18.5 C
Berne
lundi 15/04/2024

Ushtaret zviceran me origjine shqiptare pas 14 shkurtit nuk i këndojnë më Kosovës, por dashurisë! VIDEO

Berne 11 mars -Gazeta zvicerane ne shqip Le Canto27.ch ka hasur ne rrjetet social nje video ku verehen ushtare zviceranë (sigurisht me origjine shqiptare) te cilet ne kohe pandemie kendojne ne gjuhen shqipe në një kamion transporti. Kjo VIDEO është shikuar mbi 10 mije here dhe është komentuar nga qindra persona…

Heeeej, oj Shehide o kaj me lot e. A man n’men kur o lujshim me top e..

No description available.Ushtaret zviceranë per disa minuta kenduan ne shqip referenin e kenges se njohur lirike, për dashuri: Heeeej, oj Shehide o kaj me lot e. A man n’men kur o lujshim me top e.. (heyyyyy oh Shehide cry with tears, do you remember when we played (with the) ball, oh do you remember when we played with the ball) Kjo video ne rrejtet sociale ka bere jehone te madhe.

Rekrutët zviceran janë filmuar duke kënduar bashkërisht, duke i thurur vargje dashurise. Sipas zvicerane ne shqip Le Canto27.ch, ushtaret zviceran me origjine shqiptare pas 14 shkurtit (Saint Valentin-Diten kur u mbajten zgjdhjet në Kosovë, ku vota e diapsores nga Zvicra vendosi fatin e qeverise se Albin Kurtit duke eliminuar qeverinë e korruptuar) nuk i kendojne me Kosoves, por dashurisë!

« OJ Kosovë oj Nana ime »; “Xhamadani vija, vijaaa”, një himn jozyrtar që i këndohet vazhdimisht ne festa apo ndeshje për bashkimin midis Shqipërisë dhe Kosovës. Kto eknge patriotike shpesh i keni degjuar edhe nga radhet e te rinjeve ne ushtrine zvicerane.

Sipas gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ne mesion e 140.000 ushtareve ne Armten e Zvicrës, mbi 3 mije te rinje jane me origjine shqiptare (albanofon) kresisht nga Kosova,m Maqedonia Ver.dhe Lugina e  Preshevës te cilet jane krenar qe i shërbenjne Zvicres me uniformen ushtarake, po aq edhe krenar qe jane me origjinë shqiptare.

Daniel Reist nga Armata zvicerane ne Bernë dite me pare gazetarit te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch i kishte deklaruar se « neve nuk na shqetësojnë këngët në gjuhën shqipe nga radhët e ushtarëve tanë!.. »

https://www.facebook.com/gazetaiinfokus/videos/1068730413632796/?t=15

No description available.

 

Derniers articles

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, ky bir Kosove me këmbë të arta që po shkruan historinë e Gjermanisë dhe Zvicrës

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....

SHBA tërhiqet, presidenti Joe Biden merr vendimin: Nuk do do jemi pjesë e sulmeve ndaj Iranit

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe zyrtarët e lartë të ekipit të tij të sigurisë kombëtare, duke kërkuar të frenojnë rrezikun e një lufte...

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

Irani ka nisur mbrëmjen e të shtunës një sulm hakmarrës ndaj Izraelit duke lëshuar mbi 500 dronë kamikazë, të cilët raportohet se do të...