyjnë në vend normalisht me vizë. Sidoqoftë, ata duhet të kenë marrë një nga vaksinat e njohura.

Bdryshe shqiptarët dhe serbët që kanë leje qëndrimi në Zvicër gjithashtu nuk do ke teken rpbolme me hyre. Ata mund të vazhdojnë të hyjnë në vend edhe nëse nuk janë vaksinuar, mjafton nje certifikat (negativ) nga rajoni qe vjenë.

Arsyeja e keytre amsave stirkte te autoriteve helvetike vjen për shkak se ju ehste imponuar nga situata e tensionuar epidemiologjike në këto vende. Serbia, për shembull, kohët e fundit regjistroi më shumë se 6,500 infeksione të reja në ditë, një shifër shumë e lartë për një popullsi prej gati shtatë milionë. Situata në Shqipëri nuk është aq e tmerrshme, por vala e katërt e koronavirusit po tërhiqet gjithashtu atje.

Situata aktuale ne ballkan e COVID-19 ne shifra, viktimat dhe te infektuarit

Situata me panderise COVID ne Ballkan po keqesohet ditve te fundit, për cksa dehsmojne shifrat, ku ka ngritje te shifrave te viktimave dhe te infektuarve. Ne fakt Kosova javen e fundit ka pergjysmeuar numrin e viktimave dhe te infektuarve nga COVID-19 fale mobilizimit te qeverise se Kosovës duke ndermarurs masa strikte te cilat edhe japin rezultate pozitive te cilat rregulla po rrespektohen nga qytetaret. Për shembull sot në Kosovë kishte vetem 259 raste të reja me COVID-19 dhe 11 viktima, përderisa para nje jave kishte mbi 30 te vdekur, raporton nga Prishtina korrespondenti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Serbia me 7’698 vitkima, me 854’000 te infektuar
Kosova me 2’878 viktima dhe me 159’000 te infektuar
Shqiperia me 2’569 viktima dhe me 161’000 te infektuar
Maqedonia Veriore me 6’396 viktima dhe me 186’000 te infektuar

Situata  me e keqe eshte ne Serbi, ku gjaste 24 orëve të e fundit ka pasur 6,745 te prekur nga koronaviri dhe 35 persona vdiqën si rezultat. Ne Maqedonine Veriore situata hiq nuk eshte me e mire, eshte alramante, ku sot kishte 41 te vdekur dhe 539 te infektuar nga koronavirusi.

Ne Shqiperi per dallim nga vendet ne ballkan, gjendja eshte shume me e mirë, ku gjate 24 oreve kishte vetem 4 viktima dhe 849 raste te infektuar nga korona. Kur eshte fjala per Shqiperinë, qindra qytetarë kryesisht nxenës dhe studentësh kanë protestuar per te treten here me radhë në Tiranë kundër vaksinimit.

Derniers articles

Situate e tendusur ne Kosove pas vrasjes te nje polici nga bandat serbe / Diaspora kosovare po flasin per mobilizim. Kurse ne Zvicer paralajmerohen...

Prishtine, 24 shtstor -Sot ne oret e hershme ne Veri te Kosoves eshte vrare nje police dhe nje tjeter eshte plagosur, njofton nga Prishtina...

Sot ne Veri te Kosoves bandat kriminale serbe vrasin nje police kosovar. Analistet akuzojne Borrell, Lajcak dhe Vucic per nxitje per lufte

Prishtine, 24 shtstor -Sot ne oret e hershme ne Veri te Kosoves eshte vrare nje police dhe nje tjeter eshte plagosur, njofton nga Prishtina...

Kryeministri Kurti dhe deputeti Wermuth ne Olten uruan fitore kandidateve shqiptare per deputete ne parlamentin zviceran ne zgjedhjet e tetorit

Olten, 23 shtator -Pas nje dite takime, biseda dhe akivitete ne presidencen e Konfederates zvicerane dhe me kandidatet shqiptar qe do garojne per deputete...

Le député genevois Arbër Jahija salue le Premier ministre kosovar. Voici ce qu’il a écrit de la rencontre avec Albin Kurti

Après la réunion bilatérale avec le président suisse Alain Berset, le Premier ministre du Kosovo, Albin Kurti, ainsi que la ministre de la Culture,...

Deputeti nga Gjeneva Arbër Jahija pershendet kryeministrin kosovar. Ja cfare shkruan ai nga takimi me Albin Kurtin

Pas takimit dypalësh me Presidentin e Zvicrës, Alain Berset, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla...