22.3 C
Berne
dimanche 1/10/2023

Teniseri me origjine shqiptare Novak Gjokoviç mund te diskualifikohet ose te pezullohet pas provokimeve të tij në Roland-Garros

Dje Austarlia, sot Kosova, rrespektivisht racizmi i tij ndaj shqiptareve  po e zbeh imazhin dhe repuatcionin e tenserit serb ne bote, per te cilin medita ndekrobëare djesot shkruajne me te madhe: Diskualifikim apo Pezullim? për teniseri serb Novak  Djokovic , shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Djokovic, shqiptar apo serbe? 

Viteve te fundit mediat shqiptare ne Kosovë e Shqipëri duke bere fjalë lidhur me origjinen e yllit të teniserit serb me renome boterore boteror, kane shkruar se «Djukovic eshte shqiptare» i cili duket ne nje fote ne rrejete sociale me nje T-chirt me shqiponje ne gjoks, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Do perkujtuar se viteve te fundit mediat shqiptare ne Kosovë e Shqipëri duke bere fjalë lidhur me origjinen e yllit të teniserit boteror, kane shkruar se « Djukoviq eshte me origjine shqiptare » por deri tash, cuditërisht asnje shqiptare nuk ka reaguar as as protestuar askush ne Prishtine e as ne Tiranë, apo nuk e ka ngritur zerin per lirmin e « bashkobasit te tyre ».

«Novak Djokovic është shqiptar! » kishte shkruar gazeta Zëri (31 janar 2017). Kurse nje një portal tjeter kishte shrkuar: “Si është e mundur që vëllai i Novak Djokovicit të ketë mbiemër shqiptar” (Telegrafi.com).Pra ishin keto vetem disa tituj te gazetave shqiptare ne Kosovë dhe Shqiperi rreth Novak Djokovicit qe e thone pulbikisht se ai eshte shqitarë. Se është nga Kosova dhe eshte rritur me buke Kosove e praon edhe vete Djukovic i cili per mediat serbe ka deklaruar me 13 korrik 2016 se jam « une jam nga Kosova » (Ђоковић: Ја сам са Косова) citon gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Një rrugë në Kosovë e mban emrin “Novak Djokovic”! U perkah edhe nga shqiptaret

Do përkujtuar se nje profesor ne Serbi para ca vitesh kishte dhënë një deklaratë bombastike, duke poguar se « Novak Djokovic është me prejardhje shqiptare.. » edhe pse ai ditë më parë u shfaq duke kënduar këngë ultranacionaliste anti shqiptare. Pas fyerjeve te Djokovict mbi shqiptaret, faqja e tij zyrtare ishte sulmuar nga hakeret shqiptarë?!

“Thonë se Novak Djokovici është i yni – serb. Qysh serb, kur është Gjokaj, katolik shqiptar nga Tuzi dhe kur vëllai i tij edhe më tej quhet Dragan Gjokaj”, ka thënë profesori nga Sarajeva për portalin e njohur rus, “Sputnik”.

Ket lajme e publikuan gati gjitha portalet shqiptare ne Kosove e Shqiperi nje foto ku shifet Djokovic me nje T-chirt me shqiponje ne gjoks?! Keto lajme per origjinen e Novak Djukovicit, kishin dridhur Serbine sidomos mediat e Beogradit, megjithse nje gje dihet, siq kanë raportuar mediat kosovare se  « Gjokovic është lindur në Kosovë dhe ka jetuar atje disa vite, para se të shpërngulej në Serbi me familjen gjatë luftës së fundit… », citon Le Canton27.ch

Novak Gjokoviq ka ngrohur shpirtrat me deklaratën e tij politike për Kosovën, pas fitores së tij në raundin e parë në Paris, të hënën. Organizatorët e Roland-Garos tani duhet të mbajnë qëndrim. Çfarë rrezikon realisht kampioni serb?

“Kosova është zemra e Serbisë – ndalo dhunën”… Këto fjalë të shkruara nga Novak Gjokoviç në objektivin e kamerës pas fitores së tij në raundin e parë të turneut Roland-Garros kundër Aleksandar Kovacevic të hënën, bënë që disa tifozë të pretendojnë skualifikimi i numrit 3 të botës.

Shkelja e një karte etike!..Çfarë rrezikon realisht Novak Gjokoviç pas deklaratës së tij në Roland-Garros?

Gjatë konferencës për shtyp që pasoi takimin, 36-vjeçari serb pranoi se ishte në dijeni të trazirave që ai shkaktoi.Nuk është ende e qartë nëse Gjokoviç duhet të ketë frikë nga pasojat. Organizatorët sugjerojnë se fituesi i 22 titujve Grand Slam është në një zonë gri. Vetë Gjokoviç u tha mediave serbe se nuk mendonte se do të fillonte një polemikë.
Nga ana e Federatës Franceze të Tenisit (FFT), e cila organizon Internationaux de France, pretendohet se « nuk ka asnjë direktivë zyrtare Grand Slam për atë që një lojtar mund ose nuk mund të thotë ». Dhe për të shtuar: « FFT nuk do të mbajë një qëndrim të mëtejshëm për këtë çështje. »

Megjithatë, statuti etik i FFT-së, sipas interpretimit të tij, mund ta vërë Novak Gjokoviçin në vështirësi. Ai përcakton se lojtarët kanë një « detyrë morale » të « refuzojnë të gjitha format e dhunës ». Prandaj, atyre u ndalohet të shfaqin gjoja opinione politike ose fetare.

Me pak fjalë, sipas gazetes zvcerane Le Canton27.ch deklarata e Gjokoviqit do të ishte një shkelje. Por kjo nuk duhet t’i kushtojë shumë. Aq më tepër që nuk ka direktiva të qarta dhe organizatorët do të kenë kujdes që kjo aferë të mos bëhet një skandal i madh publik.Pas tërheqjes së rekordmenit të Roland-Garros, Rafael Nadal, për shkak të lëndimit, Roland-Garros ka nevojë për një titullar si Novak Gjokoviç. Dhe nuk bëhet fjalë për skualifikim të dyfishtë të French Open, në 2016 dhe 2021.

Megjithatë, sjellja e serbit, pavarësisht thirrjes së tij për paqe, është problematike dhe lojtari ka të ngjarë të jetë subjekt i mbikëqyrjes së shtuar gjatë turneut. Drejtoresha e turneut dhe ish-numri 1 i botës Amélie Mauresmo tha në televizionin francez: “Ne nuk do të nxitojmë. Por ne do të shohim se çfarë ndodhi dhe do të diskutojmë me të se çfarë donte të thoshte në të vërtetë.

Gjokoviq nuk kishte folur për konfliktin e Kosovës për një kohë të gjatë. Hera e parë ishte në vitin 2008, kur ai tha pas triumfit të tij në Australian Open: “Ne duam t’i tregojmë botës se jemi gati të mbrojmë atë që është e jona. Të gjithë e dimë se në Kosovë është shkruar historia serbe. Kosova është Serbi.

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...