6.7 C
Berne
mardi 21/03/2023

Transparency International: Kosova prine ne ballkan me korrupcionin me te ulet! Shqiperia dhe Serbia shenon rritje

Bernë 25 janar -Brenda nje viti Kosova edhte permisuar dukshem fale tolerancrs zero te Qerise se Kosoves perballe krimit ge krganizuar. Kete e feshmon edhe organizata nderkombetare Transparency International e cila per dallim nga vitet e kaluara Kosoven e radhite ne rangun e mire (87) dmth 17 vende me larte ne Indeksin e korrupsionit (Corruption and Conflict Dominate Election in Kosovo), njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Indeksi i Perceptimit të Korrupsionit (CPI) i këtij viti zbulon se nivelet e korrupsionit janë në një ndalesë mbarëbotërore.

CPI rendit 180 vende dhe territore anembanë botës sipas niveleve të perceptuara të korrupsionit në sektorin publik. Rezultatet jepen në një shkallë nga 0 (shumë e korruptuar) deri në 100 (shumë e pastër).

Transparency International Kosoven e ka radhitur nevrangun e 87 qe ne krahssim me vendet fqinje, te ballkanit del me e mira. Pastaj  Maqedonia Ver. -87, Serbia – 96, Turqia-96, Bosnja Hrecegovina dhe Shqiperia 110, Rusia-136.

Kosova dhe Shqiperia vitin e kaluar ishin ne rangun e 104. Sivjet Kosova eshte shume ma mire (84) se vitin e kaluar, kurse Shqiperia shumeme keq se vitin e kaluar (110) e zhytur ne korrupcion, rapirton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Këtë vit, mesatarja globale mbetet e pandryshuar për të dhjetën vit radhazi, në vetëm 43 nga 100 pikë të mundshme. Pavarësisht angazhimeve të shumta, 131 vende nuk kanë bërë asnjë përparim të rëndësishëm kundër korrupsionit në dekadën e fundit. Dy të tretat e vendeve shënojnë nën 50, gjë që tregon se kanë probleme serioze me korrupsionin, ndërsa 27 vende janë në pikën më të ulët ndonjëherë.

Derniers articles

Sali Berisha në ATV: Arsytimi i Vuçiqit pse nuk e firmosi marrëveshjen nuk është i sinqertë, ja çfarë po fshehë ai

Kryetari i PD-së, Sali Berisha, në emisionin “A23” në ATV, tha se arsyetimi i presidentit serb, Aleksander Vuçiq për të mos e firmosur marrëveshjen...

Shefi OKB-se mbeshtet marreveshjen e Ohrit mes dy shteteve fqinje Kosoves dhe Serbise

Berne, 20 mars -Sekretari i Përgjithshëm mirëpret njoftimin e fundit nga Bashkimi Evropian për një marrëveshje nga palët për zbatimin e Marrëveshjes për rrugën...

Nga Brukseli ne Ohër, Zotimi gojor ka peshe!..

Shkruan: Muhamet MAVRAJ Zotimi gojor ka peshe, por eshte dicka tjeter nga nenshkrimi i dokumenteve. Dialogu, bisedimet, takimet jane me te mira sesa izolimet ose konfliktet...

Përfunduan diskutimet maratonike në Ohër mes Kurtit dhe Vucicit nën patronazhin e BE-së. Arrihet marreveshje, por presidenti serb refuzoi te nenshkruaj

Oher, 18 mars -Rundi i bisedimeve maratonike mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë pas 12 oresh ka përfunduar. Mesohet se ka një dakordim mes...

Le Conseil fédéral adopte le rapport sur l’exercice du droit de vote depuis l’étranger

Berne, 17 mars Lors de sa séance du 17 mars 2023, le Conseil fédéral a adopté un rapport sur l’exercice du droit de vote...