6.9 C
Berne
mardi 5/03/2024

Termet / Mbi 7 700 të vdekur në Turqi dhe Siri

Bernë, 8 shkurt -Numri i të vdekurve nga tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë është rritur në të paktën 7726. Disda media te vedneve qe nuk ia duan te mrien Truiqse po spekulojne me nujmrine shifrave..Ne vend qe te merren me dnihma ata rrisin e stermadhojne shifrat sa jane te vdekur apo sa do te jene..qe disa shkruajne se kjo shifer do te arrije deri ne 20 apo 30 mije?!, shrkuan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Zvicra shprehu ngushëllimet e saj për Turqinë dhe Sirinë pas tërmetit që vrau qindra të hënën. Konfederata thotë se është e gatshme të ofrojë ndihmë urgjente humanitare dhe 84 shpëtimtarë do të nisen të hënën në mbrëmje për në Turqi.

« Mendimet tona shkojnë për popullin e Turqisë dhe Sirisë të goditur nga tërmeti tragjik. Ne i shprehim ngushëllimet tona familjeve të viktimave dhe urojmë shërim të mirë për të gjithë të lënduarit », shkroi presidenti i Konfederatës Alain Berset në Twitter.

Vellezer turq, nuk jeni vetem, edhe ne sikur e tere bota, jemi me ju, sikur ju qe ishit gjithmone me ne. Kudo qe ndodhin viktima qofshin te luftes apo te katasrofave natyrore jane te dhimshme!
Edhe me te dhimshme jane per nje vend, popull qe na eshte gjendur afer ne kohra me te veshtira, siq jane turqit si popull dhe si shtet anetare e NATO-s te cilet ndihmuan shqiptaret para e gjate luftes.. deri ne cilirimin e Kosoves dhe sot me buke dhe armatim e mjete ushtarake
Solidarizihemi me popullin turk, ngushellime familjeve te viktimave, Allahu n’xhehnet!
Termeti ne Turqi ka prekur sikur zviceranet ashtu edhe diasporen shqiptare te cilet jane organizuar dhe secili ne menyren e vete po solidarizohet dhe po ndihmon te prekurit nga termeti ne Turqi

Në një përditësim të martën, nënpresidenti turk Fuat Oktay tha se të paktën 5,894 njerëz kanë vdekur dhe 34,810 të plagosur në Turqi.

Në Siri, janë raportuar të paktën 1,832 vdekje dhe 3,849 të plagosur.

Të paktën 16,139 ekipe janë duke punuar në përpjekjet e kërkimit dhe shpëtimit, me ekipe të tjera ndërkombëtare që do të shtohen, tha Oktay. Më herët gjatë ditës, Erdogani shpalli gjendjen e jashtëzakonshme për tre muaj në 10 qytetet më të prekura nga tërmeti i fuqishëm.

Derniers articles

Siguria e Ballkanit: Pa liderin dhe ish-kryeministrin shqiptar Sali Berishën nuk do te kishte anëtarsim te NATO-s e as feste sot në Kuçovë

Tirane 4 mars -Shqipëria ka inauguruar një bazë ajrore të modernizuar me fondet e NATO-s në Kuçovë, duke forcuar praninë e Aleancës në Ballkan...

Visar Robelli, zgjedhet kryetar i ri i Rrjeti i Bizneseve në Zvicrën Qendrore

Luzern, 1 mars - Në Luzern te Zvicres jane mbledhour anëtarë dhe fararistë  nga mabre Zvicra për të mbajtur kuvendin e kryesise së re...

Ku ishin e ku janë shokët e komandatit legjendar Adem Jashari?

Nga Reshat Sahitaj Të shkruash për figurën e komandantit legjendar Adem Jashari dhe rezistencën si dhe sakrificën e kësaj familjeje është një barrë dhe përgjegjësi...

Shqiperia kryeson në listen e kriminelëve në burgjet e Zvicrës. Aty edhe flamuri kuqezi

Bernë, 4 mars  -Sipas burimeve nga Berna, Zvicra aktualisht ka 89 burgje me 7196 vende. Burgu me i vogel ka 5 të burgosur kurse...

Vazhdon eksodi nga shteti i rremë i Serbisë, serbët janë në panik sepse po ikin edhe nxënësit dhe arsimtarët. Për cdo vit Serbia humbë,...

Beograd, 4 mars -Vërehet nje eksod masiv e qytetareve serb nga e ashtuqujtuar "shteti i Serbise" te cilet  largohen masovikisht te zhgenjyer nga vendi...