6.6 C
Berne
dimanche 24/09/2023

EKSKLUZIVE: Selektori i Zvicrës flet para ndeshjes me Kosovën. NATI është gati për 29 mars. Ai ka një mesazh për tifozet shqiptarë

Trajneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin: « Jemi gati për ndeshjen Zvicer-Kosovë. Do të fitojnë më të miret!.. » ka thënë shefi i NATI-t në një intervistë ekskluzive për gazetën zvicerane në shqip Le Canton27.ch (Foto: Le Canton27.ch) 

Bern, 17 mars -Skuadra zvicerane do të luajë ndeshjen e parë të këtij viti në Wembley. Përzgjedhja e Murat Yakin do të përballet me Anglinë më 26 mars në stadiumin legjendar të Londrës, me fillim në orën 18:30. Kurse NATI tri ditë më vonë do ta presë Kosovën në stadiumin Letzigrund te Cyrihut. Zvicra veq ka filluar përgatitet për dy ndeshjet e para të vitit gjatë një kampi në jug të Spanjës, rrespektivisht në në Marbella. Ajo do të njohë kundërshtarët e saj në Kupën e Botës në Katar në vazhdën e këtij grumbullimi, shorti i grupeve është caktuar për 1 prill, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kanë mbetur gati edhe një javë, kur stadiumi i Letzigrund të Cyrihut do te pushtohet nga zviceranë dhe shqiptare (mbi 21 mije spektatore) ku një pjesë e këtyre tifozeve do jenë perkrahes të ekipit të skuadres zvicerane, por një numer i madh prej tyre do jene edhe tifoze shqiptare nga Kosova dhe diaspora shqiptare në Zvicër. Loja e 29 marsit do te jete me shume se ndeshje, do jete nje ndeshja historike madje vëllazrore dhe majft e dhimbshme, sepse shqiptaret do te « luftojne » mes veti per te fituar, për t’i shënuar gole njeri-tjetrit, por te gjthe e kuptojne se kjo ndeshje nuk eshte me shume se nje loje sportive dhe duhet pranuar humbjen, por duhet edhe uruar fitoren e më të mireve. Për gjitha keto njeriu numer nje i NATI-t z. Murat Yakin ne prag te ndeshjes mes Zvicres dhe Kosovës ka zgjedhur gazetën zvicerane ne shqip Le Canton27.ch, medium ky tashme i njohur në Zvicer dhe i popullarizuar nder shqiptaret, t’i jap nje interviste eksluzive.

Trajneri i NATI-t Yakin: Para nesh, ne kemi dy ndeshje me parti të mira, kundërshtarë të mirë

  • Z. trajener, ekipi kombëtar zviceran edhe pak ditë fillon vitin e Kupës Botërore 2022, me dy ndeshje ndërkombëtare. Te shtunën, më 26 mars me Anglinë dhe me Kosovën te marten më 29 mars. Çfarë prisni nga këto dy ndeshje, me siguri fituesit? A është mobilizuar ekipi juaj i NATI?

Murat Yakin: Ky është takimi i parë që do të zhvillohet pas shumë kohe. Kam përdorur këtë kohë për të qëndruar në kontakt të ngushtë me lojtarët. I kam vizituar ata, i vëzhgova dhe shikova se si po luajnë. Është një gjë e mirë që mund të fillojë me një kamp trajnimi para dy lojrave. Kemi para nesh dy ndeshje të mira, me kundërshtarë të mirë. Ne mund të përdorim këto ndeshje për të parë atë që është prapa, por ne duhet të përqendrohemi në atë që është para nesh. Edhe pse këto janë dy lojëra miqësore, kemi dy mundësi, dy kundërshtarë.

  • Çfarë mendoni për futbollistët shqiptarë, dua të them ato të Kosovës dhe ato të diasporës, Zvicrës?

Yakin Murat: Unë vetëm kam përvoja të mira me lojtarët me origjinë shqiptare. Ata janë të gatshëm të integrohen, të përshtaten me sistemin. Ata kanë shumë disiplinë, mirënjohjës dhe shpesh më falemnderojne për atë që ata mësoje. Ata gjithashtu punojnë shumë dhe janë të uritur për suksese. Ata shpesh nuk mund të kenë të njëjtat burime financiare në vendilindje  nga familjet e tyre, por këtu ne Zvcer ndiejmë dëshirën për të arritur suksese në futboll. Në komunitetin e futbollit është shumë i rëndësishëm dhe shohim se ata duan të kenë sukses në këto rrethana. Kam vërejtur se ata janë shumë ambiciozë dhe kanë një dëshirë për të mbajtur së bashku në ekip. Ky mentalitet është diçka shumë e ndryshme nga kombet e tjera. Ky është një shembull i mire i integrimit.

Murat Yakin: Ne jemi të gatshëm për ndeshjen zvicerane-Kosova. Më të mirët do të fitojnë!

  • Pas Anglise, tre ditë më vonë, NATI do të perballet me ekipin e futbollit nga Kosova në Cyrih. Çfarë prisni nga kjo ndeshje, mendoni se do të jetë e nxehtë?

Murat Yakin: Në ndeshjen e ardhshme midis NATI-së dhe Kosovës do të ketë një rivalitet, por do të jetë një rivalitet sportiv dhe sigurisht jo politik! Në shtëpi do të jetë një përvojë miqësore, një ndeshje miqësore dhe njerëzore mes nesh. Sidomos në futboll, njerëzit bashkohen shumë dhe ne duam të jetojmë në fushën e futbollit, midis lojtarëve dhe spektatorëve. Është e qartë se pozita e pikëpamjes së tifozëve është pak e veçantë, por kur ndeshja filloi çdo klan mbështetës do të mbështesë ekipin e tij dhe do të fitojë për ekipin e tij. Si trajner, për mua është një ndeshje serioze, sepse nuk kemi shumë lojëra për t’u përgatitur për përzgjedhjen për Kupën e Botës. Dhe për ekipin tonë zviceran është e rëndësishme që ne të mund të përgatisim për Kupën e Botës dhe të fitojmë.

