20.3 C
Berne
mardi 28/05/2024

Transferimi i Lionel Messit në Arabinë Saudite punë e kryer!.. Veq vonim se s’ka pshtim!

Bernë, 9 maj -Po behen gati nje vit qe perfolet se ylli i futbollit boteror argjentinasi po shkon, nuk po shkon te luaj për per Arabion saudite. Por, cka po flitet ne popull, duke se po bëhet realitet. Themi keshtu, sespe  burimeve tona, një klub saudit do të kishte përfunduar ardhjen e yllit argjentinas, në këmbim të një kontrate përrallore, njfton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Lionel Messi do të luajë në Arabinë Saudite sezonin e ardhshëm, tha një burim saudit i afërt me negociatat për AFP të martën, duke e quajtur kontratën « të madhe ». Largimi i yllit argjentinas për në mbretërinë e pasur të Gjirit është “një punë e përfunduar. Ai do të luajë në Arabinë Saudite”, tha burimi në kushte anonimiteti. “Kontrata është e jashtëzakonshme. Ai është i madh. Ne jemi ende duke finalizuar disa detaje”, shtoi ajo, pa zbuluar emrin e klubit në fjalë.

E pyetur nga AFP, PSG e kufizoi veten duke kujtuar se kontrata e Messit ishte deri më 30 qershor. “Nëse klubi do të kishte dashur të rinovonte kontratën e tij, do të ishte bërë më shpejt”, megjithatë rrëshqiti një tjetër burim në klubin parisien. Sipas këtij burimi të dytë, argjentinasi do të nderojë fundin e kontratës së tij siç ishte planifikuar dhe nuk pritet asnjë komunikim zyrtar nga klubi.

Ribashkim me « CR7 »
Tashmë nën kontratë me zyrën turistike saudite për ta promovuar atë në rrjetet e saj sociale, Lionel Messi duhet të gjejë në kampionatin vendas yllin portugez Cristiano Ronaldo, lojtar i Al-Nassr që prej afatit kalimtar të dimrit.

Disa media kanë përmendur ditët e fundit ekzistencën e një oferte përrallore nga klubi rival Al-Hilal, me vlerë 400 milionë euro në vit për të sjellë Messin dhe për të rikrijuar rivalitetin mitik me « CR7 », kur dy lojtarët luanin në ligën spanjolle. . “Negociatat nuk zgjatën aq shumë sa me Ronaldon”, tha burimi saudit, duke shtuar se ashtu si edhe me këtë të fundit, paketa financiare erdhi nga fondi i pasurisë sovrane të Arabisë Saudite (PIF).

Kontrata e bujshme e sulmuesit portugez në Arabinë Saudite, e vlerësuar në 400 milionë euro deri në qershor 2025, e bëri atë sportistin më të paguar në botë në vitin 2023, sipas renditjes vjetore të Forbes.

Derniers articles