21.3 C
Berne
samedi 30/09/2023

Transferimi i Lionel Messit në Arabinë Saudite punë e kryer!.. Veq vonim se s’ka pshtim!

Bernë, 9 maj -Po behen gati nje vit qe perfolet se ylli i futbollit boteror argjentinasi po shkon, nuk po shkon te luaj për per Arabion saudite. Por, cka po flitet ne popull, duke se po bëhet realitet. Themi keshtu, sespe  burimeve tona, një klub saudit do të kishte përfunduar ardhjen e yllit argjentinas, në këmbim të një kontrate përrallore, njfton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Lionel Messi do të luajë në Arabinë Saudite sezonin e ardhshëm, tha një burim saudit i afërt me negociatat për AFP të martën, duke e quajtur kontratën « të madhe ». Largimi i yllit argjentinas për në mbretërinë e pasur të Gjirit është “një punë e përfunduar. Ai do të luajë në Arabinë Saudite”, tha burimi në kushte anonimiteti. “Kontrata është e jashtëzakonshme. Ai është i madh. Ne jemi ende duke finalizuar disa detaje”, shtoi ajo, pa zbuluar emrin e klubit në fjalë.

E pyetur nga AFP, PSG e kufizoi veten duke kujtuar se kontrata e Messit ishte deri më 30 qershor. “Nëse klubi do të kishte dashur të rinovonte kontratën e tij, do të ishte bërë më shpejt”, megjithatë rrëshqiti një tjetër burim në klubin parisien. Sipas këtij burimi të dytë, argjentinasi do të nderojë fundin e kontratës së tij siç ishte planifikuar dhe nuk pritet asnjë komunikim zyrtar nga klubi.

Ribashkim me « CR7 »
Tashmë nën kontratë me zyrën turistike saudite për ta promovuar atë në rrjetet e saj sociale, Lionel Messi duhet të gjejë në kampionatin vendas yllin portugez Cristiano Ronaldo, lojtar i Al-Nassr që prej afatit kalimtar të dimrit.

Disa media kanë përmendur ditët e fundit ekzistencën e një oferte përrallore nga klubi rival Al-Hilal, me vlerë 400 milionë euro në vit për të sjellë Messin dhe për të rikrijuar rivalitetin mitik me « CR7 », kur dy lojtarët luanin në ligën spanjolle. . “Negociatat nuk zgjatën aq shumë sa me Ronaldon”, tha burimi saudit, duke shtuar se ashtu si edhe me këtë të fundit, paketa financiare erdhi nga fondi i pasurisë sovrane të Arabisë Saudite (PIF).

Kontrata e bujshme e sulmuesit portugez në Arabinë Saudite, e vlerësuar në 400 milionë euro deri në qershor 2025, e bëri atë sportistin më të paguar në botë në vitin 2023, sipas renditjes vjetore të Forbes.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...