0.5 C
Berne
samedi 10/12/2022

« Vakitë Kosovare » në Institutin e Kulturave Islame në Paris

Bernë, 2 tetor -Kjo shfaqje te ttiulluar « vakiat kosovare » e përzien me delikatesë përrallat tradicionale nga vendi i origjinës së Simon Pitaqajt, aktor shqiptar i lindur në Kosovë, dhe historinë e tij personale. I shoqëruar nga instrumente si sazi apo lahuta, ai bazohet në përvojën e tij nën vellon e fiksionit për të na treguar historinë më të madhe të refugjatëve, njofton gazeta zvicerne Le Canton27.ch

Rreth shfaqjes

Shqiptari i lindur në Kosovë, aktori Simon Pitaqaj iku nga lufta civile për të mbërritur në Francë në moshën 15-vjeçare. Në shfaqjen e tij, ai përzien me delikatesë përrallat tradicionale nga vendi i origjinës me histori nganjëherë nga udhëtimi i tij. I shoqëruar nga instrumente si sazi apo lahuta, ai bazohet në përvojën e tij nën vellon e fiksionit për të na treguar historinë më të madhe të refugjatëve.

Rreth artistit

Themeluesi i kompanisë Liria në vitin 2008, Simon Pitaqaj është aktor, regjisor dhe tregimtar. Shfaqja lindi nga kompania l’Atelier de l’orage dhe u shkrua dhe u drejtua bashkë me Gilles Cuche.

Instituti i Kulturave Islame 19, rue Léon 75018 Paris

Derniers articles

Policia belge arreston për korrupsion nënpresidentja e Parlamentit Europian, grekja Eva Kaili

Bruksel 9 dhjetor  -Eurodeputetja greke Eva Kaili u arrestua sot nga policia belge sr bashku me katër persona të tjerë, si pjesë e një...

‘E kujt është Gazeta Express dhe Televizioni T7?’

Shkruan: Ali Sh. Mehmeti “Muajve të fundit është përfolur se Gazeta Express dhe Televizioni T7 janë shitur dhe se Berat Buzhala nuk do të jetë...

NATO, Stoltenberg paralajmëron për rrezikun e përhapjes së konfliktit

Bruksel, 9 dhjjtor -Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg shprehu shqetësimin se luftimet në Ukrainë mund të dalin jashtë kontrollit dhe të shndërrohen...

Zvicra në Katar, një angazhim brenda dhe jashtë fushës

Që nga viti 1950, Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut festohet më 10 dhjetor. Dhe për shkak se Zvicra është e përkushtuar për...

Bernë, Këshilli Federal prezanton draft raportin për gjendjen aktuale të marrëdhënieve ndërmjet Zvicrës dhe BE

Bernë, 9 dhejtor -Në mbledhjen e 9 dhjetorit, Këshilli Federal shqyrtoi draft-raportin “Gjendja aktuale e marrëdhënieve ndërmjet Zvicrës dhe BE-së”. Në këtë raport (Le...