0.2 C
Berne
mardi 28/11/2023

Terrorizmi serbe i 24 shtatorit i «sjelle» Kosoves 600 trupa te reja te NATO-s nga Britania e Madhe!

Bruksel, 1 tetor -Pas qindra ushtareve turq qe ju bashkuan trupavecte KFOR-it pas sulmit ofr vdkeje te 30 ushtreve paqesore dhe bandat kriminale serbe ne veri gjste nje protesta para nje muaji, NATO forcon praninë e saj ne Kosove edhe me 600 ushtarë britanikë, shtese keta pas sulmit terrorist te badsve kriminale serbe kunder fircave te Republikes se Kosovrs me 34 shtator te ketij viti, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ky forcim vjen pas rritjes së tensionit në rajonet me shumicë serbe

Rreth 600 ushtarë britanikë do të vendosen në Kosovë për të forcuar praninë e NATO-s në këtë ish-krahinë serbe, ku më 24 shtator ndodhi një sulm i armatosur rëndë, njoftoi këtë të dielë një zëdhënës i Aleancës. “Mbretëria e Bashkuar do të vendosë rreth 200 trupa nga Batalioni i Parë i Regjimentit Mbretëror të Princeshës së Uellsit, të cilët do t’i bashkohen 400 trupave të tjera të Mbretërisë së Bashkuar tashmë në Kosovë për stërvitje. Përforcime do të pasojnë nga vende të tjera të Aleancës”, tha Dylan White, zëdhënës i NATO-s, citon gazeta zvicerane Le Canton27.ch

200 dislokimet e reja, përveç 400 të pranishmëve tashmë për stërvitje, vijnë nga një forcë rezervë e vënë në dispozicion në fund të javës për Kfor, forcën e dislokuar nga NATO në Kosovë, nga ushtria britanike për të përballuar tensionin e rinovuar në Rajoni. KFOR-i, i pranishëm në vend që nga lufta e viteve 1998-1999, mbetet institucioni kryesor përgjegjës për sigurinë e vendit, me 4500 ushtarë nga 27 vende.

“Ky vendim vjen pas sulmit të dhunshëm kundër policisë së Kosovës më 24 shtator dhe tensioneve në rritje në rajon”, shtoi ai, pa iu referuar shprehimisht deklaratave amerikane të premten, duke paralajmëruar për vendosje ushtarake serbe në kufirin e Kosovës.

NATO edhe këtë të dielë bëri thirrje për qetësi dhe kërkoi që Beogradi dhe Prishtina të kthehen sa më shpejt në rrugën e dialogut, “e vetmja mënyrë për të arritur paqen e qëndrueshme”, sipas këtij zëdhënësi.

Një polic shqiptar kosovar u vra të dielën e kaluar në një pritë në veri të Kosovës, ku serbët janë shumicë në disa qytete. Pasoi një shkëmbim zjarri midis forcave speciale të policisë kosovare dhe një komandoje serbe të armatosur rëndë. Ky është një nga përshkallëzimet më serioze që ka ndodhur në Kosovë gjatë viteve të fundit.

Serbia refuzon të njohë pavarësinë e ish-krahinës së saj jugore, me shumicë shqiptare, një dekadë pas një lufte vdekjeprurëse midis guerrilasve kosovarë të pavarësisë dhe forcave serbe, e cila përfundoi pas një fushate bombardimi të NATO-s.

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...