9.8 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Hashim Thaçi, Kadri Veseli dhe Rexhep Selimi dërgohen në Hagë

Prishtinë, 7 nentor -Pas konfirmimit të aktakuzave ndaj tre ish-liderëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të njëjtit u paraqitën në selinë qendrore të EULEX-it, në Prishtinë.

Aty, Rexhep Selimi u paraqit nga ora nëntë e paradites, ku qëndroi për gjashtë orë brenda objektit të misionit ndërkombëtar, njofton Klan Kosova.

E pas tij, tashmë ish-kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, zbarkoi nga ora 10.00.

Kurse, tashmë ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, u vetëdorëzua rreth orës 12.00.

Nisja e eskortës, në të cilën gjendeshin të tre liderët politikë kosovarë, u bë nga ora 15.00 nga selia e EULEX.

Kurse aeroplani që i dërgoi për në Hagë nga aeroporti ushtarak i KFOR, lëshoi tokën e Kosovës nga ora 16.00.

Në kudër të kronikës, gjenden edhe pamje ekskluzive, të cilat kapi ekipa e Klan Kosovës, e përbërë nga operatorët Agon Bejtullahu e Arben Restelica.Thaçi, Veseli e Selimi dërgohen në Hagë (VIDEO)

Derniers articles

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...

Zelensky nga Tirana fton partnerët nderkombëtar në samitin global të paqes në Zvicër për Ukrainën

Tiranë, 28 shkurt -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky pas dy vitesh te invasion rus ne Ukarinë, po qëndron për vizitë për herë të parë...