15.4 C
Berne
samedi 3/06/2023

Tensionet në tregun e energjisë elektrike, rikthimi i BRSS. Zvicra, si importuese e rrymes në dimër, është e shqetësuar!

Bernë, 23 dhejtor -Larg nga euforia që pushtoi vendet perëndimore 30 vjet më parë pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik. Euforia fajtore, përsërit sot Vladimir Putin për të justifikuar kërcënimet e tij ushtarake kundër Ukrainës, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch duke ju referuar Swissinfo

I largët gjithashtu, shpirti i shkathët dhe i vendosur i qeverisë zvicerane të asaj kohe, e cila njohu, më 23 dhjetor 1991, shumicën e ish-republikave sovjetike. Viti i kaluar përmbledh pasigurinë në botë që ka mbizotëruar që nga fundi i shekullit. Një shqetësim i theksuar nga pandemia dhe pasojat e saj ekonomike që prishin furnizimin me energji. Deri në atë pikë sa të bëhet i prekshëm fantazma e një ndërprerjeje të energjisë në Zvicër.

Tensionet në tregun e energjisë elektrike, rikthimi i BRSS, mbështetja e kontestuar për mediat zvicerane

Energjia e dhënë këto ditë nga ribashkimi me familjen dhe miqtë është edhe më e çmuar.
I karakterizuar nga rritja e çmimeve, sektori i energjisë është nën presion të ri këtë dhjetor me mbylljen e disa termocentraleve bërthamore në Francë. Si importuese e energjisë elektrike në dimër, Zvicra është drejtpërdrejt e shqetësuar.

« A duhet të kemi frikë nga një ndërprerje e energjisë elektrike kur ndezim pemën e Krishtlindjes? » pyet Tribune de Genève. E përmendur tashmë në tetor nga Këshilli Federal në skenarët e tij për furnizimin me energji elektrike të vendit, rreziku i ndërprerjes u rrit në intensitet me mbylljen e shpallur nga Electricité de France (EDF) të katër termocentraleve bërthamore.

“Me këta katër reaktorë, më të fuqishmit në flotë, Franca u mbyllën 14 reaktorë nga 56 të mërkurën,” përmbledh Le Temps. “Siguria e furnizimit me energji elektrike të vendit për momentin nuk është e kërcënuar. Sepse prodhimi i termocentraleve në Zvicër, por edhe në Gjermani dhe në Itali, aktualisht është i mjaftueshëm dhe rrjetet për të importuar energjinë elektrike mbeten të disponueshme”, deklaron në Tribunën e Gjenevës Simon Witschi, nga Komisioni Federal i Energjisë Elektrike.

Në të njëjtin artikull, konsulenti Nicolas Charton nuk përjashton rreziqet: « Nëse nuk ka rrezik për mungesë në këtë fazë, rrjeti elektrik mbetet i ndjeshëm ndaj një incidenti, për shembull një defekt në një linjë kryesore. RTS tregon historinë e alternativave që po zhvillohen në Zvicër. Përballë këtyre rreziqeve të mungesës së energjisë elektrike, një numër në rritje i pronarëve të shtëpive po pajisen me lehtësira që lejojnë vetë-mjaftueshmërinë totale.

Derniers articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...