16.7 C
Berne
mardi 18/06/2024

Vendi i cili dje ju dha bukë dhe i strehoi, disa shqiptarë të zi sot Zvicren e quajnë “racist” ?!..

Shkruan: Nefail MALIQI

Bernë, 4 shkurt -“Alba Festival”, që njihet si “festivali më i madh shqiptar në Evropë”, i cili pritej të mbahej në shtator në Zvicër, është anuluar për shkak të situatës me COVID-19. Sipas autoriteteve zvicerane, ky festival do të ishte barrë shtesë për spitalet dhe “synon kryesisht një komunitet të prekur rëndë nga COVID-19”.

Ndalimi i një koncerti ne Zurich, qe skishte kurrefare prapavije nga autoritetet zvicerane, pos asaj, thjeshte për te ruajtur masën, jeten e qytetareve ne kete kohe pandemi, ka irrituar disa shqiptarë në Zvicër. Por ky koncer i ndaluar nuk guxon të jete aresye as shkak për te zbehur miqesine e mire mes dy popujve përkunder disa komenteve apo deklaratave te disa mergimtareve aty ketu kunder Zvicrës. Prandaj, as ky rast padyshim nuk guxon të luhasin marrëdhëniet e mira shqiptaro-zvicerane, është ky mesazhi i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Eshtë për t’u habitut, vendi i cili dje ju dha bukë dhe i strehoi duke e akuzuar Serbine e Miloishevciti raciste, disa shqiptarë të e zi nje vend në Zvicë sot e quajne “racist”?!..

Peut être une image de 2 personnes et texte qui dit ’Blick DE FR Blick TV Aktuell Enttäuschung nach Absage von Alba-Festiva Blick|t tv RINORAL wegen der Pandemie etc. -Ich verstehe es einerseits, «Diese Entscheidung ist rassistisch» «Entscheidung ist rassistisch» Schweiz-Albaner Albaner sind hässig wegen Festival- Absage’Autoritetet e Kosovës në Prishtinë dhe Bernë kanë përshndetur vendim e autiriteteve helvetike, por, njokehedsisht po denoje gjuhene deniguese, të pamatur te disa individeve kunder Zvicres. Në reagimet, deklaratat e tyre thuhet se “raste të tilla, ku ndalohen tubimet dhe koncertet kemi sot kudo në botë, madje edhe hiq pa pandemi, jo vetëm në Zvicër por edhe në Kosovë, Gjermani, Amerike, France e gjetiu.. »

Dhe tash për nje koncet nga disa individe (shqiptare) në Zvicër ka shumë reagime, kritika e komente e herë e herë të shfrenuara, të pakontrolluara nga redaksitë, madje edhe fyese kundër zviceranëve, që mund te cilësohet si te ngutura dhe të pavenda. Ketu eshte një e mire se ka reagime dhe komente fyese ndaj Zvicres vetem nga organizatoret e koncertit ne fjalë, por jo edhe nga shqiptaret ne kete vend, cka vërehet qarte se jane distancuar nga qendrimet e tyre personale karshi Zvicrës, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch në komentin e saj redaksional.

Ne si redaksi distancohemi po se po, por edhe dyshojme se ne ket loje, deklarata mund te qedrojne pas apo jene te nxitura nga qarqe antishqiitare për te ftohur mardheniet e mira mes dy popujve, mes tre shteteve (Zvicer-Kosovë-Shqiperi) te cilat jane te mrekullueshme!

Përderisa, Zvicra shpreh keqardhje dhe kërkon falje për një ndalese te tillë cka ishte domosdoshme, sepse ishte ne pyetje jeta e njeriut, meqe me shtrenjt eshte jeta e njerezve se sa nje koncert, Serbia nuk ka kërkuar falje për 20 mije femra te dhunuara, as për 13 mije krime (viktima) të vrara e masakruara shumica fëmije, gra e pleq.

