-0.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

Uragani i pameshirshem godet serish Floridën, ndërpret energjinë elektrike

Rreth 215 mijë shtëpi dhe biznese në Florida kanë mbetur pa energji elekrtike pasi u goditën nga stuhia Nicole.

Nicole tashmë ka goditur edhe Bahamas si një uragan i madh i kategorisë një dhe ka shkaktuar përmbytje të përhapura. Stuhitë e kësaj madhësie në fund të vitit janë jashtëzakonisht të rralla.

Stuhia pritet të dobësohet më tej gjersa shkon në veri drejt Gjeorgjisë dhe Karolinave, gjatë dy ditëve të ardhshme. E, mbetjet e tij ndoshta mund të godasin edhe Ohion, Pensilvanin dhe Nju Jork-un gjatë javës, raporton BBC.

Pas kësaj stuhie, janë hapur 15 strehimore emergjente, 20 qendra shkollore kanë mbyllur institucionet e tyre dhe 1 mijë e 600 punonjës të shërbimeve janë në gatishmëri për të rivendosur energjinë.

Image

 

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...