20.9 C
Berne
mardi 26/09/2023

Vdic në diten e bombardimeve te NATO-s gazetari publicisti amerikan që kishte kritikuar bombardimet në Serbi. I mbeshtetur nga ebrenjt, ne vitin 2004 iku nga Kosova dhe u vendos në Nish

Nish, 26 mars -Vdes gazetari, publicisti amerikan që urrejti shqiptaret, që shkroi zi e mezi për Kosovën, që i shërbeu Serbisë. Paul Polansky, madje shkroi një libër rreth bombardimevete Serbise dhe bombave te NATO-s duke kritikuar Aleancen Veri-Atlantike, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le canton27.ch

« Shqiptarët u përpoqën të më rrëmbenin disa herë. Në fund të fundit, kjo ishte arsyeja kryesore pse u largova nga Kosova. Kam pasur shumë probleme. OKB-ja nuk më donte e as NATO. Për ta, unë isha një « persona non grata » – ka thënë vete Polanski.

Kush ishte vertetë Paul Polansky, ky amerikan, ky antishqiptar i mbeshtetur nga ebrenjtë ?

Paul Polansky (79): ICH wurde in Serbien gegen Corona geimpft - News Ausland - Bild.deGazeta zvicerane ne ship La Canton27.ch ka mesuar se Paul Polansky (1942-2021) ishte i lindur në Mason City, Iowa SHBA). Polanski ishte një autor Amerikan dhe akrivist ne ballkan cili punoi me shumke se « gazetar » ai bënte fushatë dhe prtopgande dhe ka shkruar libra per sitauaten ne Serbi dhe luften Kosovë dhe Maqedoni. Deri ne moment e fundit, ai kryesonte Fondacionin e Romëve për Refugjatët e Kosovës (KRRF), një OJQ që punon me kampet në veri të Kosovës. Nga korriku 1999 deri në shtator 2009 ai ishte udhëheqësi i Shoqërisë për Popujt e Kërcënuar në Kosovë dhe Serbi. Më 10 dhjetor 2004 ai mori çmimin për të drejtat e njeriut të qytetit të Weimar. Ai ka amrrur disa mirnejhohje ne Serbi dhe eshte pritur nga autoritetet e larta serbe.

Paul Polansky, ishte amerikan  me origjinë nga Iowa (SHBA)  ai kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij në Evropë, duke studiuar lëvizjet dhe migrimet e popullatës rome. Pak para përfundimit të bombardimeve të Jugosllavisë, ai erdhi në Kosovë, ku, me kërkesë të KB, ai duhej të dilte vullnetar në një kamp refugjatësh romë. Ai kishte qendruar në Kosovë në qershor 1999. Polanski dëshmoi për ngjarjet në Kosmet që nga viti 1999. Dëshira e tij e fundit ishte të dhuronte librat e tij bibliotekave në Nish.

Ai vazhdoi jetën e tij në Nish, sepse në 2004 ishte ftuar nga organizata hebraike JWC nga Parisi. Ata dëgjuan për varrezat hebraike në Nish, një nga më të vjetrat në Ballkan, me mbishkrime në monumente që askush nuk mund t’i interpretojë dhe që duheshin pastruar. Pas misionit në Kosovë ai u kthye në Nish, ku bleu një shtëpi në 2006. Ai tha se qetësinë e tij e gjeti në Knez Selo, afër Nishit dhe se ajri ishte jashtëzakonisht i përshtatshëm për problemet e tij bronkiale, për të cilat ai luftoi gjithë jetën.

« Pas pastrimit të varrezave, u ktheva shkurtimisht në Kosovë sepse zbulova se kampet e ngritura nga UNHCR për popullatën rome ishin në tokë të kontaminuar me plumb nga miniera e Trepçës. Organizata Botërore e Shëndetësisë bëri një analizë të gjakut të fëmijëve romë nga ato kampe dhe zbuloi një përqendrim të paparë, rekord të lartë të plumbit në gjak në literaturën mjekësore. Ata thanë se çdo fëmijë që ka lindur në atë kamp do të ketë dëmtime të përhershme të trurit. Kam kaluar dy vitet e ardhshme për të bindur KB-në për të lëvizur njerëzit nga ato kampe në vende më të sigurta. Kam botuar artikuj në « New York Herald Tribune », si dhe një libër në të cilin sulmova liderët e KB dhe organizatat bamirëse që lejuan të ndodhte kjo.. » thuhet ne rrefimin e tijte pulbikjuar ne mediat boterore, transmeton gazeta zvicerane ne ship La Canton27.ch

Ai edhe pse kihste sherbyer ne Kosovë, nuk fliste shqip, fliste me shume serbishten. Ai u shoqërua me fqinjët e tij, të cilët gjithashtu e ndihmuan atë gjatë gjendjes së jashtëzakonshme për shkak të pandemisë.

Ai ishte ne kundershtim me dnmerkombëtaret, ai përfaqësoi anën tjetër, dihet ate të regjimit serb, gjatë luftës në Kosovë.

Derniers articles

La Suisse est solidaire avec le Kosovo. Berne condamne l’assassinat du policier albanais par des gangs serbes. Elle exige la punition des auteurs de...

Berne, 25 septembre -Les criminels et les terroriste serb, des hommes armés retranchés dans un eglise (monastère) un policier tué: Un policier a été...

Zvicra solidarizohet me Kosoven. Berna denon vrasjen e policit shqiptar nga bandat serbe. Kerkon ndeshkimin e autoreve te ketij krimi

Bernë, 25 shtator -Vrasja e policit shqiptar, Afrim Bunjaku, nga Kosova në veri, nga bandat kriminale dhe terroristët serb po flitet nga mbarë komuniteti...

“Gjyshja lutej para një stalle”- Imzot Arjan Dodaj fjalim përpara Papa Françeskut

Rome, 25 shtator -Share Button Gazeta Blic Imzot Arjan Dodaj, Arqipeshkv të Kryedioqezës së Tiranë-Durrësit ka mbajtur një fjalim në Marsejë përpara Papa Françeskut.Papa...

FIFA dhe OKB (UNODC) rinovojnë Memorandumin e Mirëkuptimit për të larguar krimin nga futbolli

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino dhe drejtori ekzekutiv i UNODC-së, Ghada Waly vazhdojnë marrëveshjen. Të dy organet përsërisin vendosmërinë për të luftuar korrupsionin dhe...

Deputeti nga Gjeneva, Leonard Ferati per policin e vrare: Sot dite zie per «leutrimin» shqiptar Afrim Bunjakun, per dite te bardha per Kosoven!

Deputeti i kantonit te Gjeneves Leonard Ferati ne protesten e fundit para OKB-se ne Gjeneve Gjeneve, 25 shtator -Se shqiptaret jane shembull suksesi dhe integrimi...