21.5 C
Berne
samedi 30/09/2023

Hashim Thaçi, Kadri Veseli dhe Rexhep Selimi dërgohen në Hagë

Prishtinë, 7 nentor -Pas konfirmimit të aktakuzave ndaj tre ish-liderëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të njëjtit u paraqitën në selinë qendrore të EULEX-it, në Prishtinë.

Aty, Rexhep Selimi u paraqit nga ora nëntë e paradites, ku qëndroi për gjashtë orë brenda objektit të misionit ndërkombëtar, njofton Klan Kosova.

E pas tij, tashmë ish-kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, zbarkoi nga ora 10.00.

Kurse, tashmë ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, u vetëdorëzua rreth orës 12.00.

Nisja e eskortës, në të cilën gjendeshin të tre liderët politikë kosovarë, u bë nga ora 15.00 nga selia e EULEX.

Kurse aeroplani që i dërgoi për në Hagë nga aeroporti ushtarak i KFOR, lëshoi tokën e Kosovës nga ora 16.00.

Në kudër të kronikës, gjenden edhe pamje ekskluzive, të cilat kapi ekipa e Klan Kosovës, e përbërë nga operatorët Agon Bejtullahu e Arben Restelica.Thaçi, Veseli e Selimi dërgohen në Hagë (VIDEO)

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...