12.6 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Rusët ne toke te huaj nuk luftojne njelloj si kur mbron token e vet!

Shkruan: Iris Gjinovci

Kur Napoleoni u nis me 600 mije ushtare per te pushtuar Rusine, ishte ndeshur me pare me ruset qe luftonin ne Europe krahas prusianeve e austriakeve dhe i kishte mundur cdo here. Por nje rus ne toke te huaj nuk lufton njelloj si kur mbron token e vet. Ushtria ruse luftoi me kurajo, e ndihmuar dhe nga dimri e hapesira pafund e shkaterroi Armaten e Madhe te Napoleonit. Sot Europa ka rastin e rralle te kete nje komb te tere ukrainas me 10-20 milione ushtare qe duke mbrojtur veten po mbrojne Europen. Po nuk e ndau mendjen tani te rreshtohet me te gjithe potencialin e saj mbas Ukraines neser nuk mund te llogarise qe qytetet e saj t’i mbrojne femijet e perkedhelur europiane te cileve dhe video lojrat me lufte ia kane ndaluar neper shkolla qe te mos iu zhvillojne agresivitetin. Rusia nuk ndalohet me dhurata ekonomike as me territore: Cecenia, Krimea, Gjeorgjia, Siria, Biellorusia, Donbasi, Moldavia, jane vetem apetizers, Kosova, Shqiperia, Bosnja, Kroacia, Polonia, Cekia, Hungaria, Shtetet balte, Finlanda jane hapi tjeter. Shtetet europiane qe mbeten, kur t’iu vije Rusia te dera, do jene nje çape buke, do t’ia kene zili statusin e vasalit Biellorusise. Putini eshte njeriu me i pasur ne bote, luften po e ben per hegjemoni. Kortesit ne Meksike vetem i rritej oreksi nga dhuratat e perandoreve e kacikeve acteke, qe te komprometuar ne luksin e vet kujtonin se te gjithe blihen. Nuk ka kurre boll pare te blesh te pandershmit qe kane forcen ne duar, ata permbahen brenda kufijve te tyre vetem kur kane perballe forcen. Sot forcen e kemi te plote. Europa 400 milioneshe + Ukraina 40 milioneshe te bashkuara ia dalin Rusise. Vec e vec bien.
Njeriu nuk ka ndryshuar, eshte ai qe kane analizuar filozofet antike, por me pervojen mijeravjecare mund te permiresoje strategjine e mbrojtjes ndaj te keqes, perndryshe mund ta heqe lenden e historise nga shkollat. Le te shpresojme se kohet e veshtira vene ne balle te kombeve europiane njerez te mencur e kurajoze, qe dine ta perballojne te keqen me vendosmeri e angazhim te plote.

Derniers articles

Gazetat e Prishtines dhe Tiranës: Samiti Botëror në Davos, historik për shqiptarët! Flet gazetari i vetëm shqiptar që po ndjekë nga afër këtë konference...

Në mesin e 2.500 liderëve botëror nga politika, biznesi, shoqëria civile, këtë eveniment ndërkombëtar e ndoqën edhe mbi 300 gazetarë të mediave të njohur...

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...