16 C
Berne
dimanche 1/10/2023

Uragani i pameshirshem godet serish Floridën, ndërpret energjinë elektrike

Rreth 215 mijë shtëpi dhe biznese në Florida kanë mbetur pa energji elekrtike pasi u goditën nga stuhia Nicole.

Nicole tashmë ka goditur edhe Bahamas si një uragan i madh i kategorisë një dhe ka shkaktuar përmbytje të përhapura. Stuhitë e kësaj madhësie në fund të vitit janë jashtëzakonisht të rralla.

Stuhia pritet të dobësohet më tej gjersa shkon në veri drejt Gjeorgjisë dhe Karolinave, gjatë dy ditëve të ardhshme. E, mbetjet e tij ndoshta mund të godasin edhe Ohion, Pensilvanin dhe Nju Jork-un gjatë javës, raporton BBC.

Pas kësaj stuhie, janë hapur 15 strehimore emergjente, 20 qendra shkollore kanë mbyllur institucionet e tyre dhe 1 mijë e 600 punonjës të shërbimeve janë në gatishmëri për të rivendosur energjinë.

Image

 

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...