12.6 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Teuta Hadri pas kthimit, flet per gazeten zvicerane Le Canton27.ch per deshmine e saj në Hagë

Gjinekologia Teuta Hadri është dëshmitarja e radhës e mbrojtjes në rastin e Salih Mustafës në Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë.;idhuzr em dehsmine e saj ajo sot ka folur për gazeten zvicerane Le Canton27.ch

Dëshmitarja Teuta Hadri, e cila është e katërmbëdhjeta me radhë, e thirrur nga mbrojtja e Salih Mustafës, në seancën e së mërkurës tha se botërisht e publikisht e falënderon këtë të fundit dhe ushtarët tjerë për veprimtarinë dhe ndihmën e tyre gjatë luftës.

Hadri, e cila është mjeke me profesion, ka folur për periudhën e muajit mars dhe prill të vitit 1999, ku ndër të tjera ka thënë se më 16 prill të atij viti kishte shkuar në fshatin Zllash me qëllim që të ndihmonte njerëzit në nevojë. Para trupit gjykues, Hadri ka thënë se më 1 prill të vitit 1999 forcat serbe e kishin dëbuar nga vendbanimi i saj në Prishtinë.
Jam po thuaj nga e hëna por kam pasë dy seanca para Gjykatës në Hagë dje dhe sot.

Lidhur me qëllimin e kësaj vizite ne Hage fillimisht dr.Teuta Hadri trtegon se ajo ishte thirrur si dëshmitare e palës mbrojtëse të Sali Mustafës.

“Si dëshmitare e palës mbrojtëse ishte dhe qëllimi që kam shkuar të mbrohen djemt tanë, ushtarët tanë, komandantët tanë që bënë një luftë heroike dhe falë tyre edhe dje e thashë në Seancë para trupit gjykues; se falë këtyre djemve e trimave une sot jam gjallë, une të plagosurit dhe një pjesë e e popullatës që ishte rrethua e cila nuk duhet ta harron, se këta djem të shkathët sakrifikuan dhe na mbrojtën mos bijmë në dorë të serbëve apo armikut..” ka thënë znj.Hadri

Spas saj, “Ata kanë hy në një proqes të koklavitur”

Ne vazhdikm znj.Hadri ka thkesua se “nuk është dashur të veprohet me një popull të varfur për liri me aq pak ndihma bile edhe të bllokuar për furnizim në armatim siç po veprojnë me Ukrainën neve na kam ndaluar furnizimin dhe kanë mundur të bëhen gabime të vogla apo lëshime ,se ne kemi drejtuar një luftë të pa barabart në raport me Serbin e armatosur deri në dhëmbë, dhe ajo çka është më e rëndësishmja ne jemi udhëhrqur me komandantë jo aq profesional kemi pasur dy a tre ashtu ushtarak të profesionalizuar!..”
“Dhe Nuk kemi mundur të mos qëndrojmë në procedurat ushtarake që lufta e padrejt sjellë lëshime! Por , djemtë tanë edhe pa përvoja ushtarake kanë udhëhequr strategji shembullore dhe numri i ushtarëve të vrarë ka qenë për tu krenuar!..” ak shrura dr.Hadri për gazewten zvicerane Le Canton27.ch

“Besoj se Si tha drejtuesja sot në Seancë ne do ta marrin një përfundim shpresoj të dalin nga kjo gjendje që janë futur!..” ka deklaruar ne fund znj.Hadri

Derniers articles

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë...