2.7 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Ushtaret zviceran me origjine shqiptare pas 14 shkurtit nuk i këndojnë më Kosovës, por dashurisë! VIDEO

Berne 11 mars -Gazeta zvicerane ne shqip Le Canto27.ch ka hasur ne rrjetet social nje video ku verehen ushtare zviceranë (sigurisht me origjine shqiptare) te cilet ne kohe pandemie kendojne ne gjuhen shqipe në një kamion transporti. Kjo VIDEO është shikuar mbi 10 mije here dhe është komentuar nga qindra persona…

Heeeej, oj Shehide o kaj me lot e. A man n’men kur o lujshim me top e..

No description available.Ushtaret zviceranë per disa minuta kenduan ne shqip referenin e kenges se njohur lirike, për dashuri: Heeeej, oj Shehide o kaj me lot e. A man n’men kur o lujshim me top e.. (heyyyyy oh Shehide cry with tears, do you remember when we played (with the) ball, oh do you remember when we played with the ball) Kjo video ne rrejtet sociale ka bere jehone te madhe.

Rekrutët zviceran janë filmuar duke kënduar bashkërisht, duke i thurur vargje dashurise. Sipas zvicerane ne shqip Le Canto27.ch, ushtaret zviceran me origjine shqiptare pas 14 shkurtit (Saint Valentin-Diten kur u mbajten zgjdhjet në Kosovë, ku vota e diapsores nga Zvicra vendosi fatin e qeverise se Albin Kurtit duke eliminuar qeverinë e korruptuar) nuk i kendojne me Kosoves, por dashurisë!

« OJ Kosovë oj Nana ime »; “Xhamadani vija, vijaaa”, një himn jozyrtar që i këndohet vazhdimisht ne festa apo ndeshje për bashkimin midis Shqipërisë dhe Kosovës. Kto eknge patriotike shpesh i keni degjuar edhe nga radhet e te rinjeve ne ushtrine zvicerane.

Sipas gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ne mesion e 140.000 ushtareve ne Armten e Zvicrës, mbi 3 mije te rinje jane me origjine shqiptare (albanofon) kresisht nga Kosova,m Maqedonia Ver.dhe Lugina e  Preshevës te cilet jane krenar qe i shërbenjne Zvicres me uniformen ushtarake, po aq edhe krenar qe jane me origjinë shqiptare.

Daniel Reist nga Armata zvicerane ne Bernë dite me pare gazetarit te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch i kishte deklaruar se « neve nuk na shqetësojnë këngët në gjuhën shqipe nga radhët e ushtarëve tanë!.. »

https://www.facebook.com/gazetaiinfokus/videos/1068730413632796/?t=15

No description available.

 

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...