10 C
Berne
mardi 28/03/2023

Trajneri zviceran Adil Maliqi: Në viti 2015, kundër Serbisë u dëshmua se shqiptarët mund të bashkohen dhe mund të kenë një kombëtare!

Zurich, 20 shtator -« Eshte një trajner i njohur ne Zvicer, sidomos per skuadrat profesionale. Ai ket profesion sportiv e ushtron qe plote 10 vite. Ai eshte komunikativ jashte stadiumit, kurse shume serioz dhe ambicioz ne tapine e gjelbert i cili punon me lojtaret ne mënyre profesionale dhe gjëja me kryesore tek ai eshte se të jep motivim, gjate gjith stervitjeve, ndeshjeve duke sjellur fitore por edhe duke inkurajuar te vazhdosh gjithmon me shumë… Eshte nje edukator i sportit dhe moralit te kodit te UEFA-s,  ambasador per imazhain e shqiptareve si shembull integrimi ne Zvicër ».. kështu na e thane trejneret zvicerane dhe shqiptarë, njohes të mire të sportit dhe futbollit. Këta ishin Amir Bajrami ish-futbollist i Bundesliges e VFB Stutgart dhe Lojtari kombtares e Zvicres, Endrit Mucaj lojtar i skuadres, Enolton Franciskumar, drejtori Sportiv Ferdi Xhaferi, Liridon Kelmendi, menaxher, Lavdim Ebibi, kapiten i skuadres etj..

Traneri Adil Maliqi: Nuk eshte kurre vone per te pasur nje kombëtare !

Aucune description disponible.Pra, te gjithe keta e kishin fjalen për të riun Adil Maliqin, me orgjine shqiptare nga Busavaca e Kamenices i cili jeton dhe vepron qe 35 vite ne Zurich, dmth qe kur ka lindur ne kete vend, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

« Jam Trajner qe nje decenie në Zvicër. Kam kaluar te gjitha grup moshat deri te Ekipa 1 (senior) Ne cdo klub qe kam qene kam gjurmet e mia! Ne cdo klub nxora maksimumin ku cdo lojtar dhe cdo skuadershenoli suksese dhe progres!.. » thote fillimisht për gazetën zvicerane ne shqip Le Canton27.ch bashkebiseduesi yne Adil Maliqi, traner në Zurich.

Se sa eshte intersimi i te rinjëve ne ne futboll ne vazhdmi z.Maliq ka then se  » intersimi i te rinjeve tane per te ushtruar, për luajtur futboll sëhtë jashtsakonisht i mad,  sidomos ne vitet e fundit me shfaqjen e disa futbolisteve tane qe ben emer ne futbillin hlevtik duke srkuar histroinë sikur Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, ose idhuli kombtares, kapitani legjendar Lorik Cana… »

« Lojtarët me te cilet kam punuar, ushtruar une mund te them se ata nga trojet tona janë shumë me te sinqert dhe me te sjellshem dhe kane shprehur gjtinje gatishmeri për suksese dhe avnacim ne futboll. Ka disa raste qe lojtar nga Kosova te cilet kane dalur nga Liga e Kosovës si Etrit Berisha, Milot Rashics, ose Kastrati te cilet kane shumë cilësi, por ne shumë raste atyre ju mungon nje trajner e mirë!.. » thone traneri zvicerane Adil Maliqi.

Se cfare mendon se a e shet koha qe shipatreret ne ballkan t eluajne vetme me nje kombëtare e jo si deri tash me dy-tri ne fund Adil Maliqi eshte përgjigjur për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch se « Une mendoj se nuk ka kohe as dote për te pasur nje kombëtare. Nuk eshte kurre vonë. Kjo gatishmeir ne njëfare menyre u deshmua ne vitin 2016 por edhe en vitin 2015 perballe Serbisë kur shqiptaret ishin unik, kompakt se paku ne futboll ku kishin nje kombëtare te te gjitha trojeve, perfshire ketu edhe ata ne diaspore te cilet i dolen Serbisë në fronitn e « gjelbert » ne Beograd me nje flamur kuqezi! Po te ishim bashkum jam i bindur se kishim nje super kombtare qe na kishte frikë e tere bota!..për cka nuk eshte e asatesishme pse shqiptaret i kane lenene keshtu te ndare ne 3-4 shtete. Por jam optimist pas pas pamvaresisë se Kosovës, dhje pas anetareismit te saj ne UEFA dhe FIFA, gjerat jane ne rruge te mbare, cka koha po punoj jo vetem për sportin, futbollin tonë, por edhe per shqiptaret ne përgjithësi!..

 

 

Derniers articles

Momenti kur ish-nxënësja hyn me kallash në nje kishe-shkolle katolike dhe vret 6 persona, prej tyre tre femije

Tre të rritur e tre fëmijë të moshave 8-9 vjeç u vranë gjatë të shtënave me armë në një shkollë private të krishterë në...

Zgjedhjet parlamentare ne Zvicër. Me 2 prill ne Kantonin e Gjenevës garojne për deputetë edhe 13 kandidatë shqiptarë

Gjenevë, 28 mars (ATV: Nefail Mlaliqi ) -Ne muajin prill te ketij viti ne disa kantone te Zvicrës do mbahen zgjdhjet parlamentet. Sikur ne...

Policia-drejtesia, Poggia dhe Bonfanti: Zero tolerance perballe krimeve në kantonin e Gjenevës!

Këshilltari Shtetëror Mauro Poggia dhe Komandantja e Policisë së Gjenevës Monica Bonfant Gjenevë, 27 mars  (Nefail Maliqi) -Statistikat e policisë tregojnë një rritje prej 15%...

Gjykata federale i merr pasaporten zvicerane nje kosovari, me ket arësye..

Nerne 27 mars -Gjykata Administrative Federale konsideron se një kosovar ka fshehur fakte gjatë natyralizimit të tij të zakonshëm. Mesohet de kosovari u fut në...

Presheva i ankohet ambasadorit amerikan Hill, për politikat antishiptare te Beogradit ne Luginë, si dikur Kosova ne kohen e Miloshevicit!

Preshevë, 27 mars -Deputeti i vetem shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, është takuar sot në Bujanoc me ambasadorin e SBA-ve në Serbi, Christopher...