  • Z. Trajner, mesazhi juaj, për ndeshjen e 29 marsit midis Zvicrës dhe Kosovës?

Murat Yakin: Mesazhi im për këtë ndeshje është se është një parti me miqtë, një ndeshje miqësore me solidaritet dhe miqësi, duke vënë seriozisht për futbollin. Por unë kurrë nuk bëj parashikime para ndeshjeve! Ne jemi të gatshëm për ndeshjen zvicerane-Kosova. Më e mira do të fitojë!

Ju keni emrat e lojtarëve për ndeshjen e 29 marsit, sa nga lojtarët e origjinës kosovare do të jenë atje kundër kosovarëve. Mund të themi se më 28 mars në Cyrih kemi një lojë vëlla kundër vëllait?

Murat Yakin: Në atë kohë kishim edhe më shumë lojtarë me origjinë shqiptare dhe kosovare. Unë nuk kam bërë listën e lojtarëve ende për ndeshjen e ardhshme. Por do të ketë tre lojtarë të kësaj origjine në çdo rast. Granit, për shembull, ka shumë miq në ekipin e Kosovës dhe kështu do të jetë një ndeshje miqësore me miqtë!

  • Si po bën me biletat? Sa bileta janë në dispozicion? Sa tifozë presin në stadium? Sa bileta shiten. A besoni se do të ketë incidente?

Murat Yakin: Ndeshja do të kandidojë me wicket të mbyllur. Ne e dimë se do të ketë shumë spektatorë me origjinë shqiptare dhe bleva 70 bileta për miqtë e mi dhe 90% e këtyre miqve janë me origjinë shqiptare! Është e qartë se do të jetë një ndeshje me një qëndrim të rëndë sportiv, por do të jetë gjithashtu një parti për spektatorët, midis dy komuniteteve zvicerane dhe shqiptare. Sa për incidentet, ne jemi ende në kontakt me policinë. Siguria do të jetë e fortë, por pa frikë. Deri më tani janë shitur 21’000 bileta dhe shitjet janë ndalur. Javën e kaluar kapaciteti i stadiumit u zgjerua më tej në një zonë ku u shtuan vendet.

  • Mendoj se më 29 mars në stadiumin e Cyrihut, të dy ekipet do të kenë tifozë të njëjtë dhe cili do lojtar që do të shënojë një gol nga dy ekipe, tifozet do t’i duartrokasin lojtarëve të dy ekipeve. A e ndan edhe ju këtë mendim?

Murat Yakin: Kjo do te ihste një imazh shume i bukur që publiku respekton të dy ekipet dhe se gjatë himneve kombëtare ne respektojmë të dyja, pa fërshëllimë. Ne kemi përjetuar Itali se spektatorët italianë e fishkuan himnin kombëtar zviceran. Kapiteni i ekipit italian pastaj filloi të përshtasë himnin tonë kombëtar, lojtarët e tjerë të ekipit e ndoqën atë dhe spektatorët kështu ndaluan bilbilat e tyre. Ishte një shenjë shumë e fortë. Futbolli duhet gjithashtu të jetë gjithmonë një model për respekt dhe solidaritet.

  • Dhe së fundi, çfarë dini për Kosovën, Shqipërinë … A keni miq shqiptarë? A keni vizituar ndonjëherë këto rajone ..

Murat Yakin: Për Kosovën, unë nuk e di, por unë do të doja të shkoj, sepse unë kam shumë miq shqiptarë dhe kosovarë, të cilat janë nga kjo prejardhje. Dhe në karrierën time kam pasur gjithmonë lojtarë me origjinë shqiptare.

Derniers articles

Situate e tendosur ne Kosove pas vrasjes te nje polici nga bandat serbe / Diaspora kosovare po flasin per mobilizim. Kurse ne Zvicer paralajmerohen...

Prishtine, 24 shtstor -Sot ne oret e hershme ne Veri te Kosoves eshte vrare nje police dhe nje tjeter eshte plagosur, njofton nga Prishtina...

Sot ne Veri te Kosoves bandat kriminale serbe vrasin nje police kosovar. Analistet akuzojne Borrell, Lajcak dhe Vucic per nxitje per lufte

Prishtine, 24 shtstor -Sot ne oret e hershme ne Veri te Kosoves eshte vrare nje police dhe nje tjeter eshte plagosur, njofton nga Prishtina...

Kryeministri Kurti dhe deputeti Wermuth ne Olten uruan fitore kandidateve shqiptare per deputete ne parlamentin zviceran ne zgjedhjet e tetorit

Olten, 23 shtator -Pas nje dite takime, biseda dhe akivitete ne presidencen e Konfederates zvicerane dhe me kandidatet shqiptar qe do garojne per deputete...

Le député genevois Arbër Jahija salue le Premier ministre kosovar. Voici ce qu’il a écrit de la rencontre avec Albin Kurti

Après la réunion bilatérale avec le président suisse Alain Berset, le Premier ministre du Kosovo, Albin Kurti, ainsi que la ministre de la Culture,...

Deputeti nga Gjeneva Arbër Jahija pershendet kryeministrin kosovar. Ja cfare shkruan ai nga takimi me Albin Kurtin

Pas takimit dypalësh me Presidentin e Zvicrës, Alain Berset, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla...