1.9 C
Berne
mercredi 7/12/2022

TI: Kosova vendi me i korruptuar në Evropë. Sidomos gjykatat dhe Qeveria!

Londer, 2 shkurt -Nga indeksi i njohur boteror Transparencës Ndërkombëtare (Transparency International) nuk ka lajme t mira nga Kosova dhe Shqiperia sa i perket renies se korrupcionmit. Përkndrazi eshte keqesuar korrupcioni ne keto dy vende te Evropës, kete deshmojne pos qyterave ne rajon edhe në renditjen nga OJQ Transparency International e cila përcakton çdo vit një indeks të perceptimit të korrupsionit në 180 vende të botës, njofton gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch »

OJQ Transparenca Ndërkombëtare sapo ka publikuar Indeksin e saj të Perceptimit të Korrupsionit (CPI) në botë gjatë vitit 2020.

Në krye të renditjes së vitit 2020 janë Danimarka dhe Zelanda e Re, të barabarta për të parët me rezultatin 88. Franca është e 23-ta, Belgjika e 15-të, Kanada e 11-ta, Zvicra e 3-ta.

Siq meson gazeta zvicerane në shqip « Le Canton27.ch » Kosova dhe Shqiperia radhitet gati ne fund , duke epozicionuar ne vendin e 104 me vetem 36 pike. Sipa seksrteve dnerkombëtare ne Kosovë krimit dhe korrupcionit i prijne gjykatat dhe në Qeveri. Kosova dhe Shqiperia jane  te barabarta me Tajlandën, Vietnamin, El Salvadorin, Bregun e Fildishtë dhe Algjerinë.  Serbia qendron pak me mire, radhitet e 94 me 38 pike.

Ndër vendet e ASEAN, Tajlanda renditet e gjashta, vë në dukje gazeta The Nation, ndërsa Singapori është në krye të listës (i 3-ti i lidhur globalisht me Zvicrën). E dyta, Brunei është në vendin e 35-të në botë, e ndjekur nga Malajzia (e 57-ta në botë), Timor-Leste (e 86-ta në botë) dhe Indonezia (e 102-ta), e cila merr një rezultat prej 37 duke kaluar para Vietnamit dhe Tajlanda. Indeksi publikohet çdo vit që nga viti 1995.

Është llogaritur në bazë të mendimit të ekspertit për korrupsionin në sektorin publik bazuar në faktorë të ndryshëm. Ajo pasqyron perceptimet e korrupsionit në sektorin publik. Numri i vendeve të marra parasysh në renditje është dyfishuar që nga viti 2001, rezultati mbetet elementi më i rëndësishëm kur bëhet fjalë për të ndjekur historinë e një vendi.

Në fund të renditjes, gjejmë: Libinë (173-të), Guinea Ekuatoriale dhe Sudanin në vendin e 174-të, dhe Jemenin në vendin e 176-të përkrah Venezuelës dhe Sirinë e 178-të. Sudani i Jugut dhe Somalia (i 179-ti) zënë fundin e renditjes botërore. Vini re se Indeksi i Perceptimit të Korrupsionit (CPI) i vendosur nga Transparenca International rendit vendet sipas shkallës së korrupsionit të perceptuar në sektorin publik.

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...