17.1 C
Berne
jeudi 23/03/2023

TI: Kosova vendi me i korruptuar në Evropë. Sidomos gjykatat dhe Qeveria!

Londer, 2 shkurt -Nga indeksi i njohur boteror Transparencës Ndërkombëtare (Transparency International) nuk ka lajme t mira nga Kosova dhe Shqiperia sa i perket renies se korrupcionmit. Përkndrazi eshte keqesuar korrupcioni ne keto dy vende te Evropës, kete deshmojne pos qyterave ne rajon edhe në renditjen nga OJQ Transparency International e cila përcakton çdo vit një indeks të perceptimit të korrupsionit në 180 vende të botës, njofton gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch »

OJQ Transparenca Ndërkombëtare sapo ka publikuar Indeksin e saj të Perceptimit të Korrupsionit (CPI) në botë gjatë vitit 2020.

Në krye të renditjes së vitit 2020 janë Danimarka dhe Zelanda e Re, të barabarta për të parët me rezultatin 88. Franca është e 23-ta, Belgjika e 15-të, Kanada e 11-ta, Zvicra e 3-ta.

Siq meson gazeta zvicerane në shqip « Le Canton27.ch » Kosova dhe Shqiperia radhitet gati ne fund , duke epozicionuar ne vendin e 104 me vetem 36 pike. Sipa seksrteve dnerkombëtare ne Kosovë krimit dhe korrupcionit i prijne gjykatat dhe në Qeveri. Kosova dhe Shqiperia jane  te barabarta me Tajlandën, Vietnamin, El Salvadorin, Bregun e Fildishtë dhe Algjerinë.  Serbia qendron pak me mire, radhitet e 94 me 38 pike.

Ndër vendet e ASEAN, Tajlanda renditet e gjashta, vë në dukje gazeta The Nation, ndërsa Singapori është në krye të listës (i 3-ti i lidhur globalisht me Zvicrën). E dyta, Brunei është në vendin e 35-të në botë, e ndjekur nga Malajzia (e 57-ta në botë), Timor-Leste (e 86-ta në botë) dhe Indonezia (e 102-ta), e cila merr një rezultat prej 37 duke kaluar para Vietnamit dhe Tajlanda. Indeksi publikohet çdo vit që nga viti 1995.

Është llogaritur në bazë të mendimit të ekspertit për korrupsionin në sektorin publik bazuar në faktorë të ndryshëm. Ajo pasqyron perceptimet e korrupsionit në sektorin publik. Numri i vendeve të marra parasysh në renditje është dyfishuar që nga viti 2001, rezultati mbetet elementi më i rëndësishëm kur bëhet fjalë për të ndjekur historinë e një vendi.

Në fund të renditjes, gjejmë: Libinë (173-të), Guinea Ekuatoriale dhe Sudanin në vendin e 174-të, dhe Jemenin në vendin e 176-të përkrah Venezuelës dhe Sirinë e 178-të. Sudani i Jugut dhe Somalia (i 179-ti) zënë fundin e renditjes botërore. Vini re se Indeksi i Perceptimit të Korrupsionit (CPI) i vendosur nga Transparenca International rendit vendet sipas shkallës së korrupsionit të perceptuar në sektorin publik.

Derniers articles

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Bernë, 23 mars -Pavarësisht më shumë se 12 orësh negociatash të shtunën nën patronazhin e BE-së, Kosova dhe Serbia nuk arritën të bien dakord...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...

Kryetari i FFK-së Agim Ademi sërish probleme me drejtësinë kosovare. Ai sot pas nje intervisitimi eshte derguar në mbajtje për 48 ore

Prishtinë, 22 maers -Kreu i Federatës së Futbollit të Kosovës Agim Ademi sot ishte ftuar për t’u intervistuar. Ai do të qëndroj në mbajtje...