12.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

BLICK, CNN: Vaksinat, Spritz drite e fundit në ballkan / Ose: Shqiperia dhe Kosova vrima e mbramë e kavallit

Bernë, 22 shkurt -Spritz, drita e fundit në Ballkan. Këto vende (Shqiperai deh Kosova) nuk kanë vaksinuar ende askënd kundër Corona (Spritz-Schlusslichter auf dem Balkan. Diese Länder haben noch niemanden gegen Corona geimpft« ) qe ndyrshe tek ne shqiptaret perdoret thenia si: Shqiperia dhe Kosova bira e mbrame e kavallit, ka sjkruar gazeta zvcerane nbe shqip Le Canton27.ch

Ka disa vende në Evropë që nuk kanë bërë ende një vaksinim të vetëm të kurorës për popullatën. Kjo mund të çojë në tension politik.

Fushatat e vaksinimit kundër koronavirusit po bëjnë përparim të ngadaltë në vendet evropiane. Ndërsa SHBA dhe Izraeli kanë kohë që janë bërë tituj me strategjinë e tyre përpara, vetëm Britania e Madhe mund të vazhdojë me turbo të vaksinimit deri diku në Kontinentin e Vjetër.

Vendet e Ballkanit qëndrojnë midis karriges dhe stolit

Kuota e vaksinimit zviceran tani është pak më shumë se 6 përqind. Kjo na vendos në mes të fushës në rastin më të mirë. Por mund të jetë edhe më keq. Ka disa vende në Evropë ku nuk është administruar asnjë dozë e vetme e vaksinës korona deri më sot.

Fundi i këtyre statistikave të gjitha vijnë nga Ballkani, siç tregon një raport nga CNN. Vende si Bosnja dhe Hercegovina, Mali i Zi apo edhe Kosova janë ende duke pritur që ata të marrin një nga përbërësit aktivë që tani kanë përfunduar. Nga ana tjetër, Shqipëria dhe Maqedonia kanë qenë në gjendje të administrojnë vetëm disa doza deri më tani, ka shkruar BLICK, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Problemi në këto vende: ata qëndrojnë midis dhe karrige dhe stol. Për shkak se ato nuk i përkasin Bashkimit Evropian, ata gjithashtu nuk kanë të drejtë në kanaçe të porositura nga BE. BE kishte vendosur t’u jepte disa nga njësitë e porositura jo-anëtare. Për shkak të kritikave ndaj fushatës së mëparshme të vaksinimit, anëtarët e BE tani kanë përparësi.

Serbia zgjodhi një strategji tjetër

Kështu që ndërsa Shqipëria, Kosova dhe Co. nuk kanë shumë zgjedhje përveçse të presin vaksinën, një vend fqinj ka zgjedhur një strategji tjetër: Me mbi një milion doza të administruara, Serbia është udhëheqësi i qartë në rajon. Vendi ka një normë vaksinimi mbi 14 përqind!

Serbia administron një milion vaksina kundër Covid-19 Që nga e Mërkura pasdite, Serbia kishte administruar më shumë se një milion vaksina kundër sëmundjes Covid-19 të shkaktuara nga koronavirusi. Kjo u raportua nga agjencia shtetërore e lajmeve Tanjug, duke cituar qarqe qeveritare.

Qeveria në Beograd arriti ta bëjë këtë kryesisht falë Rusisë dhe Kinës. Një pjesë e madhe e popullatës serbe të vaksinuar deri më tani ka marrë përbërësin aktiv Sputnik V ose Kinezin Vero nga prodhuesi Sinopharm. Serbia thuhet se ka porositur mbi 40,000 njësi të vaksinës nga prodhuesi Pfizer / Biontech. Se sa duhej të paguante qeveria është e panjohur.

Ekspertët besojnë, megjithatë, se lufta për vaksinimet e koronave mund të përfshijë gjithashtu një fuqi shpërthyese politike. Besohet se sjellja hezituese e BE-së në Ballkan mund të kthehet në një bumerang. Vende si Shqipëria ose Bosnja dhe Hercegovina janë përpjekur shumë të bëhen anëtare të BE në të kaluarën. Në vend të kësaj, Rusia dhe Kina tani mund të fitojnë dukshëm më shumë ndikim në rajon. Do të ishte një luftë për pushtet që do të luftohej në kurriz të popullsisë dhe shëndetit të tyre.

Derniers articles

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Bernë, 23 mars -Pavarësisht më shumë se 12 orësh negociatash të shtunën nën patronazhin e BE-së, Kosova dhe Serbia nuk arritën të bien dakord...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...

Kryetari i FFK-së Agim Ademi sërish probleme me drejtësinë kosovare. Ai sot pas nje intervisitimi eshte derguar në mbajtje për 48 ore

Prishtinë, 22 maers -Kreu i Federatës së Futbollit të Kosovës Agim Ademi sot ishte ftuar për t’u intervistuar. Ai do të qëndroj në mbajtje...