4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Teniseri serb Gjokoviç pi n’kali në magar. Eliminohet nga Jannik Sinner në gjysmëfinale

Bernë, 26 janar -Ky vit nu ka dilluar mire me tensieri serb Novak Gjokoviç, te cilti nuk ehste dicka kah i shkon mire me Austarline, nese kutjojme aftren e tin gjate Copvid-19 para dy vitesh. Ai nuk do të fitojë një titull të 25-të Grand Slam të dielën në Melburn, njftoln gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Numri një i botës humbi 6-1 6-2 6-7 (6/8) 6-3 në gjysmëfinalen e Australian Open kundër Jannik Sinner (nr. 4), i cili do të luajë për herë të parë në moshën 22 n. finalja kryesore.

Ngjarja është e jashtëzakonshme. I kurorëzuar 10 herë në këtë raund të parë të Grand Slam-it, Novak Gjokoviç deri më tani nuk ishte mposhtur kurrë përtej fazës çerekfinale. Ky dështim i parë në një gjysmëfinale në Melburn është për më tepër i ashpër, edhe nëse Nole shpëtoi paraqitjet në setin e tretë. 36-vjeçari serb, i cili kishte fituar 33 ndeshjet e tij të fundit në Australian Open, nuk mori asnjë pikë pushimi të premten.

I panjohur gjatë dy seteve të para, ai ishte në gjendje të rriste nivelin e tij të lojës në setin e tretë për të hedhur dyshime mbi një Jannik Sinner jashtëzakonisht solid. Por nuk mjaftoi.

Tashmë është kthyer pas murit në setin e 3-të Novak Djokovic madje hodhi një pikë ndeshjeje në lojën vendimtare të setit të tretë, në 5/6 në shërbim të tij, duke fituar tre pikë radhazi për të ruajtur shpresën për një rikthim. Megjithatë, ai kurrë nuk e gjeti zgjidhjen për rifillimin, dhe mbi të gjitha ishte shumë i paqëndrueshëm në tubim (54 gabime të paforcuara në total). Jannik Sinner, i cili tashmë e kishte mposhtur serbin dy herë në tre duele vjeshtën e kaluar, nënshkroi pushimin vendimtar në ndeshjen e katërt të setit të katërt.

Ai sigurisht u trondit përsëri kur mbaroi, duke bërë gabimin e tij të parë të dyfishtë pas 3:20′ të lojës. Por italiani nuk kishte asnjë dyshim kur negocioi pikën e dytë të ndeshjes, 55 minuta pas të parës, duke armatosur një forehan fitues për t’u hakmarrë për humbjen e pësuar në tre sete në gjysmëfinalen e Wimbledon-it të fundit. Ai do të përballet me Daniil Medvedev (nr. 3) ose Alexander Zverev (nr. 6) të dielën në finale.

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...