21.3 C
Berne
samedi 30/09/2023

Në festivalin ndërkombëtar te filmit në Gjenevë (FIFDH) në garë është filmi aritstik ‘Thé Land Within’ i regjisorit zvicerano-shqiptar Fisnik Maxville

Gjenevë, 16 mars -Edicioni i tij i 21-të u hap më 10 mars nga Barbara Hendricks, sponsor i ngjarjes, e cila me këtë rast festoi 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut të vitit 1948. Dhe qe nga atehere, në cdo mars, Festivali Ndërkombëtar i Filmit dhe Forumi për të Drejtat e Njeriut (FIFDH) mbahet në Gjenevë, krahas sesionit kryesor të Këshillit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut, njofton gazeta zvicerane en shqip Le Canton27.ch

Festivali këtë vit ka 36 filma me 7 premiera botërore, 21 debate duke përfshirë 10 transmetime online dhe live dhe afro 220 të ftuar ndërkombëtarë, ayt prezent edhe filmi i regjisorit shqiptar Fisnik Maxville te titulluar « Thé Land Within », pra «  »Toka Brenda ».

« Thé Land Within » « Toka Brenda », një film artistik i Fisnik Maxville eshte në garë në festivalin FIFDH në Gjenevë! 

L'affiche de "The Land Within", un long métrage de Fisnik Maxville. [Alva Film Production / Ikonë Sutdio - RTS Radio Télévision Suisse]I shpërblyer në Festivalin e Netëve të Zeza në Talin, « The Land Within » është filmi i parë artistik i Fisnik Maxville, i njohur për dokumentarët e tij « Nostromo », « Zvicra » dhe « Endgame ».

Regjisori na zhyt në zemër të traumave të Kosovës, vendit të shkatërruar nga lufta. Por me “The Land Within”, ai na ofron edhe një imazh të kulturës së Kosovës, traditave, zakoneve, historisë së saj. Filmi është në garë për çmimin Solothurn.

Në vitin 2008, pas vitesh mërgimi, Remo u kthye në vendlindjen e tij në Kosovë. Ai duhet të ndihmojë kushërirën e tij birësuese, Una, të zbulojë një varr masiv që përmban shumicën e anëtarëve të familjes së tyre të varrosur atje gjatë luftës. Por trupat zbulojnë sekretet e familjes që do të bëjnë që Remo dhe Una të vënë në dyshim të ardhmen e tyre. Një film për mundësinë e së vërtetës në një vend që njeh vetëm mbijetesë.

Në kategorinë e letërsisë artistike, « Toka brenda » (« Toka e të brendshmeve të mia ») kryqëzon çështjet e luftës dhe migrimit.

Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka shkruar se ne flimin e titulluar « Thé Land Within », pra «  »Toka Brenda » të regjisorit zvicerano-shqiptar Fisnik Maxville shtjellohet nje historie dhimbshme e një emigranti kosovar në Zvicër, i cili do të duhet të kthehet në shtëpi për të zhvarrosur fantazmat e së kaluarës dhe për të identifikuar të afërmit e gjetur në një varr masiv.

Festivali i 21-të Ndërkombëtar i Filmit dhe Forumi për të Drejtat e Njeriut (FIFDH) do të mbahet në Gjenevë deri të dielën më 19 mars.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...