T’mos harrojme se Zvicra nuk ka organizuar koncert kurrë ne Kosovë as ne Shqiperi por Zvicra ka mbështetur tranzicionin demokratik të Shqipërisë qysh prej 1992 me afërsisht 260 milion franga zvicerane, ndersa Kosovën Zvicra ka dhuruar mbi 500 milionë CHF. Gjate luftes sterhoi mbi 60 mije kosovare. Për cudi, kur dhe sa shpejte kosovaret kjo rinia « digitasle » e « iphonave »  i harruar keto te mira te Zvicres dhe si gjeten guximinketë vend  ta qujane « raciste » ?! Kur dihet se cfare ka bere Zvicra për Kosovën dhe shptaret eshte jo vetem paradaksale,  por e papranueshme dhe e pajustifikueshme eshte ta akuzosh kete vend për « racizem » i njohur nga mbare bota si shemubull per demokraci dhe për tolerancë!

Këta zhumaxhinj me deklarata e komente ne rrjetet sociale duke e fyer e akuzuar Zvicren për « racizem » sigurisht nej pejse e tyre para 20 vitesh kane qene refugajte, të cilet Zvicra dje i kishte strehuar, kurse sot jane rritur, jane bere burra e gra dhe pa fije turpi fyejne Zvicren te cilëve i ndihmoi ne kohra më të veshtuira, te cile i rriti, ju dha buke dhe iu shkolloi, kurse te njejtin zhurmaxhinj perballe Serbise jo vetem se heshtin qe dhunoi 20 mije kosovare, por per cdo vite i lene nga 20 milione euro duke udhetuar neper Serbi! Turp!

Qesaj i thone: Zvicra gjuj me buke shqiptaret e ata gjuaj me gur Zvicren, pse ja paska anulu nje hamam koncerti per te shpetuar qindra jetera nga Covidi!..kurse kta me u dehur me raki, me u drogirat e me kcy cullak? Keto sjellje te uleta te pamatura te disa shqiptareve i pergjigjet thenia: Qenin e keq e ushqen me buke e ai te kafshon!
Por nuk duhet që mllefin ta keqpërdorim që po shohim e lexojmë në komente të portaleve ku nuk zgjedhjen fjalët fyese kundër shtetit apo popullit zviceranë me fjale si: racistë, kriminelë, të sëmure, psikopatë etj.. siç lexuam ditëve të fundit komente në disa portale dhe rrjete sociale.

Prandaj, mediat duhet t’i kushtojnë më shumë vëmendje dhe “filtrojnë” te bëjnë një autocensurë, sidomos ndaj komentuesve që fyejnë e kritikojnë me vend e pa vend, me shprehje banale shtetin apo popullin zviceranë, në mënyrë që të mos rrezikojnë marrëdhëniet e mira midis shqiptarëve dhe zviceranëve. Kjo u pa në luftën e fundit, kur Zvicra hapi dyert për 60 mije emigrantë, të dëbuar. Shkurt, shqiptaret ne Zvicer duhet distancohen nga keto deklarata idioteske, leshuar kuturu nga disa kosovare!

Mos të harrojmë edhe nje gjë se në luftën e fundit në Kosovë serbët pos që dhunuan 20 mijë, vranë e makruan rreth 13 mijë persona, shumica fëmijë, pleq e gra.., por shqiptarët dhe serbët sot flasin, hynë e dalin mes vete, dhe jetojnë bashkërisht në harmoni në Kosovë pa probleme, madje edhe autoritet e Prishtinës keto vitete fundit ne Tirane, Paris, Bruksel jane perqafuar e kane shtrëngar duart..Po Zvicra, par gjtha atyre të mirave qe ju ofroi shqiptareve, cfare tre keqe ju beri për t’i fyer si « racist »?!  Tek ne shqiptarët thuhet një fjalë me plotë vend: E mira duhet të kthehet me të mira, por e keqja assesi të mos kthehet më të këqija…

Derniers articles