9.3 C
Berne
jeudi 6/05/2021

Varroset me nderime dhe flamur kombetar ne Presheve oficeri i larte i policise se Kosoves Selver Maliqi

Presheve, 16 prill -Në moshën 51 vjeçare sot i është dhënë lamtumira e fundit Selver Hajrush Maliqit nga Presheva.

Sot ne varrezat e Presheves u zhvillua ceremonia e varrimit te oficerit te larte te policise se Kosoves Selver Maliqit qe nderroi jete dje ne spitalin e Prishtines. Perkunder pandemise ishin tubuar qindra vete per t’i thene lamtumiren e fundit familjaret, koleget, autoritet lokale dhe miq e shoke pos nga Lugina e Presheves edhe shume miqe e shoke te ndjerit nga Kosova, Maqedia Veroire e Shqiperia, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

“Selveri ishte ish ushtar i Batalion Mbështetës të Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Veproi më dinjitet dhe guxim sa herë që ishte nevoja për furnizim me armë e mjete tjera luftarake, kalimin e sigurt të ushtarëve dhe eprorëve përmes Koridorit të Furnizimit duke demonstruar një disiplinë të hekurt, guxim dhe angazhim vetmohues në kryerjen e obligimeve luftarake.” raporton RTK

Sipas ketij TV “Pas çlirimit të Kosovës, Selveri si një ushtar i betuar, u angazhua në ngritjen e sigurisë së shtetit, duke u dalluar në punën e tij në kuadër të njësisë hetuese të Policisë së Kosovës.”

Ne Presheve ju dha lamtumira e fundit kusheririt tim! Selver Maliqi ishte oficer i larte i policise se Kosoves.
telegram ngushllimi familjes Maliqi ne Presheve ju jane derguar nga veteranet e UCK-se, autoritetet e Qeverise se Kosoves ato nga Policia dhe MPB se Kosoves.

Selver e deshe flamurin, e mbrojte flamurin, shkove me flamur!🇦🇱

Selver Maliqi, ishte magjistër i shkencave të kriminalistikës, një profesionist i dalluar, familjar i respektuar dhe një atdhedashës i flaktë.

Varrimi i tij u bë në vendlindjen e tij në Preshevë!

Ne ceremonine e varrimit kishin ardhur per t’i dhene lamtumiren e fundit dhe imam dhe hoxhallare nga Prishtina dhe Presheva: Kryetari i Bashkesise Islame te Kosoves ne Presheve Mr. Nexhmedin Ademi me bashkepunetore, pastaj Nexhmedin Hoxha, imam i xhamise Pamvaresia, Mumin Tahiri, Molla Sevdail Jakupi, imam i xhamise se madhe, imam Xhemaledun Hasani, Ibrahim Ahmeti- imam i xhamis se nalte, Hafiz Avnija, Mulla Sadrija, Ekrem Sadiku, Sadat Maliqi etj.

Derniers articles

Zvicra rrespekton vendimin e Tribunalit Special për mos lirimin e “zviceranëve” Hashim Thacin dhe Kadri Veselin në Hagë

Bernë, 6 maj -Gjykata Speciale javen e kaluar kishte refuzuar lirimin me kusht te Hashim Thaçit, Kadri Veselit dhe ish-anëtarëve tjerë të UÇK-së. Ata...

Peter Stano kerkon nga mediat në Kosovë dhe Serbi t’mos shpërndajnë lajme të rreme për të krijuar një mjedis toksik!

Bruksel/UE, 6 maj -Diteve te fundit ne disa media ne ballkanike (por jo edhe ne media serioze në perendim) por kryesisht ne ato serbe...

Lajmi i fundit nga Berna: Zvicra heq nga lista Kosovën nga “vendet në rrezik”. Ne liste mbetet Serbia

Bernë,  5 maj -Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) ne Bernë posa ka aktualizuar listën e vendeve me rrezik. "Kosova dhe Maqedonia Ver....

Qou vadis gazetaria shqiptare! Pse mediat e Kosovës dhe Shqipërisër nuk citohen në mediat botërore?

Bernë, 5 maj -Në Kosovë a ka media te pavarura? Gazetaria në Kosovë a ka vdekur? A po konvertohet ajo nga profesioni në biznes?...

Arrijnë në Kosovë edhe 4,680 dozat e para të vaksinës Pfizer

Kanë arritur në Kosovë 4,680 dozat e para të vaksinës anti-COVID të llojit Pfizer, pjesë e kontingjentit të 95 mijë vaksinave Pfizer që Bashkimi...