11.6 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Trajneri zviceran Adil Maliqi: Në viti 2015, kundër Serbisë u dëshmua se shqiptarët mund të bashkohen dhe mund të kenë një kombëtare!

Zurich, 20 shtator -« Eshte një trajner i njohur ne Zvicer, sidomos per skuadrat profesionale. Ai ket profesion sportiv e ushtron qe plote 10 vite. Ai eshte komunikativ jashte stadiumit, kurse shume serioz dhe ambicioz ne tapine e gjelbert i cili punon me lojtaret ne mënyre profesionale dhe gjëja me kryesore tek ai eshte se të jep motivim, gjate gjith stervitjeve, ndeshjeve duke sjellur fitore por edhe duke inkurajuar te vazhdosh gjithmon me shumë… Eshte nje edukator i sportit dhe moralit te kodit te UEFA-s,  ambasador per imazhain e shqiptareve si shembull integrimi ne Zvicër ».. kështu na e thane trejneret zvicerane dhe shqiptarë, njohes të mire të sportit dhe futbollit. Këta ishin Amir Bajrami ish-futbollist i Bundesliges e VFB Stutgart dhe Lojtari kombtares e Zvicres, Endrit Mucaj lojtar i skuadres, Enolton Franciskumar, drejtori Sportiv Ferdi Xhaferi, Liridon Kelmendi, menaxher, Lavdim Ebibi, kapiten i skuadres etj..

Traneri Adil Maliqi: Nuk eshte kurre vone per te pasur nje kombëtare !

Aucune description disponible.Pra, te gjithe keta e kishin fjalen për të riun Adil Maliqin, me orgjine shqiptare nga Busavaca e Kamenices i cili jeton dhe vepron qe 35 vite ne Zurich, dmth qe kur ka lindur ne kete vend, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

« Jam Trajner qe nje decenie në Zvicër. Kam kaluar te gjitha grup moshat deri te Ekipa 1 (senior) Ne cdo klub qe kam qene kam gjurmet e mia! Ne cdo klub nxora maksimumin ku cdo lojtar dhe cdo skuadershenoli suksese dhe progres!.. » thote fillimisht për gazetën zvicerane ne shqip Le Canton27.ch bashkebiseduesi yne Adil Maliqi, traner në Zurich.

Se sa eshte intersimi i te rinjëve ne ne futboll ne vazhdmi z.Maliq ka then se  » intersimi i te rinjeve tane per te ushtruar, për luajtur futboll sëhtë jashtsakonisht i mad,  sidomos ne vitet e fundit me shfaqjen e disa futbolisteve tane qe ben emer ne futbillin hlevtik duke srkuar histroinë sikur Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, ose idhuli kombtares, kapitani legjendar Lorik Cana… »

« Lojtarët me te cilet kam punuar, ushtruar une mund te them se ata nga trojet tona janë shumë me te sinqert dhe me te sjellshem dhe kane shprehur gjtinje gatishmeri për suksese dhe avnacim ne futboll. Ka disa raste qe lojtar nga Kosova te cilet kane dalur nga Liga e Kosovës si Etrit Berisha, Milot Rashics, ose Kastrati te cilet kane shumë cilësi, por ne shumë raste atyre ju mungon nje trajner e mirë!.. » thone traneri zvicerane Adil Maliqi.

Se cfare mendon se a e shet koha qe shipatreret ne ballkan t eluajne vetme me nje kombëtare e jo si deri tash me dy-tri ne fund Adil Maliqi eshte përgjigjur për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch se « Une mendoj se nuk ka kohe as dote për te pasur nje kombëtare. Nuk eshte kurre vonë. Kjo gatishmeir ne njëfare menyre u deshmua ne vitin 2016 por edhe en vitin 2015 perballe Serbisë kur shqiptaret ishin unik, kompakt se paku ne futboll ku kishin nje kombëtare te te gjitha trojeve, perfshire ketu edhe ata ne diaspore te cilet i dolen Serbisë në fronitn e « gjelbert » ne Beograd me nje flamur kuqezi! Po te ishim bashkum jam i bindur se kishim nje super kombtare qe na kishte frikë e tere bota!..për cka nuk eshte e asatesishme pse shqiptaret i kane lenene keshtu te ndare ne 3-4 shtete. Por jam optimist pas pas pamvaresisë se Kosovës, dhje pas anetareismit te saj ne UEFA dhe FIFA, gjerat jane ne rruge te mbare, cka koha po punoj jo vetem për sportin, futbollin tonë, por edhe per shqiptaret ne përgjithësi!..

 

 

Derniers articles

Nevzad Lutfiu, kryetari i KKSH-së: Nderkombëtaret pombyllin syte përballe diskriminimit, bashke me pasivizimim e mijëra adresave të shqiptareve në Luginën e Preshevës?!

Bujanoc, 29 shkurt (Lirigzona Nuredini) -Tri komunat me shumicë shqiptare në jug të Serbisë po vazhdojnë të përballen me pasivizimin e adresave. Pavarësisht përpjekjeve...

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...