14 C
Berne
jeudi 13/06/2024

U pyet « a mjafton Nati Shqiptar? » („Ist die Nati albanisch genug?“) Trajneri i kombëtares zvicerane Yakin pergjigjet shkurt: Një ditë, shqipja do jetë gjuha e pestë zyrtare në Zvicër!

Selektori i kommëtares zvicerane (NATI) Murat Yakin me redaktorin e gazetes zvicerane Le Canton27.ch

Bernë, 7 qershor -« A mjafton Nati Shqiptari.. » ? kjo pyetje shumë e veçantë pothuajse e destabilizoi Murat Yakin të premten në një konferencë për shtyp. Por trajneri ka reaguar në mënyrë perfekte due buzeqeshur: « Një ditë, shqipja do të jetë gjuha e pestë zyrtare e Zvicrës!.. », citon gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

“A mjafton Nati më në fund shqiptar?” Pyetja la pa fjalë për disa sekonda Adrian Arnold, Murat Yakin dhe Ruben Vargas të premten në St. Gallen, në prag të përballjes me Austrinë. Më pas foli shefi i komunikimeve për Natin, i ulur në të majtë dhe i kërkoi gazetarit të sqaronte mendimet e tij me këtë pyetje të çuditshme. « Me këtë dua të them, për sa i përket mentalitetit të emocioneve, » sqaroi burri i ulur përballë tre burrave. Emri i tij: Jozo Brica. Roli i tij: prezantues në SRF, televizion publik gjermanishtfolës, për një format humoristik të quajtur Studio 404, citon gazeta zvicerane Le Canton27.ch

“Një ditë shqipja do të jetë gjuha e pestë zyrtare”

Ndërsa të tjerët mund të ishin shmangur duke pasur parasysh natyrën absurde të pyetjes, Murat Yakin zgjodhi të përgjigjej dhe e bëri atë në mënyrë të përsosur. “Një ditë, shqipja do të jetë gjuha e pestë zyrtare e Zvicrës”, u përgjigj ai fillimisht duke buzëqeshur. Para se të jesh shumë serioz. “Unë vetë vij nga origjina të ndryshme, ju e dini këtë. Unë nuk bëj asnjë ndryshim. Kam luajtur me lojtarë të kulturave të ndryshme, veçanërisht nga Shqipëria dhe Kosova, dhe sot, si trajner, është e njëjta gjë”, citon gazeta zvicerane Blick.ch

Më pas mikrofoni iu kalua gazetarëve të tjerë më “tradicionalë”, për të zbuluar se kush do të luante në portë, për shembull, përpara se Jozo Brica të kërkonte të fliste sërish. Adrian Arnold dhe Murat Yakin morën frymë thellë, duke pasur frikë nga më e keqja, por pyetja e dytë ishte më pak tendencioze se e para, por gjithsesi shumë origjinale. “Ne e dimë se janë skuadrat që janë më të uriturat që fitojnë garat e mëdha. A do ta bëni ekipin tuaj të kapërcejë një vakt herë pas here?” pyeti ngatërrestari.

Sipas Blick.ch, Murat Yakin ndaloi, dukshëm duke pyetur veten se çfarë të përgjigjej, përpara se të gjente zgjidhjen. “Si në të egra, do të thotë? Çfarë mendoni se duhet të bëj?” “Hiq drekën”, u përgjigj aktori. “Do ta mendojmë”, u përgjigj trajneri, përpara se Adrian Arnold të sqaronte se konferenca për shtyp po përfundonte…

Trajnerin i kombëtares zvicerane Murat Yakin cfare i tha redaktorit të gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch për shqiptarët 

Një pjesë e konsiderueshme e shqiptarëve në Zvicër e identifikojnë veten me të dy përfaqësueset. Me Kosovën, prej nga e kanë prejardhjen, dhe me Zvicrën, vendin ku jetojnë dhe që ua ka dhënë mundësitë e mëdha.

Zvicra edhe në këtë Evropian ka jo pak, por shumë ngjyra kuqezi. Në listën paraprake të publikuar për në “Euro2024”, bie në sy fakti që trajneri Murat Yakin ka ftuar 6 futbollistë me origjinë shqiptare: Granit Xhaka (Bayer Leverkusen), Xherdan Shaqiri (Chicago Fire), Ardon Jashari (Luzern), Andi Zeqiri (Genk), Uran Bislimi (Lugano) dhe Albian Hajdari (Lugano).

Ndryshe gjatë nje bise me trajnerin e kombëtares zvicerane Murat Yakin, ai për gazetën zvicerane në shqip  “Le Canton27.ch” nder tjera ka thënë se: « Ne kemi shume shokë me origjinë shqiptare me të cilët kemi bashkepunim të mirë. Unë dhe lojtarët e mi te NATI-t kemi shumë miq kosovarë. Në Zvicër luajnë shumë lojtarë nga Kosova. Ka një komunitet të madh kosovar në Zvicër, kështu që është një gjë e mrekullueshme edhe për ta edhe për ne.. » (It will be a duel between friends. I and also my players have many Kosovar friends. Many players from Kosovo play in Switzerland. There’s a big Kosovar community in Switzerland, so it’s a great thing for them too. »)

Këtë herë nuk janë më në grup me Serbinë për të na dhuruar emocione të forta si në Botëror, por sërish Zvicra bën pjesë në një grup interesant, në Grupin A, së bashku me Gjermanisë, Hungarinë dhe Skocinë.

Derniers articles